Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?


Akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı hangi işletim sistemini kullanacak olduğunuzdur. Çünkü akıllı telefon satın alırken aynı zamanda işletim sistemini de satın alıyorsunuz demektir. Yani eğer bir iPhone alıyorsanız aynı zamanda iOS işletim sistemini de beraberinde satın alıyorsunuz anlamına gelir. Ya da bir Samsung telefon alırken aynı zamanda Android işletim sistemini alıyorsunuz demektir.

Dolayısı ile öncelikle işletim sistemleri hakkında bilginiz olmalı ve ona göre akıllı telefonunuzu tercih etmelisiniz. iPhone satın alıp ben Android işletim sistemi kullanacağım deme şansınız yoktur. Çünkü Apple ve Microsoft kendi işletim sistemlerini geliştirmiş ve bunları sadece kendi ürettikleri telefonlarda kullanmaktadırlar. Bunların dışındaki tüm markaya ait telefonlar Android işletim sistemini kullanırlar. Türkiye’de satın alınan akıllı telefonların % 83’ü Android işletim sistemini kullanan akıllı cihazlardır. Buda demektir ki Türkiyede satılan iPhone ve Lumia markalı telefonlar sadece civarındadır. Geri kalan Samsung, Sony, HTC, Huawei, LG gibi markalar da % 83’lük kısmı teşkil ediyorlar. Bu markaların içinde de Samsung marka telefonlar ilk sıradadır.

Markalarına Göre Telefon Tercihi

samsung

Ülkemizde tercih edilen akıllı telefon markalarında ilk sırayı Samsung alır. Bunun en önemli sebebi model açısından en fazla sayıda telefon üreten marka olmasıdır. Dolayısı ile alıcıya çok fazla seçenek sunmaktadır. Elbette en önemli sebep bu olmasına rağmen tercih edilmesindeki tek neden bu değildir. Bilinçli akıllı telefon alıcıları ve teknolojiyi takip eden ve markaları yakından tanıyan insanlar bilirler ki, Samsung ürettiği telefona ait tüm parçaları neredeyse kendi üretir. Ekranından bataryasına kadar neredeyse tüm parçalar kendi markası altında üretilir ve tamamı ile Kore malıdır denebilir. Ekran teknolojisi, kamera teknolojisi, lens teknolojisi ve bunun dışındaki birçok elemanı kendisi üretir. Ve yıllardır telefon üreten bir marka olduğu için bu konuda yeterli tecrübe ve birikime sahiptir. Aynı şey diğer Kore’li marka olan LG için de söyleyebilir. Bunun dışındaki telefon üreten firmalar kendi markalarını oluşturmuşlardır ama ürettikleri markalarda başka ülkelerin teknolojisini kullanırlar. Mesela Çin markası olan Huawei, telefonunu üretirken bir takım elemanları ya da teknolojiyi ithal etmektedir. Mesela telefonlarında kullandığı kamera lensleri Sony markalıdır.

Dolayısı ile akıllı telefon alıcıları telefon alırken bunları da bilmelidir. Bu telefonun arkasında hangi teknoloji var, bu firma ne zamandır telefon üretmektedir gibi bilgilere dikkat etmelidirler.

Özelliklerine Göre telefon Tercihi

akilli telefon ozellikleri

Bütün markalar göz önüne alındığında aslında ekran özellikleri, batarya özellikleri, işlemci gücü, hafıza hacmi gibi birçok bakımdan çok fazla fark yoktur. Üç aşağı beş yukarı hemen hemen hepsi aynı özelliklere sahiptir.  Bir marka ya da modelin belki ekranı biraz daha düşük çözünürlüktedir ama diğer taraftan işlemcisi iyidir. Birisinin kamerasının özellikleri iyidir ama bataryası düşük güçtedir gibi birçok ayrıntı vardır. Gönül ister ki yerli marka telefonlar tercih edilsin ama Türk markalı telefonlar maalesef henüz istenen seviyede değildir. Zaten teknoloji tamamen dışarıdan gelmektedir. Burada sadece parçaların birleştirilmesi söz konusudur. Biraz daha bu alanda profesyonelleşilmeli ve daha sağlam ve arıza yapmayan telefonlar üretilmelidir. Ancak o zaman yerli telefon satış rakamları yukarılara çıkacaktır.

Telefondan Ne Beklediğiniz Çok Önemli

Akıllı telefondan ne beklediğiniz önemli bir detaydır. Eğer bir telefonu kamera özelliği için alıyorsanız o zaman ekran çözünürlüğü, kamera değerleri iyi olan bir telefon tercih etmelisiniz. Eğer telefonu daha çok internet için ve mobil internete girmek için istiyorsanız bu durumda özellikle işlemcisi güçlü ( 4 çekirdek gayet yeterli ) telefon tercih etmelisiniz. Eğer bir telefonu aynı zamanda birçok bilgi saklamak onlarca dosya açıp resim veya başka bilgiler yüklemek yani içinde veri saklamak için tercih ediyorsanız o zaman hafıza kapasitesi güçlü (RAM değeri) bir akıllı cihaz tercih etmelisiniz. 2GB RAM gayet yeterli olacaktır.

Bunun dışında toza ve suya dayanıklı telefonları tercih etmenizde yarar var. Yeni üretilen telefonlar artık özellikler kısmında toza ve suya dayanıklı ibaresini özellikle belirtmektedirler. Satın alırken telefonun bu özelliği olup olmadığını mutlaka sorun. Hatta bundan emin olmak için birkaç gün önceden eğer alacağınız telefonu belirlediyseniz internetten araştırın ve sağlamlık açısından suya ve toza dayanıklı mı değil mi öğrenin. Satıcı bu konuda sizi yanıltabilir.

Akıllı telefon alacaklara fikir verme açısından son olarak şu söylenebilir, telefondan ne beklediğiniz, hangi özelliği için akıllı telefon alacaksınız, internete çok girecek misiniz yoksa sadece standart kullanım dolayısıyla telefonu  yalnızca konuşmak için mi alacak oluşunuz gibi birçok şeyi belirleyip alacağınız marka ve modeli ona göre seçmelisiniz. Kullanmayacağınız özelliği olan telefonu almanızın bir anlamı olmayacaktır. Sırf markası var diye ama aslında o telefondaki özellikler sizi hiç ilgilendirmezken, sırf o markadan olsun diye akıllı telefon almanın mantığı yoktur. Dolayısı ile akıllı telefonunuzu kullanım amacınız alacağınız telefonu seçmede ilk kriteriniz olmalıdır. Aksi taktirde onca parayı boşuna veriyorsunuz demektir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.