Açık Bankacılık Platformu NetEkstre’de yılın ilk dokuz ayında gerçekleşen hesap hareketi sayısı 15 milyona ulaştı

Açık Bankacılık Platformu NetEkstre’nin 2022’nin ilk dokuz ayında gerçekleşen verileri açıklandı.

  • 22 Kasım 2022
  • Açık Bankacılık Platformu NetEkstre’de yılın ilk dokuz ayında gerçekleşen hesap hareketi sayısı 15 milyona ulaştı için yorumlar kapalı
  • 183 kez görüntülendi.
Açık Bankacılık Platformu NetEkstre’de yılın ilk dokuz ayında gerçekleşen hesap hareketi sayısı 15 milyona ulaştı

Açık Bankacılık Platformu NetEkstre’nin 2022’nin ilk dokuz ayında gerçekleşen verileri açıklandı. Kullanıcıların finansal teknolojide rotası olan Finrota çatısı altında hizmet veren NetEkstre’den yararlanan firma sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 53 oranında artarken, yapılan işlem adedi de yüzde 66 oranında büyüdü. NetEkstre, yılın ilk dokuz ayında 15 milyonu aşkın hesap hareketini sınıflandırarak raporladı. NetEkstre’nin sistemine entegre banka sayısı 29, desteklenen ERP (kurumsal kaynak planlama) sayısı ise 24 oldu. 

 

Posrapor, büyümeye devam etti

Posrapor ürünüyle firmaların tüm fiziki ve sanal POS işlemlerinin takibi, raporlaması ve ERP/muhasebe sistemlerine kaydı tek panelden yönetiliyor. Posrapor müşteri sayısında yüzde 26 büyüme kaydedildi. Sisteme entegre banka sayısı ise 13 oldu. 

 

E-DBS ürünüyle tahsile gönderilen fatura tutarı 8 katına çıkarak 1,9 milyar TL'yi aştı

E-DBS ürünü, bayi ağlarında doğrudan borçlanma yapısıyla çalışan firmaların bu süreçlerine destek oluyor. E-DBS, ödeme alınan fatura talimatlarını tek panel üzerinden yöneterek firmaların çalıştığı bankalara ayrı ayrı iletiyor. Tahsilatların durumunu ve limit bilgilerini de yine tüm bankalardan ayrı ayrı alarak kullanıcılara tek panel üzerinden raporlar sunuyor. E-DBS ürününde geçen yılın aynı dönemine göre tahsile gönderilen fatura adedi 2.5 kat arttı. Tahsile gönderilen toplam fatura tutarı ise 8 katına çıkarak 1,9 milyar TL'yi aştı. E-DBS ürünü, Türkiye'nin önde gelen 22 bankasıyla online entegre olarak kullanıcılarına tahsilat kolaylığı sağlamaya devam ediyor. 

 

Finrota Genel Müdürü İlknur Uzunoğlu: “NetEkstre platformumuzla her geçen gün daha çok firmanın dijital dönüşümüne katkı sağlıyoruz”

 

NetEkstre’nin verilerini değerlendiren Finrota Genel Müdürü İlknur Uzunoğlu, dijital bankacılığı ve şirketlerin finansal yönetim süreçlerini yeniden tanımlayan Açık Bankacılık pazarının büyüdüğünü ifade ederek şunları söyledi: “Açık Bankacılık teknolojilerinin kullanıcılara sunduğu avantajların ve ihtiyaçlara yönelik getirdiği çözümlerin anlaşılmasıyla birlikte bu hizmeti alan şirketlerin sayısı artıyor. Biz de NetEkstre platformumuzla, her geçen gün daha çok firmanın dijital dönüşümüne katkı sağlıyoruz. Firmaların, banka hesap bilgileri, hesap hareketleri ve raporlamalar konusunda oluşan ihtiyaçlarına NetEkstre’nin getirdiği yeniliklerle çözümler sunuyoruz. Kullanıcılarımız, NetEkstre sayesinde banka hesaplarındaki tüm hesap hareketlerini online olarak ERP/muhasebe sistemlerine aktarabiliyor ve bu sayede banka hesap hareketlerini tek panelden anlık olarak takip edebiliyor.” 

 

Posrapor ürününden de bahseden Uzunoğlu, “Posrapor’a üye olan firmalar, farklı banka ve ödeme kuruluşlarına ait işlemleri ortak bir veri formatında görebiliyor. Firmalara ayrıca; tutar, komisyon, taksit sayısı, kart programı, vade tarihi gibi pek çok bilgiyi içeren detaylı raporlar sunuyoruz” dedi.   

 

Yaptığı değerlendirmede E-DBS ürünüyle ilgili de konuşan İlknur Uzunoğlu sözlerine şöyle devam etti: “E-DBS ürünümüz sayesinde farklı bankalardaki tüm DBS, yani doğrudan borçlandırma sistemi işlemlerini tek panelden yönetebilme imkânı sunuyoruz. Firmalar, E-DBS’den yararlanarak faturalarının tahsilatı için talimatlar oluşturabiliyor ve limitlerini takip edebiliyor.”

 

Gelişen teknoloji ile birlikte Açık Bankacılık yapısının önümüzdeki dönemde regüle edilmesiyle Türkiye’de Açık Bankacılık, yeni API servis standartlarına kavuşacaktır. Finrota olarak heyecanla beklediğimiz gelecek için çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.

 

NetEkstre’nin, yılın ilk dokuz ayında yakaladığı büyüme performansından dolayı mutlu olduklarını belirten Finrota Genel Müdürü İlknur Uzunoğlu, önümüzdeki dönemde Açık Bankacılık pazarını geliştirecek yaratıcı çözümler tasarlamaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı