Android O İle Gelen Yenilikler ve Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Konuya puan ver!

Google bu sene yeni Android işletim sisteminin ilk geliştirici sürümünü Google I/O öncesinde, ikincisini ise I/O konferansı sırasında sundu. Şu anda da kayıt olup yeni özelliklere bakmak mümkünken, tabii ki çok sayıda hatayla karşılaşmanız muhtemel. Dolayısıyla bu yazıda Android O’nun yeni özellikleri hakkında bilgi vereceğiz.

Android O Çıkış Tarihi

Android 8 olarak da tanımlayabileceğimiz işletim sisteminin son betası bu ay sonunda yayınlanacakken, final sürümü ise bu yılın üçüncü çeyreğinde çıkmış olacak. Ağustos sonu veya Eylül başı beklediğimiz arayüz, ilk olarak Google Pixel ve Nexus cihazlara gelecek. Android 8.0 ne zaman gelecek konumuzdan da markalara göre detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İlgili Konu: Android O Alacak Cihazlar

Android O’da neler yeni?

Fluid Experiences

Google I/O 2017 etkinliğinde ilk olarak Fluid Experiences duyurulurken, bu özellik size daha yapıcı ve multi-tasking olanaklı bir Android deneyimi sunmayı planlıyor.

Google’ın makine öğrenme aracı Tensor Flow’un hafifletilmiş sürümü Tensor Flow Lite tanıtılırken, bu özellik daha düşük sistemli akıllı telefonlarda da işlem yapabilecek. Android 8’de çok daha gelişmiş bir yapay zeka bulunacak.

Picture-in-Picture

‘Resim içinde resim’ olarak da tanımlanan bu özellik daha önce pek çok televizyonda, Android’in YouTube uygulamasında ve evet, iOS işletim sisteminde karşımıza çıkmıştı. Şimdi ise Google Android O’ya Picture-in-Picture modu ekliyor. Bu sayede YouTube’da video oynarken Home tuşuna basıp videoyu küçük bir pencereye indirebilecek, ardından diğer uygulamalara geçerek işlem yapabileceksiniz. Aynı zamanda videonun ekrandaki yerini de değiştirebileceksiniz.

Bildirim Balonları

Aslında uygulamanın üstünde beliren bildirim ikonlarına farklı launcher arayüzler kullanan kişiler alışık. Artık Google bu özelliği doğrudan varsayılan Android işletim sistemine eklecek ve launcher derdinden kurtaracak.

Android O kullanıcıları bildirim geldiğinde, bunları uygulamanın üstünde beliren ikonlarla görebilecekler. Üstelik hafif veya sert dokunuşlarla bildirimlerin şeklini de değiştirebileceksiniz.

Akıllı Metin Seçimi

Android’de zaten temel metin düzeltme seçeneklerini, kopyala-yapıştır özelliklerini kullanıyorduk fakat artık daha fazlası geliyor. Android O’yla birlikte artık metinlerle yapay zeka bir arada olacak. Örneğin bir telefon numarasının üstünü çizdiğinizde, sadece dokunarak arama yapabileceksiniz. Bir adresi çizdiğinizde, tek dokunuşla navigasyonu açıp oraya bakabileceksiniz.

Üstelik bu metin seçim özelliği oldukça zeki ve adres seçimi yaparken tek kelime yerine, adresin-cümlenin tamamını işaretleyebiliyor.

Otomatik Doldurma

Cihazınızda en çok kullandığınız uygulamalar için Android O size giriş yapmanızda yardımcı olacak. Otomatik doldurma özelliğiyle daha önce yüklenen uygulamalarda işletim sistemi sizin kullanıcı adınızı, parolanızı hatırlayacak ve vakit kaybını önleyerek giriş yapmanızı sağlayacak.

Vitals

Kim daha iyi bir batarya ömrü istemez ki? Android O bu özellikleri Vitals çatısı altında toplarken, aynı zamanda yeni güvenlik araçları, işletim sistemi optimizasyonları ve geliştiriciler için araçlar sunuyor.

Google I/O 2017’de Android ekibi, bir virüs tarayıcısı olan Google Play Protect’i duyurmuştu. Söylenene göre her gün 50 milyarın üstünde uygulama taranıyor ve güvenlik sağlanıyor. Artık Google Play güncelleme pencerenizde de yapılan en son taramaları göreceksiniz ve cihazınızda sorun varsa karşınıza çıkacak.

Optimizasyon da geliştirilirken, raporlara göre Pixel marka akıllı telefonlar artık eskiye göre 2 kat daha hızlı açılıyor. Bu hız uygulamalar için de geçerliyken, Android O eskiye nazaran çok daha iyi optimize edilmiş bir arayüz olacak.

Bundan sonra uygulamalar arkaplanda çok uzun süre çalışmayacak ve bu sayede batarya tüketimi ciddi ölçüde azalacak, telefondan üst düzey verim alınacak.

Yeni Bildirimler

Android O’daki ilk değişikliği belki de ekranı yukarıdan aşağı indirip bildirimlere baktığınızda göreceksiniz. Artık bildirim penceresi ekranda daha çok yer kaplayacak fakat aynı zamanda uygulamaların son durumu hakkında ayrıntılı bilgi verecek.

Uygulama Rozetleri

Android O ile sonunda uygulamalara rozetler için doğal destek ekleniyor. Artık uygulama ikonlarında okunmamış bildirimler için ufak baloncuklar belirecek. Bu özellik de daha önce launcher arayüzlerde yer alıyordu fakat görünüşe göre Google artık stok Android’e ekleme kararı almış.

Ayarlar Menüsü

Android O’daki en büyük görsel değişimlerden birisi de ayarlar menüsünde yaşanıyor. İlk olarak Pixel ve Nexus cihazlarda farklı renk şemaları görülürken, en büyük yenilik artık bu menünün Nougat’a göre daha kısalmış olması.

Kilit Ekranı

Android O kilit ekranı genel olarak Nougat’a benzese de arada bazı farklar olacak. Ekran revize edilirken, artık Ambient Display özelliğinde sadece saat ve sadece bazı uygulamalardan gelen ufak bildirim ikonları yer alacak.

Buna rağmen bazı uygulamalardan daha çok bilgi gelecek. Örneğin Hangouts bunlardan birisi.

Ses

Sony, LDAC codec sistemini Android O’da kullanılması için Google’a başladı. Bu da demek oluyor ki artık LDAC’lı bir Bluetooth kulaklığa sahipseniz, Android 8’den daha iyi ses kalitesi alacaksınız. Aynı zamanda işletim sistemi aptX ve aptX HD desteğine de sahip.

Fiziksel Klavye Desteği

Fiziksel klavyeler artık Chromebook’ların Google Play uygulamalarına erişim izni olduğu için daha önemli bir durum hâline gelecek. Henüz Android O’nun klavye desteği hakkında yeterli bilgi sahibi olmasak da, eskiye göre önemli değişiklikler olacağını söyleyebiliriz.

kaynak: http://www.androidauthority.com/android-8-0-review-758783/

Yorum yap