Android 8.0 Güncellemesi Ne Zaman Gelecek?

Android 8.0 bir diğer adıyla Android Oreo güncellemesinin ne zaman cihazlara geleceğine dair geçmiş yıllara baktığımızda olası tahminler var. Yeni güncellemenin hemen hemen Ağustosun başlarında yeni sürümünün yayımlanması bekleniyor. Eski güncellemelerde olduğu gibi bu güncelleme de ilk öncelikle Google’ın akıllı telefonları Nexus ve Pixel’e gelecek. Bunun ardından Samsung, LG, Sony, Huawei gibi cihazları takip edecek.

Telefonların güncellemeleri ne zaman alacağı aslına bakarsanız Google’a bağlı olduğu kadar sahip olduğunun telefon markasının üreticisine de bağlı oluyor. Telefonunuzun ne kadar yeni olduğu sizin güncellemeyi ne kadar erken alacağınız ile de doğru bağlantılı diyebiliriz.

İlgili Konu: Android 8.0 Alacak Cihazlar

Google Pixel&Nexus Ne Zaman Güncelleme Alacak

Eğer bir Google telefonuna sahipseniz tabi ki de güncellemeler konusundan her zaman bir adım önde oluyorsunuz. Güncelleme ilk olarak tabi ki de bu cihazlara gelecek ve en kötü ihtimal güncellemenin Ağustosun sonlarına doğru gelmesi bekleniyor ancak Android’de yetkili abilerimizden bir tanesi David Ruddock söylediğine göre güncelleme Ağustosun ilk iki haftasında gelebilir. Her olasılıkta görünen o ki Ağustos ayında Android Oreo güncellemesini yapmış olacaksınız.

Android 8.0 Güncellemesi Ne Zaman Gelecek?

Hemen hemen tüm Google akıllı telefonları olmayan diğer telefonlar güncellemeyi biraz beklemesi gerekecek. Android 8.0 güncellemesini cihazlarınızda görmek için yaklaşık 3 ay içerisinde gerçekleşebilir. Bu güncellemenin hangi markalara hatta markaların içerisinde hangi modellere geldiği değişkenlik göstermektedir.

Güncellemelerin ne zaman geleceği konusunda hiç bir zaman Google resmi bir açıklama yapmadığı sürece kesin bir bilgi vermek mümkün değil ancak güncellemeleri her zaman şirketlerin önceki güncellemelerde izledikleri politikaları göz önünde bulundurarak tahminlerde bulunabiliyoruz.

Eğer yeni bir telefon almayı düşünüyorsanız ve telefonunuzda erken bir tarihte Android 8.0 güncellemesini görmek istiyorsanız model olarak amiral gemilerinden almanız gerekiyor. Çünkü tüm markalar ilk öncelikle güncellemeleri amiral gemilerine ve sonra diğer modellere uyguluyor.

Samsung Cihazlar Güncellemeyi Ne Zaman Alacak?

Samsun genellikle güncelleme alma zamanlarına baktığımızda bu konuda çok da hızlı olduğu söylenemez. Aslında bunun sebebi Samsung’un yavaş olmasından kaynaklanmıyor. Bir çok telefon modeli olan Samsung tüm telefon modellerine bu sürümü uygulayıp yayımlaması zaman alıyor.

Güncelleme yine her zaman olduğu gibi yeni çıkan Samsung Galaxy S8 ve Note serilerinde olacak. Ardından diğer serilere de Android 8.0 güncellemesi gelmeye başlayacak.

Geçtiğimiz güncelleme zamanlarına baktığımızda Google yeni güncellemeyi yayınladıktan sonra yaklaşık 140 gün sonra Samsung’un amiral gemilerine güncelleme gelmişti ve hemen hemen 180 günün sonunda da güncellemeyi alacak telefonların tamamına bu güncelleme gelmişti.

LG Cihazlar Güncellemeyi Ne Zaman Alacak?

Geçtiğimiz yıllarda LG V20 akıllı telefonu Android 7.0 sürümü yüklenmiş halde satışa sunulmuştu. Bu yılda da Android 8.0 sürümünün LG V30 telefonları ile birlikte yüklenmiş halde satışa sunulması bekleniyor.

Geçtiğimiz yıllarda LG markası Google ile Nexus modeli ile ortaklığı sayesinde güncellemeyi erken bir süreçte cihazlarına getirmişti. Bu yılda da durum yine aynen böyle olabilir. Geçtiğimiz güncellemeler LG markası amiral gemisine ilk güncellemeyi Android 7.0 çıktıktan yaklaşık 3 ay sonra yayımlamayı başarmıştı. Yani LG cihazlara bu güncellemeyi hemen hemen Kasım Aralık aylarında getirir diye tahmin ediyoruz.

Sony Cihazlar Güncellemeyi Ne Zaman Alacak?

Sony yeni çıkaracağı amiral gemisinde Android 8.0 yüklü halde gelmeyecek gibi duruyor ancak bu demek olmuyor ki Android 8.0 güncellemesi bu cihaz için çok aşırı geç bir vakitte gelecek. Çünkü Sony markası yeni gelen güncellemeleri kısa sürede cihazlara uyguladığı görülüyor. Geçtiğimiz yıllarda Sony Xperia X cihazına Android Nougat yayınlandıktan 99 gün sonra güncelleme yayımlanmıştı.

Sony cihazlar içinde tahmin edilen güncelleme yayımlanma zamanı yaklaşık güncelleme yayınlandıktan 3 yada3 buçuk ay kadar sonra diyebiliriz.

HTC Cihazlar Güncellemeyi Ne Zaman Alacak?

HTC’de kendini kanıtlamış markalardan bir tanesi. Yaptığı büyük değişimler ile ve Google Play güncellemeleri ile kendini göstermişti. Bir önceki güncellemede de çok uzun sayılmayacak bir sürede güncelleme telefonlara gelmişti. Şimdi yeni güncellemenin HTC telefonlara hemen hemen 2017’nin sonu yada 2018 Ocak ayında gelmesi bekleniyor.

kaynak: http://www.androidauthority.com/android-8-0-update-784308/

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)
Loading...

Yorum yap