Android Telefonda İstenmeyen Uygulama Bildirimlerini Kapatma

Konuya puan ver!

Android işletim sistemine sahip cihazların en gelişmiş özelliklerinden birisi de push bildirimleri olarak öne çıkmaktadır ancak bazı uygulamalar bu bildirim sistemini kötüye kullanmakta hatta bazen spam yaparak kullanıcıları rahatsız edebilmektedir. Böyle büyük bir gücün sorun çıkarmayacağını düşünmek tam olarak Google’ın işi değil ve bu nedenle kullanıcıların istenmeyen uygulamaların bildirimlerini kapatabilmesi için her zaman bir arka kapı bırakılır. Belli uygulamalara ilişkin aşağıdaki kılavuzdan öğreneceğiniz yöntemlerle bildirimleri devre dışı bırakabileceksiniz.

Genel itibariyle neredeyse tüm uygulamaların bildirimleri kapatmak için ayar yapılandırması kendi içerisinde mevcuttur ve uygulama geliştiricileri bunu ayarlar seçeneğinin altında mutlaka bulundurur. Facebook’un bildirimlere boğmasını durdurmak mı istiyorsunuz? Facebook uygulamasının üzerine dokunun, ayarlara giriş yapın ve bildirimler seçeneğinin sağındaki butonu pasif hale getirin. Facebook vb. çoğu uygulama için bildirim kapatma işlemini gerçekleştirmek adına başvurabileceğiniz en kolay yöntem budur.

Ancak bazı uygulamalar kullanıcılarına değer vermeyebiliyor ve bildirimleri kapatma seçeneği koymayarak kullanıcılarına adeta uygulamalarını zorla sildirtiyor. Bu gibi durumlarda daha spesifik çözümler için bir rota izleyebilir ve Android işletim sisteminin kendi içerisinde bulunan bazı ayarları yapılandırarak bildirimleri görmeye bir son verebilirsiniz. Bu içerikteki ana konumuzu da tam olarak bu uygulamalar oluşturuyor.

Başlamadan önce bilmeniz gereken en önemli şey bu içerikte hangi işletim sistemine odaklanılacağıdır. Genel olarak bu yazımızda Android Lollipop (Android 5.x) ve Android Marshmallow’a (Android 6.x) odaklanacağız. Hali hazırda Android Nougat işletim sistemine sahipseniz işiniz kolay; Ayarlar’a girin ve bildirimlerden ilgili uygulamayı pasif hale getirin, hepsi bu kadar.

Android Lollipop ile başlayalım.

Android Lollipop’ta gereksiz uygulama bildirimlerini devre dışı bırakma

Android Lollipop işletim sistemi çıktığı zamanda neredeyse tüm Android cihazlara gelen bir güncellemeydi ve ardından Marshmallow, Nougat ve onlarca spesifik güncelleme çıksada şuanda dünyada kullanılan Android işletim sistemine sahip cihazların 4’te 1’i halen Android Lollipop kullanmaktadır. Bu kadar popüler bir işletim sistemi kullandığınız için çok şanslısınız çünkü Android Lollipop’ta gereksiz bildirimleri kapatmak inanılmaz kolaydır.

Yapmanız gereken ilk şey Ayarlar uygulamasına girmektir. Ayarlar uygulamasına giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekrandan Uygulamalar sekmesine giriş yapın. Bazı telefonlarda bu isim değişebilmekte hatta bazı telefonlarda ‘Araçlar’ olarak dahi bulunmaktadır, nereye gireceğinizi anlamanız için; uygulamalarınızın simgesinin göründüğü bir listesi bulunan ekrana giriş yapmalısınız.

Karşınıza çıkan ekranda stok cihazların çoğu cihazda yüklü olan tüm uygulamaları listeler ve bir menü aracılığıyla her uygulamaya erişmenize imkan tanınır. Bununla birlikte, Samsung ve bazı cihazlarda tüm uygulamaları görmek için bir de Uygulama Yöneticisi’ne dokunmanız gerekir. Eğer değişik, az kullanılan bir telefona sahipseniz telefonu kurcalayın, tüm uygulamaların tek sayfada göründüğü bir liste arıyoruz. Bu ekran tüm cihazlarda aynıdır ve şöyle görünür;

Bu listedeki uygulamalar arasından sıkıntı çıkaran uygulamayı bulun ve üzerine dokunun. Üzerine dokunduğunuzda karşınıza çıkan ekranda ‘bildirimleri göster’ yazısı ve yanında da tik işareti bulunur. Bu tiki kaldırdığınızda o uygulamaya dair bildirim alımı kesilecektir. Bildirimleri devre dışı bırakırsanız, “önemli uyarıları ve güncellemeleri kaçırabileceğinizi” söyleyen bir uyarı bulunan bir iletişim kutusu açılır. Devam edin ve “Tamam” a hafifçe dokunun. Hepsi bu kadar!

Android Marshmallow’da Gereksiz Bildirimler Nasıl Kapatılır?

Tıpkı Android Lollipop’ta olduğu gibi ilk aşamalar aynıdır; Ayarlar uygulamasına girin, uygulamalara dokunun, tüm uygulamaların listesine erişin. Sorunlu uygulamaya dokunduğunuzda karşınzıa Bildirimler yazılı bir seçenek çıkacaktır aşağı taraftaki bu seçeneğe dokunun.

Android Marshmallow’da bildirimleri bildirim penceresinden de engelleyebilirsiniz. Engellemek istediğiniz bir uygulamadan bir bildirim görürseniz, bildirime uzun basın. Samsung cihazlarda, doğrudan uygulamanın bildirim ayarlarına geçersiniz. Diğer Android cihazlarda, bildirim rengi değişecek ve sağ tarafta küçük bir “bilgi” düğmesi görünecektir. Doğrudan uygulamanın bildirim ayarlarına geçmek için hafifçe dokunun.

Artık seçenekleriniz var! Bildirimleri tamamen devre dışı bırakmak için “Tümünü Engelle” seçeneğini değiştirmeniz yeterlidir. Bu seçeneklere aslında Samsung cihazlarında “Bildirimleri kabul et” adı verilir ve varsayılan olarak (bildirimlere izin vermek için) açıktır. Bildirimleri reddetmek için bu seçeneği kapatmanız yeterlidir. Bildirimi sola çekip pasif hale getirdikten sonra ekranınıza bu uygulamayla ilgili hiçbir bildirim düşmeyecektir. Eğer isterseniz bu ekrandan bildirimlerin nerede görüneceğini yada ne önceliğe sahip bir bildirim olacağını da seçebilmektesiniz. Ayarları yapılandırmaya ilişkin karar sizin, butonları aktif ya da pasif hale getirerek özelleştirebilirsiniz gerekli açıklamalar her butonun sol tarafındaki framelerde yer almaktadır.

Yorum yap