“Ağaçtan Dervişe” Narlıdere’de gala yapıyor!

Türk Halk Müziği’ne damgasını vurmuş ünlü sanatçıların saz ile tanışma hikayelerini konu alan “Ağaçtan Dervişe” belgesel filminin galası 16 Eylül Perşembe günü Narlıdere’de yapılacak.

  • 12 Eylül 2021
  • “Ağaçtan Dervişe” Narlıdere’de gala yapıyor! için yorumlar kapalı
  • 597 kez görüntülendi.
“Ağaçtan Dervişe” Narlıdere’de gala yapıyor!

Türk Halk Müziği’ne damgasını vurmuş ünlü sanatçıların saz ile tanışma hikayelerini konu alan “Ağaçtan Dervişe” belgesel filminin galası 16 Eylül Perşembe günü Narlıdere’de yapılacak. Başkan Ali Engin “Kültürümüzde önemli bir yere sahip olan sazın hikayesini, çok değerli sanatçılarımızdan dinleyeceğiz. Bu muhteşem etkinlikte buluşalım” dedi.

 

USTA SANATÇILAR DA KATILACAK

Yapımcılığını Selen Almaç Deniz’in, yönetmenliğini ise Mehmet İsmail Çeçen’in yaptığı Ağaçtan Dervişe belgesel filmi, ilk gösterimini 16 Eylül Perşembe akşamı Narlıdere’de yapacak. Narlıdere Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Park Orman Narlıdere Tesisleri’nde izleyici ile buluşacak uzun metraj belgesel filmde Türk Halk Müziği’nin önemli sanatçılarının sazla tanışma hikayeleri ve sazın ‘ağaçtan dervişe’ uzanan süreci anlatılacak. Gala gecesine, filmin başrol sanatçıları Erdal Erzincan, Mazlum Çimen, Tolga Sağ, Cengiz Özkan ve Hüseyin Eroğlu da katılacak. Usta sanatçılar, film gösteriminin ardından mini bir konser de verecek.

 

GALA, PARK ORMAN TESİSLERİ’NDE

Gala Gecesi; 16 Eylül Perşembe akşamı saat 19.30’da Park Orman Narlıdere Tesisleri’nde başlayacak. Açılış konuşmalarının ardından film gösterimi gerçekleştirilecek. Sonrasında etkinliğe katılan usta sanatçılara plaket takdim edilecek ve mini bir konser gerçekleşecek. Etkinlik günü; saat 18.30 itibariyle eski belediye önünden, yarım saatte bir ring seferleri yapılacak. Alana araç girişine izin verilmeyecek.

 

“TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR”

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin “Müzik kültürümüzde çok önemli bir yere sahip olan sazın hikayesi daha önce hiç bu kadar güzel anlatılmamıştı. Ünlü sanatçılarımızın sazla tanışma hikayelerini konu alan belgesel filmi izlemeye ve büyük üstatların mini konserine sizler de davetlisiniz” dedi.

 

Filmin yönetmeni Mehmet İsmail Çeçen “Türk Halk Müziği’nin duayenlerinin hikayelerini dinleyerek oluşturduğumuz ‘Ağaçtan Dervişe’ uzun metrajlı belgesel filmimiz, tarihe not düşecek nitelikte hazırlandı. Sazın, ağaçtan dervişe uzanan sürecini birlikte tanıklık edeceğiz” diye konuştu.

 

Karen Yapım Kurucusu ve filmin yapımcısı Selen Almaç Deniz ise “Anadolu kültürüyle yoğrulan saz sanatını beyaz perdeye aktarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Eserleriyle büyüdüğümüz ozanlarımızın hikayelerini kendilerinden dinlemek ve beyazperdeye aktarmak çok güzel bir duygu” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı