Amerikan Türk Cemiyeti’nin Galasında Ertegün Rüzgârı

Amerikan Türk Cemiyeti’nin (ATS) geleneksel gala yemeği bu yıl The Plaza Hotel New York’ta gerçekleşti.

  • 28 Ekim 2021
  • Amerikan Türk Cemiyeti’nin Galasında Ertegün Rüzgârı için yorumlar kapalı
  • 396 kez görüntülendi.
Amerikan Türk Cemiyeti’nin Galasında Ertegün Rüzgârı

Amerikan Türk Cemiyetinin (ATS) geleneksel gala yemeği bu yıl The Plaza Hotel New Yorkta gerçekleşti. ATS eş başkanları Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ve HSBC ABD Genel Müdürü Michael Roberts’ın ev sahipliğini yaptığı geceye, iş, sanat ve medya dünyasının önemli isimleri katıldı.

 

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçerin eş başkanlığını yürüttüğü Amerikan Türk Cemiyeti, Türkiyenin ekonomik ve kültürel bağlarını geliştirmek için ABDde düzenleyeceği etkinlikler serisini New York Plaza Hotelde düzenlediği galayla noktaladı.

 

15 yıl önce vefat eden efsanevi müzik yapımcısı Ahmet Ertegün ve hayırsever kimliğiyle öne çıkan, dünyaca ünlü tasarımcı eşi Mica Ertegün onuruna verilen davete başta ABD ve Türkiye olmak üzere bütün dünyadan üst düzeyde katılım gerçekleşti. 

 

Oprah Winfrey ve Tom Cruise için de özel geceler düzenleyen Colin Cowie tarafından organize galada, Foreigner ve Wynton Marsalis sahneye çıkan sürpriz isimler arasında yer aldı.  The Rolling Stonesun ana vokalisti ve kurucu üyesi Mick Jagger, Rolling Stone dergisinin kurucularından Jann Wenner, usta film yönetmeni Taylor Hackford, şarkıcı, komedyen ve oyuncu Bette Midler ve efsanevi rock grubu Led Zeppelin ise galaya özel mesajlarını gönderdi.

 

Suzan Sabancı Dinçer gala yemeğinde yaptığı konuşmada, sözlerine Ahmet Ertegün’ü anarak ve eşi Mica Ertegüne saygılarını sunarak başladı. 

 

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasındaki kültürel, ticari ve ekonomik bağları güçlendirmek amacıyla kurulan New York merkezli Amerikan Türk Cemiyetinin faaliyetleri hakkında bilgi veren ve görevi teslim aldıkları andan itibaren ATSde yeni bir dönemi başlattıklarını belirten Sabancı Dinçer, konuşmasını şöyle sürdürdü: Yeni bir yönetim kurulu oluşturarak faaliyet alanlarımızı yeniden düzenledik. Kültür ve Sanat, İş ve Ekonomi, Eğitim ve Girişimcilik, Sosyal ve Uluslararası İlişkiler olmak üzere 4 temel faaliyet alanı belirledik. Güçlü ve başarılı iletişim faaliyetlerimizle ATSyi daha görünür hale getirdik ve misyonumuza ilgi duyan grup ve bireylerden destek almayı başardık. Bu köklü Cemiyetin geleceğe uzanması için gençlerden oluşan Yeni Nesil Konsey’ isimli bir platform oluşturduk. Ayrıca yeni fon ve programları da hayata geçirdik.”

 

İki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde özel sektörün rolünün önemine vurgu yapan Suzan Sabancı Dinçer sözlerini şöyle noktaladı: “Türkiyedeki güçlü şirketlerin ve iş insanlarının her zaman yanımızda olması gerekiyor. Onların maddi ve manevi destekte bulunmaları çok önemli. Ancak bu şekilde misyonumuza ulaşabilir ve güçlü bir etki yaratabiliriz.” 

 

Suzan Sabancı Dinçerle birlikte Cemiyetin eş başkanlığını yürüten HSBC ABD Genel Müdürü Michael Roberts ise yaptığı konuşmada, Mica ve Ahmet Ertegün’ün başarılarını anarken çiftin bir efsaneye dönüştüğünü belirtti. Ahmet Ertegün’ün müziğe üstün hizmetlerinin yanı sıra sosyal konulardaki öncülüğünün de altını çizen Roberts, Mica Ertegün’ün tasarım dünyasında bıraktığı kalıcı izleri ve sınırları aşan hayırseverliğinin önemini vurguladı. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı