Android Root Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

0

Root yahut kök kullanıcı, linux işletim sistemlerinde genellikle bilinen bir kullanıcıdır ve çoğu zaman tam yetkiye sahip olan kullanıcı olarak atfedilir. Root kullanıcısı, cihazda her şeyi yapabilen tek kullanıcıdır ve hemen hemen tüm dosyalara ulaşabilir. Linux kullanıcılarının aşina olduğu bu root kullanıcısı, Android’te de bulunur ve genelde Android cihazlarda herhangi bir şekilde Root kullanıcısı olmamıza, varsayılan olarak izin verilmez. Çünkü, root kullanıcısı olmak genelde riskli bir durumdur ve pek çok değişikliği sistem dosyalarında gerçekleştirmeniz, telefonuzu bir kez daha açamamanıza dahi sebebiyet verebilir. Bu sebepten, Android cihaz üzerinde, varsayılan olarak root kullanıcısı olmanız neredeyse imkansıza yakındır. Ancak, telefonlarınıza rom yüklemek için ve benzeri etmenleri yapabilmek için, muhakkak root kullanıcısı olmamız gerekir. Bunun için de, cihazlarımızı odin ve benzeri yazılımlarla belli başlı yöntemlerle root etmemiz gerekir. Pek çok riski olan bu durumu öncelikle bataryanız tamken yapmanız gerekiyor. Aksi halde, ciahzınız işlemin yarısında kapandığında, tamamen susabiliyor ve bunun ertesinde cihazınızın donanım tarafını açmaları gerekebiliyor.

İlgili Makale: Root Nedir ?

Root İşlemi Garantiyi Sıfırlar mı?

Evet, Root işlemi yaptığınız telefonun garantisi tamamı ile sıfırlanır ve herhangi bir şekilde root işlemi yaptığınız telefonu ücretsiz olarak garanti sürecine gönderemezsiniz. Herhangi bir sorunda, kendiniz çözmek yahut ücretli bir şekilde destek olmak durumunda kalırsınız.

Root İşlemini Nereden Öğrenebilirim?

Kendi telefonunuz için root işlemini öğrenebilmek için xda gibi Android uzmanları ve geliştiricilerinin bulunduğu web forumlarından yararlanabilirsiniz. Bu sitelerde aynı zamanda geliştirme açısından pek çok faydalı bilgi bulmanız da mümkündür. Bu sebepten, tabiri caiz ise Android cihazınızı irdelemeye meraklı iseniz; sık sık bu tarz forumları takip etmeniz önerilebilir.

Root İşlemi Riskli midir?

Root işlemi, oldukça riskli bir işlem olarak bilinir ve doğru modelin yazılımı atılmadığında ve root işlemini doğru yazılım ile gerçekleştirmediğiniz vakit örneğin; telefonunuzu susturabilirsiniz. Bu susturma işleminin giderilmesi de size ek masraf çıkarabilir. Bu ve bu gibi etmenler yüzünden, root işlemi yapmadan önce muhakkak çok dikkatli bir şekilde araştırma yapmanız gerekiyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.