3 Gizemli Hayalet Gemi Olayı – Kaybolan Gemiler

  • 11 Temmuz 2021
  • 3 Gizemli Hayalet Gemi Olayı – Kaybolan Gemiler için yorumlar kapalı
  • 1.603 kez görüntülendi.
3 Gizemli Hayalet Gemi Olayı – Kaybolan Gemiler

Bu makalemizde size 3 gizemli gemiden söz etmek istiyoruz. Faili meçhul cinayetler gibi akıbeti açıklığa kavuşmayan sır dolu hikâyeleri ile engin deniz sularına gömüler gemiler. Çeşitli teorilere göre hayalet gemi olayları fraklı fraklı anlatılarak hikâyeler ve söylentiler içinde kaybolup gittiler.

Aslında bu şekilde sonucu ne olduğu bilinmeyen denizde kaybolan gemiler var. Gerek meraklıları arasında gerek medyada anılan ve haklarında değişik fikirler üretilen kaybolan gemi olayları nedendir bilinmez ama birçoğu kaybolan efsaneler olarak kalmıştır.

1.Sır Dolu Kaybolan 10 Mürettebat Ve Sağlam Bulunan Mary Celeste

Cebeli Tarık boğazında Kaptan Morehouse yönetimindeki Dei Gratia isimli gemisi ile 5 Aralık 1872 yılında deniz yolculuğuna çıkmıştı. Bu yolculuğu sırasında karşısına çıkan Mary Celeste isimli gemiyi gördü. Bu geminin kaptanlığını da arkadaşı Kaptan Briggs yapıyordu. Kaptan Morehouse yakın arkadaşını deniz işaretleri ile uzun süre selamladı ancak Kaptan Briggs arkadaşının selamlarına cevap vermiyordu. Bir zaman sonra cevap alamayan Kaptan Morehouse merak ederek arkadaşının gemisi Mary Celeste’nin güvertesine çıkarak neler olduğuna bakmak istedi.

Ancak gördükleri kaptanı şok etti. Kapatın gördükleri, daha öncesinde dinlediği deniz hikâyelerindeki hayalet gemi olayları gibi, arkadaşının gemisi bomboştu sadece, ortada yarım kalmış kahvaltı sofrası, yarım kalmış bardaklar ve kahvaltı tabakları vardı.

Arkadaşının başına bir korsan saldırı olduğunu düşünen Kaptan Morehouse etrafa bakındığında her hangi bir saldırı belirtisinin olmadığını anladı. Mary Celeste’nin isimli geminin yükü ve mürettebatına ait bütün eşyalar duruyor, sadece mürettebatı aniden yok olmuştu. Bu hikâyeyle kaybolan gemi olayları arasına karışan Mary Celeste isimli gemide eklenerek yıllarca kendisi ve sır dolu gizemi ile konuşulmaya devam ediliyor.

2-Mürettebatı Donarak Bulunan Octavius Gemisi 

Diğer sır dolu hayalet gemi ise İngiltere’den Kuzey Alaska’ya yolculuk yapan Octavius isimli gemi. Bu gizemli deniz hikâyesi de kaybolan gemiler listesine giren Octavius isimli gemi tam 13yıl sonra mürettebatının tamamı donmuş olarak avcılar tarafından bulunmuştur.

Yıllar boyunca haber alınamayıp kaybolan geminin kamarasında elinde günlüğü ile bulunan kaptanın cesedi ve gemi hiç bozulmamıştır. 13 yıl boyunca denizin ortasında nasıl kalabildiği anlaşılamayan gemi kaybolan gemi olayları arasında en korkunç olanıdır.

3. Sır Dolu Ölüm Ve Ourang Medan

Bir gün Hollanda gemisinden bir acil yardım uyarısı alındı. Bu uyarıyı alan yetkililer kurtarma gemisini hemen yolladılar. Ancak yardıma gelen yetkililer hayretler içerisinde gemideki herkesin ölmüş olduğunu gördü. Sır dolu hikâyesi ile hayalet gemi olayları arasına adını yazdıran bu gemideki kişilerin tuhaf cesetleridir. Gizemli gemide, ölen herkes, sırt üstü elleri yukarıyı işaret eder vaziyette, ağızları açık ve yüzlerinde dehşetli bit korku ifadesi ile bulunmuştur.