100 sürdürülebilir havacılık yakıtı ile ilk Airbus helikopter uçuşu

Airbus H225 helikopteri, 100 sürdürülebilir havacılık yakıtı ile uçan ilk helikopter oldu.

  • 11 Kasım 2021
  • 100 sürdürülebilir havacılık yakıtı ile ilk Airbus helikopter uçuşu için yorumlar kapalı
  • 451 kez görüntülendi.
100 sürdürülebilir havacılık yakıtı ile ilk Airbus helikopter uçuşu

Airbus H225 helikopteri, 100 sürdürülebilir havacılık yakıtı ile uçan ilk helikopter oldu. (Airbus H225 Safran Makila 2 motorlarından biri ile güçlendirilmiştir) Airbus Marignane merkezinde gerçekleşen uçuş, SAF’ın helikopter sistemlerinde kullanılabileceğinin ilk kanıtı oldu. Bugün, 50 karışım limitini aşan SAF’ın, helikopter sistemleri için sertifikalandırma yolunda atılmış önemli bir adımdır.

 

Airbus Helicopters Genel Müdür Yardımcısı, Mühendislik ve Teknikten Sorumlu Direktör Stefan Thome, “Tüm Airbus helikopterleri, kerosen ile 50’ye kadar SAF karışımıyla uçma sertifikasına sahipken, hedefimiz, helikopterlerin on yıl içinde 100 SAF ile uçma sertifikasına sahip olmasıdır. Bugünkü uçuş, bu hedefe doğru atılmış önemli bir ilk adımdır” dedi.

 

Safran Helicopter Engines tarafından Bordes fabrikasında gerçekleştirilen erken aşamadaki karıştırılmamış SAF değerlendirme testleri, 100 SAF kullanımıyla ilgili teknik zorlukların daha kolay anlaşılmasını sağlayacaktır. H225 test helikopteri, TotalEnergies tarafından sağlanan kullanılmış yemeklik yağdan elde edilen ve normal jet yakıtına kıyasla net 90 CO2 azaltımı sağlayan karıştırılmamış SAF yakıtı ile uçtu.

 

Thome, “SAF, Airbus Helicopters’ın karbondan arındırma stratejisinin önemli bir dayanağıdır, çünkü helikopterin performansı üzerinde olumsuz bir etki yaratmadan anında CO2 azaltımı sağlar. Ortaklarımız Safran Helicopter Engines ve TotalEnergies’e bugünkü uçuşu gerçeğe dönüştüren önemli iş birlikleri için teşekkür ediyorum. SAF’ın yaygın olarak uygulanmasıyla ilgili zorlukların üstesinden gelinmesi ve havacılık endüstrisinin CO2 emisyonlarını azaltmada gerçek bir ilerleme kaydetmesi için tüm endüstri paydaşları arasında daha fazla iş birliği şarttır” dedi.

 

Biyoyakıt kullanımını teşvik etmek için Airbus Helicopters, döner kanatlıların oluşturduğu bir SAF Kullanıcı Grubu kurdu. Şirket ayrıca, SAF’ı Fransız ve Alman sahalarında eğitim ve test uçuşları için kullanmaya başladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı