2021’in İlk 8 Ayında Startuplara Rekor Yatırım Gerçekleşti

Girişimcilik ekosistemi içinde yerini alan ve son dönemde büyük bir gelişim gösteren Startup’lara yılın ilk 8 ayında 3.

  • 16 Eylül 2021
  • 2021’in İlk 8 Ayında Startuplara Rekor Yatırım Gerçekleşti için yorumlar kapalı
  • 413 kez görüntülendi.
2021’in İlk 8 Ayında Startuplara  Rekor Yatırım Gerçekleşti

Girişimcilik ekosistemi içinde yerini alan ve son dönemde büyük bir gelişim gösteren Startup’lara yılın ilk 8 ayında 3.2 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Değerlemesi 1 milyar doların üzerindeki unicornlara 7 turda 3 milyar 38 milyon dolarlık yatırım gerçekleşirken, unicornlar haricindeki girişimlere ise 2021’in Ocak-Ağustos dönemindeki 174 turda 166 milyon dolarlık yatırım geldi. 

 

Öte yandan yalnızca Ağustos ayında startuplar 21 turda 33.8 milyon dolarlık yatırım alarak bir rekora imza attılar. Buna Trendyol’un aldığı 1 milyar 534 milyon dolarlık yatırım da eklenince bu rekor perçinlenmiş oldu. Türkiye’de startuplara 2020 yılında 172 yatırım turunda toplam 177 milyon dolarlık yatırım yapılmıştı. Böylelikle yılın ilk 8 ayındaki 166 milyon dolarlık yatırım, yıl sonunda yeni rekorun geleceğinin de habercisi oldu.

 

Yatırım olanağı arayan startup’lar için yatırımcıların kolayca ulaşabildiği ve en çok incelenen pazaryeri olan Türkiye merkezli StartupMarket CEO’su Serkan Bağçe, startuplara yatırımın katlanarak arttığını ve bu trendin sürmesini beklediklerini belirterek “Aylık bazda rekorlar geliyor. Bu ivmelenme yeni nesil yatırım araçlarına olan bir güvenin işareti. Yasal zemine kavuşan “Hisse Bazlı Kitle Fonlama” platformları sayesinde startup’lara yatırım yapmak ve ortak olmak artık çok kolaylaşacak. Küçük yatırımcıların da dahil olmasıyla ekosistem büyük bir gelişime sahne olacak.” dedi.

 

2021 yılının verilerine bakıldığında, geçen 10 yılda yapılan yatırımın toplamına, bu yılın ilk 8 ayında erişildiğini ve yıl sonuna kadar bunun üstüne de çıkacağına sözlerine ekleyen Bağçe şunları söyledi;

 

“Bu yılın ilk çeyreğinde 58 yatırım turunda 26,2 milyon dolarlık yatırımın gerçekleşmesi ve startup’lara ilginin tabana yansıması 2021 yılının rekorlara açık olacağının ilk işaretini vermişti. İkinci çeyrekte de ivmelenen startup’lara yılın ilk altı ayındaki 130 turda 116,5 milyon dolar yatırım yapıldığı da kayıtlara yansıdı. Getir, Dreamgames ve Trendyol yatırımları da dahil edildiğinde bu rakam 1,67 milyar dolara ulaştı. Pandemi şartlarına rağmen startup ekosistemi böylelikle hızlı bir yol aldı. 10 yıl olarak öngörülen hacimsel büyümeye 15 ay gibi kısa bir süre ulaşılmış oldu. Bu durum startup ekosisteminin büyüdüğünü gösteriyor. Veriler ışığında bu büyüme hızının artarak süreceğini öngörüyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı