Akıllı Telefon Bağımlısı Olmamak İçin Ne Yapılmalı ?


Teknolojinin gelişmesi insanların hayatlarını kolaylaştırdığı gibi yeni problemleri ve duygu durum bozukluklarını da beraberinde getirmektedir. Bağlan ama bağımlı olma sloganıyla yola çılan Yeşilay Derneği her türlü bağımlılıkla olduğu gibi teknoloji bağımlılığıyla da mücadele etmektedirler. Bu noktada özellikle sürekli yanımızda olan dünya ile bağlantımızı sağlayan akıllı telefonlarla bağlantımız birinci dereceden risk grubunu oluşturmaktadır.

Alkol ve sigara bağımlılığı gibi sonuçları karaciğere ya da akciğere yansımayan akıllı telefon bağımlılığı gözle görülmeyen ancak düşünsel yapıda büyük sorunlara neden olmaktadır. AMATEM gibi kuruluşlar henüz internet ve akıllı telefon bağımlılığı ile ilgili onarıcı çözümler sunmuyor orsalarda devlet hastanelerinin psikiyatri klinikleri bu konuda danışanlara yardımcı olmaktadırlar.

Akıllı Telefon Bağımlılığı Nedir?

akıllı telefon bağımlılığı

Akıllı telefon bağımlılığı özellikle genç yaş gruplarını tehdit etse de her kullanıcıyı tehdit etmektedir. Ancak yetişkin kişilikler ihtiyaçtan fazla kullanmama yolunda gençlere göre daha başarılı olduklarından en büyük risk grubu ergenlik çağı içerisindeki genç nüfustur. Sürekli online olma ihtiyacı olarak da düşünülebilen bu bağımlılıkta kişi süreli telefonuyla etkileşim halindedir. Telefonu yanında yoksa ya da internet erişimi yoksa kişinin kendini yalnız, çıplak ve çaresiz hissetmesiyle başlayan tuhaf bir yoksunluk durumudur.

Ülkemizde yaklaşık olarak 25 milyon kişi akıllı telefonları aracılığı ile internet hizmetinden faydalanmaktadırlar. Bu kişiler internette geçirdiklerin vaktin %80’lik bir kısmını sosyal medya sitelerinde harcıyor olmaları aslında akıllı telefon bağımlılığının tamamen görünen kısmıdır. Asıl tehlike günlerini telefondan ayrı geçiremeyen genç kuşaktadır.
akilli telefon bagimliligi 3

Zihinsel gelişimlerini sürdürmekte olan genç bünyeler akıllı telefonları aracılığı ile sosyalleşerek gerçek sosyalleşmeyi unutmaktadırlar. Başta aile içerisinde kopukluklar şeklinde kendini belli eden bu bozukluk ileriki evrelerde kişinin kendini tamamen telefonu aracılığı ile ifade edebilmesine ve hatta telefonu ulaşabileceği uzaklıkta olmadığı durumlarda öfke nöbetine kapılacağı şeklinde yoğun olarak görülmektedir. Arkadaş ortamında, aile ile beraberken ya da herhangi bir etkinlikteyken sürekli telefonuyla ilgilenen kişiler çoğu zaman tuvalet ve banyoda dahi telefon kullanmaktadırlar.

Tedavi sürecinde en etkili yöntem erken tanı olduğu için özellikle ergenlik çağındaki kişilerin telefon kullanımları onların dikkatini çekmeden kontrol edilmeli ve riskli görüldüğü yerlerde telefon kullanımını sınırlandırıcı önlemler alınmalıdır. Eğer bu önlemler sonucunda akıllı telefon bağımlılığında herhangi bir düzelme görünmüyorsa uzmanlara başvurmak, çocuğun öğretmeni ile iletişimde kalmak ve arkadaşlarının velileriyle görüşmek sizi kısa sürede çözüme ulaştıracaktır. Çocuğun teknolojiden uzak tutulamayacağı, ödevlerinden kafa dağıtıcı aktivitelere kadar tamamı internet ağı üzerinden olan güzümüzde iletişime teşvik etme amaçlı özel sosyal gruplar oluşturmak ve terapi gibi çocuğun bu gruplara dahil olmasını sağlamak da bir diğer çözümdür.

Telefon Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır?

akilli telefon bagimliligi 2

Telefon bağımlısı olup olmadığınızı anlamanın birkaç yolu vardır. Öncelikle telefon sahibi gece uyumadan önce yaptığı son işlem telefonuna dokunmak ve sosyal medya üzerinde gezinmekse ayrıca sabah uyandığında daha yüzünü bile yıkamadan telefonuna uzanıp kontrol edip sosyal mecralarda gezinmeye başlıyorsa risk altında demektir.

Bunların yanı sıra gün içerisinde telefonunun elinde olmadığı zamanlarda görülen dikkat eksikliği, öfkelilik hali de bu duygu durum bozukluğunu gözler önüne sermektedir. Çevrenizde bu tip belirtiler taşıyan kişiler var ise yapmanız gereken öncelikle farkındalık yaratmaktır. Bunu da o kişiyle iletişime geçerek yapabilirsiniz ancak. Zaten yeterli farkındalık yaratıldıktan sonra kişiler otomatik olarak bu bağımlılıktan kurtulmanın yollarını arıyor hale geleceklerdir. Siz de akıllı telefon bağımlısı mıyım diye düşünüyor ve kendinizde akıllı telefon bağımlılığı belirtileri görüyorsanız günlük telefon kullanımınızı sınırlandırarak işe başlayabilir ve yakın çevrenizden yardım isteyebilirsiniz. O kişiler sizi bu bağımlılıktan kurtarmak için farklı sosyal aktivitelere dahil olmanızı sağlayabilirler ve yaşadığınızı anlayabilmeniz için telefona muhtaç olmadığınız günlere tekrar dönebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın