25. IBF Kongresi, Asya’nın incisi Azerbaycan’da kapılarını açıyor

25.

  • 13 Kasım 2021
  • 25. IBF Kongresi, Asya’nın incisi Azerbaycan’da kapılarını açıyor için yorumlar kapalı
  • 518 kez görüntülendi.
25. IBF Kongresi, Asya’nın incisi Azerbaycan’da kapılarını açıyor

25. Uluslararası İş Forumu (IBF), 14-17 Kasım 2021 tarihlerinde Asya'nın incisi Azerbaycan'da gerçekleştirilecek. Bakü şehrinde düzenlenecek programda dünyanın dört bir yanından seçkin iş insanları bir araya gelecek.

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) öncülüğünde bu yıl, 25.si düzenlenecek olan Uluslararası İş Forumu, Azerbaycan Cumhuriyeti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Ajansı (KOBİA) iş birliğinde, T.C. Ticaret Bakanlığı, Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı, Türkiye ve Azerbaycan İş Adamları ve Sanayiciler İctimai Birliği ve MÜSİAD Azerbaycan Şubesi’nin destekleri ile gerçekleştirilecek.

 

Azerbaycan'ın sahip olduğu ticaret ve yatırım potansiyeline dikkat çekebilmek için Bakü'de kapılarını açacak 25. IBF Kongresinde; gıda, tarım, hayvancılık, turizm, enerji, inşaat ve sağlık sektöründeki ayrıcalıkların anlatılması için sektörel toplantılar planlanıyor.

 

“Güçlü bir Türkiye ve Azerbaycan barış ve istikrarın güvencesi olacak”

 

Karabağ’ın işgalden kurtarılışının 1. yıl dönümünde yatırım fırsatları ve yeniden imar çalışmalarının da istişare edileceği organizasyona ilişkin değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Kurucu Başkanı ve IBF Başkanı Erol Yarar, başta Türkiye olmak üzere tüm dünyadan önemli iş insanlarının katılımıyla Azerbaycan için büyük bir iktisadi çıkarma gerçekleştireceklerini ifade etti.

 

Organizasyonun hem Türkiye hem de Azerbaycan açısından sevindirici ve moral verici olacağını kaydeden Yarar, şunları söyledi:

 

"Biliyorsunuz geçtiğimiz dönemde Karabağ'da bir savaş vardı. Azerbaycan halkı 3 bine yakın şehit verdi. Şimdi kurtarılan Karabağ'ın ekonomik kalkınma konusu Azerbaycan'ın bir numaralı gündemi. Biz de kalıcı ekonomik bir bağ kurmak ve köprüler oluşturmak istiyoruz. Bu nedenle 25. IBF Zirvesini Azerbaycan'da yapmaya karar verdik. KOBİA ile yaklaşık bir yıldır süren ciddi bir çalışmamız mevcut."

 

"Hedefimiz; yatırımların artması ve ticari ilişkilerin gelişmesi"

 

Bir yıla yakın sürdürdükleri çalışmalar neticesinde çok farklı sektörlerde faaliyet gösteren 500 Türk iş insanını Azerbaycan'a götüreceklerini belirten Erol Yarar, şöyle konuştu: "Hem Azerbaycan'da yatırım yapmak hem de ticaretimizi geliştirmek için iş adamlarımızla oraya gidiyoruz. Tarım, gıda, sağlık, turizm, altyapı yatırımları gibi çok önemli sektörler yer alıyor. 360 derece iktisadi ilişki kuruyoruz. Bunun neticesinde ülkeler arasındaki yatırımların artmasını ve ticari ilişkilerin gelişmesini hedefliyoruz. Karabağ'ın kalkınması konusunda orada çok önemli tarım ve maden bölgeleri var. Bu konuyla ilgilenen yatırımcılarımızı da götürüyoruz. Azerbaycan Ekonomi Bakanlığı ile görüşmelerimiz sürüyor.”

 

Sadece Karabağ'da milyarlarca dolarlık altyapı ihtiyacı bulunduğunu kaydeden Yarar, "Azerbaycan'da çok ciddi turizm, sağlık ve tarım potansiyeli var. Bunlara baktığımızda ülkeler arasındaki dış ticaret hacminin de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in işaret ettiği üzere 15 milyar dolara çıkarılması hedefinden bahsediyoruz. Bu nedenle Türkiye'den 500 iş adamıyla gidiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

 

IBF Başkanı Yarar ayrıca, Azerbaycan’daki tarımsal kalkınmaya doğrudan katkı sağlaması öngörülen ve milli tarım ürünlerinin dünya pazarında daha etkin yer alması amacıyla geliştirilen MÜSİAD Akıllı Tarım Kent projesinin de 25. IBF programında Azerbaycan devlet yetkilileri ve iş insanları ile paylaşılacağını belirtti.

 

"Azerbaycan'ın ekonomik ve yatırım potansiyeli tanıtılacak"

 

KOBİA Başkanı Orkhan Mammadov ise yaptığı değerlendirmede Bakü'de düzenlenecek IBF Kongresinin önemine vurgu yaparak, Karabağ dahil Azerbaycan'ın yatırım potansiyelinin program ile geniş kitlelere aktarılacağını söyledi.

 

KOBİA Başkanı Mammadov açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

"Bakü'nün 25. Uluslararası İş Forumu'na ev sahipliyi yapmasından ve KOBİA olarak etkinliğe destek vermekten mutluluk duyuyoruz. Forum 44 günlük Vatan Savaşı sonucunda işgalden kurtarılmış Karabağ dahil Azerbaycan'ın ekonomik ve yatırım potansiyelinin geniş yatırımcı kitlesine tanıtılması açısından önemli olacaktır. Forumun hedefleri arasında yerli ve yabancı yatırımcılar arasında doğrudan temasların kurulması, KOBİ'ler arasında yeni iş birliklerinin kurulması ve ortak yatırım projelerinin hayata geçirilmesi de yer almaktadır."

 

30 farklı ülkeden 1000 seçkin iş insanı Bakü’de buluşacak

 

Düzenlenecek organizasyon ile katılımcıların Azerbaycan pazarı hakkında daha fazla bilgi sahibi olması ve bölgesel fırsatların ön plana çıkarılması hedefleniyor. Bu amaçla, Almanya, Pakistan, Mısır, Ürdün, Yemen, Suriye, Tunus, Moritanya, Cezayir, Kuveyt, KKTC, Kanada, Fas, Filistin, Somali, Katar, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan, Kenya, Kazakistan, Fransa, Gana, Birleşik Krallık, ABD, Irak, Libya ve Endonezya olmak üzere toplamda 30 farklı ülkeden ve Türkiye'nin dört bir yanından 1000 seçkin iş insanı Bakü'de bir araya getirilecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı