Android için En İyi GPS Uygulamaları

Konuya puan ver!

Bu günlerde çok seyahat ediyoruz ve bazen nereye gideceğimizi bilmiyoruz, şükürler olsun Android’de yolumuza devam etmemize ve varış yerlerine zamanında ulaşmamıza yardımcı olabilecek bazı harika gezinti uygulamaları var. Birkaç yıl önce Android için GPS uygulamaları çeşitliliği bu kadar fazla değildi ve eldekiler hakkında şikayette bulunup olumsuz yorum yapmak pek bir anlam ifade etmiyordu.

Günümüzde ise Google’ın Haritalar uygulamasını diğer uygulamalar için de kullanılabilir hale getirmesiyle GPS navigasyonlarının sayısı ciddi oranda arttı ve her bir uygulama diğer uygulamadan farklı özellikler sunmakta.

Bazı GPS uygulamaları yalnızca düşük veri tüketimine odaklanıp yol tarifi yaparken bazı uygulamalar bu yoldaki trafik durumunu da çevrimiçi olarak takip etmenizi olanaklı hale getirmekte.

Dürüst olmak gerekirse halen Android için geliştirilmiş en iyi GPS uygulamasının Google Haritalar olduğunu söyleyebiliriz ancak farklı kişiler ve işler için farklı uygulamalar daha mantıkı hale gelebiliyor. Örneğin yalnızca günlük gezilerinizde ya da haftasonları bir yere gitmek adına navigasyon kullanan birisiyseniz Google Haritalar ihtiyaçlarınızı karşılar ancak taksicilik, tır şoförlüğü vb. bir işte çalışıyorsanız alternatiflere göz atmanız yararlı olabilir.

Aşağıda paylaşacağımız uygulamaların tümü illerimizi ve sokaklarımızı desteklemektedir, test edilmiştir. Her uygulama navigasyon konusunda istediğinizi size verebilecek niteliktedir ancak özellikleri açısından incelendiğinde kendi aralarında bir sıralamaya tutmak zor değildir.

Not: Aşağıdaki en iyi GPS uygulamaları Samsung Galaxy S7 Edge ile test edilmiştir. Her uygulamanın çalışma şekli ve etkisini ölçümlemek için bir süre kullanılmıştır. Navigasyon kalitesiyle ilgili test sürecinde kablosuz ağ bağlantısı (WI-FI) ve 4G kullanıldı. Tüm uygulamalar GPS konusunda gereken sonucu ciddi anlamda verdi ve herhangi bir sorunla karşılaşılmadı. Uygulamalar arasından Türkiye için en çok önerilenler ise Google Haritalar ve Waze.

1. Google Haritalar – Navigasyon

Android işletim sisteminde yniyseniz Google Haritalar’ın GPS özelliğinden haberdar olmayabilirsiniz. Google Haritalar her türlü Android işletim sisteminde çalışabilen güçlü bir GPS uygulamasıdır ve dünyanın en çok kullanılanı olarak öne çıkmaktadır.

Diğer uygulamalarla kıyaslanacak olursa en güncel harita sürümlerine ulaşabilmeniz mümkündür. Bu uygulamayı gün içerisinde milyonlarca kişi kullanır ve dolayısıyla kapalı yollar hakkında bilgi edinme ihtimaliniz ciddi oranda artar. Navigasyon uygulaması doğru bilgileri doğru kişiye sunma hakkında uzmandır ve yalnızca bilmeniz gereken önemli detayları sizinle paylaşır.

2. Waze – GPS, Haritalar ve Trafik

Waze, Google Haritalar uygulamasının Play Store’daki en büyük rakibidir ve ülkemizde de tam kapsamlı çalışmaktadır. Milyonlarca Türk tarafından kullanılan bu uygulama trafik ve rotalar hakkında sizi oldukça detaylı bir şekilde bilgilendirir. Temel olarak Waze, yolculuk süresince diğer kullanıcıların geribildirimlerini ve kapalı yol notlarını görebilmenizi sağlayan bir GPS sosyal ağıdır diyebiliriz.

Örneğin, trafikte bir kaza olduğunda arka araçtaki Waze kullanıcısı anında bu kazanın bildirimini yapabilir ve diğer kullanıcıları farklı yollara yönlendirebilir. Uygulama gerçek zamanlı güncellenmesi sayesinde bazı kişiler için ciddi anlamda çözüm niteliği taşıyor.

3. Sygic GPS Navigasyon

Sygic GPS Navigasyon özellikle Güney Asya ülkelerinde öne çıkan bir uygulamadır zira çok fazla internet bağlantısı gerektirmeden gezinebilmenizi sağlar. Haritaların çoğu telefonun kendi hafızasında saklanır ve çevrimdışı yani internet bağlantınız olmadan da navigasyon uygulamasını kullanabilirsiniz.

Ancak, uygulamanın offline özelliğinin kullanılması halinde çoğu nitelikten de yararlanılamayacaktır. Sesli navigasyon ve periyodik olarak harita güncellemeleri almanızı sağlayan bu mükemmel navigasyon gerçek zamanlı rota paylaşımı yapma imkanı da tanımaktadır.

4. MapFactor GPS Navigasyon

Müthiş bir arayüze sahip olan bu navigasyon uygulamasının ücretli sürümü de bulunuyor ve bazı sinir bozucu satın alımlara zorunlu bırakılma hissi kullanıcıları MapFactor GPS uygulamasından soğutabiliyor. Yine de harika bir navigasyon uygulaması olan MapFactor GPS uygulaması eşsiz bir arayüze sahip ve sürekli olarak güncellenmeye devam ediyor.

Arabirim konusunda geliştirmelere muhtaç olduğunu düşündüğümüz MapFactor uygulaması tasarım açısından çok kullanışlı ve günlük işlerinizi rahatlıkla halledebilirsiniz. Mapfactor GPS Navigasyon uygulaması da tıpkı Sygic GPS Navigasyon uygulaması gibi internet bağlantınız olmadan navigasyon hizmetlerinden yararlanabilmenize tamamen ücretsiz şekilde imkan verir.

5. Maps.ME

İnternete hiç bağlanmadan dahi kullanmaya başlayabileceğiniz bu uygulama sayesinde ciddi anlamda hızlı bir navigasyona sahip olabilirsiniz. Çok detaylı ve etkili güzergahlar çizen Maps.ME uygulamasını telefonunuza indirdiğinizde bir defaya mahsus harita indirmeniz gerekir.

Otomatik olarak indirilen haritayı dilediğiniz zaman eğer daha güncel bir sürümü varsa bununla değiştirebilirsiniz. Android için harika bir navigasyon uygulaması olan Maps.Me uygulamasının belki de en güzel yanı her özelliğin tamamen ücretsiz olmasıdır.

Araba ile, yürüyerek ya da bisiklet ile farklı güzergahlar çıkarmanıza yardımcı olan Maps.ME uygulaması dünya genelinde çalışabilen nadir uygulamalardandır.

Sonuç

Bu uygulamalar Android işletim sistemine sahip cihazlarda çalışabilen en etkili ve iyi navigasyon uygulamalarından yalnızca bazılarıydı. Uygulamaların tümü milyonlarca Türk kullanıcı tarafından kullanılıyor ve hangisini kullanacağınıza halen karar veremediyseniz uygulamanın yorumlarını incelemeyi düşünebilirsiniz.

Kasıtlı olarak Play Store’a yeni eklenen bazı etkili uygulamalar liste dışı bırakıldı çünkü Android işletim sisteminin bazı sürümlerinde henüz etkili çalışmadığı tespit edildi. Android telefonunuza edineceğiniz GPS uygulamaları konusunda yaşayabileceğiniz en büyük problem var olan bir yolun görünmemesi ya da farklı bir isimle görülmesidir. Bu sorunla karşılaşırsanız uygulama haritalarını güncellemeyi unutmayın.

Yorum yap