12. Kemer Yörük Festivali renkli görüntüler oluşturdu

Kemer Belediyesi’nin destekleriyle Kemer Yörükler Derneği tarafından bu yıl 12’ncisi düzenlenen Kemer Yörük Festivali, büyük bir coşku ile gerçekleşti.

  • 16 Eylül 2023
  • 12. Kemer Yörük Festivali renkli görüntüler oluşturdu için yorumlar kapalı
  • 183 kez görüntülendi.
12. Kemer Yörük Festivali renkli görüntüler oluşturdu

Kemer Belediyesi’nin destekleriyle Kemer Yörükler Derneği tarafından bu yıl 12’ncisi düzenlenen Kemer Yörük Festivali, büyük bir coşku ile gerçekleşti. Renkli görüntülerin oluştuğu Festival’de TRT sanatçısı Uğur Önür şarkıları ile festivali izleyenlere unutamayacakları dakikalar yaşattı.

Mustafa Ertuğrul Aker Parkı’nda düzenlenen festivale, Kemer Kaymakamı Ahmet Solmaz, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ile eşi Fikriye Topaloğlu, Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, Kemer Sahil Güvenlik Komutanı Soner Tuna, CHP Kemer İlçe Başkanı Adem Barış, Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Emin Gül, Kemer Belediyesi Meclis Üyesi Mustafa Bilici, Kemer Yörükler Derneği Başkanı Turhan Arslan, belediye birim müdürleri, yörük beyleri, vatandaşlar ve çok sayıda yerli ve yabancı misafir katıldı.

Festival, Kemer Belediyesi önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunulması ve Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu öncülüğünde kurulan ve şefliğini Furkan Üstündağ’ın yaptığı Kemer Belediyesi Gençlik Orkestrası’nın İstiklal Marşı’nı seslendirmesiyle başladı.

Festival alanına getirilen deve, katır, koyun ve keçiler özellikle turistlerin ilgi odağı haline geldi. Festivalde, katılımcılara yayık ayranı ve keşkek ikram edildi.

Festival kapsamında Kemer Belediyesi’nin kendi imkanlarıyla geçen sene yaklaşık 3 ayda çektiği ve yörük kültürünü yaşatmaya devam eden Kemer’in son göçer yörüğü olan Ali Karakoyunlu’nun belgeselinin gösterimi de yapıldı.

Çeşitli yöresel müziklerle gönüllerince eğlenen davetliler, Başkan Topaloğlu’nun zeybek oynamasını ilgiyle izledi.

Halat çekme, yumurta taşıma ve çuval yarışmalarının yapıldığı festivalde, yörük beyi seçimi de yapıldı. Geçen sene yörük beyliğini kazanan Yetiş Kurga, 100 bin lira vererek yeniden yörük beyi seçildi.

Festivalde sanatçı Uğur Önür de sahne alarak yöresel ezgileri ve türküleri seslendirdi. Sanatçı Önür’ün seslendirdiği eserler, festivale katılanlardan büyük alkış topladı. Kaymakam Solmaz, Başkan Topaloğlu ve dernek başkanı Arslan, sanatçı Uğur Önür’e konser sonrası çiçek ve çeşitli hediyeler verdi.

Kemer Kaymakamı Ahmet Solmaz, festivalde yaptığı konuşmasında, Kemer’e atanalı bir hafta olduğunu ve Kemer’de ilk katıldığı programın Kemer Yörükler Festivali olduğunu söyledi.

Kemer’in ulusal ve uluslararası platformlarda çok fazla tanınan bir yer olduğuna işaret eden Kaymakam Solmaz, “Kemer’i tanıdıkça aşık olmaya başladık. Buranın özü yörük kültürü. Yörükler buranın mayasını oluşturmakta. Burada olmaktan dolayı mutluyum. Festivalde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ise festival öncesinde yörük göçü yapmak istediklerini ancak asrın felaketi olan deprem ve Kemer’deki orman yangını nedeniyle yapılamadığını söyledi.

Yörüklerin göçebe olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Topaloğlu, “Yörükler ata binmeyi ve silah kullanmayı sever. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü vardır. “Arkadaşlar! Gidip, Toros Dağları’na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez.” Yörükler mert, dürüst ve çalışkan olur. Türk milleti de dürüst, mert ve çalışkandır. Ne mutlu Türküm diyene! Festivalde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Kemer Yörükler Derneği Başkanı Turhan Arslan da Kemer Yörük Festivali’nin 12’ncisini düzenlemekten dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

Kemer Yörük Festivali’nin 2009’da yılında Çukur Yayla’da başladığını hatırlatan Arslan, “Yaşanan acı olaylar nedeni ile festivalimizi burada yapmak durumunda kaldık. Biz yine de yörüklerin geleneği kesilmesin ve festivalimizi yapalım istedik. Kemer Belediyesi’ne ve çalışanlarına tüm desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı