Android Telefonda Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Konuya puan ver!

Sıkça bilmediğiniz numaralar tarafından aranmak kimi zaman sizinde başınıza gelmiştir. Eğer sizde bilinmeyen numaralar tarafından sürekli rahatsız edilmekten bıktıysanız Android telefonunuzdan numara engelleme işlemini yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere nasıl kolayca istenmeyen numaraları engelleyebileceğinizi göstereceğiz.

Android Telefonda Numara Engelleme

Sizi durmadan arayan ve istenmeyen kişileri telefonunuzun özelliği sayesinde hemen engelleyebilirsiniz ancak bu özelliği kullanmak için adımlar her telefonda farklılık gösterdiği için sizlere doğrudan net bir önerge söyleyemiyoruz ancak en popüler telefon markalarına göre bir anlatım yapacağız.

Telefon markanız eğer anlatımlarda yer alıyor ise markaya göre adımları takip ederek numara engelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Stock Android Telefon

Eğer Google Pixel ve Nexus 6P gibi cihazlarda numara engellemek istiyorsanız yapmanız gereken işlem gerçekten çok basit. Telefon kısmına giriş yapın ve son aramalara tıklayın. Engellemek istediğiniz telefon numarasının üzerine uzun süreli basılı tutun ve açılan pencereden “Numarayı Engelle” seçeneğine tıklayın. Yapmanız gereken işlem bu kadar basit ve kolay.

Samsung Numara Engelleme

En çok kullanılan telefonlardan bir tanesi Samsung olduğu için muhtemelen numaranın nasıl engellediğini bu telefonlar için merak eden daha fazladır diye tahmin ediyoruz. Samgung için numara engellemenin nasıl yapıldığına hemen bir göz atalım.

 1. Telefon uygulamasına tıklayın.
 2. Engellemek istediğiniz numarayı seçin ve sağ üst köşede yer alan “daha fazla” seçeneğine tıklayın.
 3. “Otomatik Reddetme Listesine Ekle” seçeneğine tıklayın.
 4. Eğer engellediğiniz bir numarayı tekrardan engelini kaldırmak istiyorsanız Ayarlar > Arama Ayarları > Tüm Aramalar > Otomatik Reddetme kısmını takip ederek engeli kaldırabilirsiniz.

LG Telefonda Numara Engelleme

Şimdi ise sizlere LG marka telefonlarda numara engelleme işleminin nasıl yapıldığını anlatacağız. İşlemde ufak farklılıklar olmasına rağmen diğer Android işletim sistemli telefonlardaki adımlara oldukça benziyor.

 1. Telefon uygulamasını açın.
 2. Sağ üstte yer alan üç noktalı menüye tıklayın.
 3. Arama Ayarları seçeneğini seçin.
 4. Aramaları Reddetme seçeneğini seçin.
 5. + butonuna basın ve engellemek istediğiniz numarayı ekleyerek numarayı engelleyin.

HTC Telefonda Numara Engelleme

HTC marka telefonlar içinde bu işlem oldukça benzerlik gösteriyor diyebiliriz. Aşağıdaki adımları takip ederek numarayı kolayca engelleyebilirsiniz.

 1. Telefon uygulamasına tıklayın.
 2. Açılan kısımdan telefonun üzerine uzun süreli basılı tutun.
 3. İletişimi Engelle seçeneğine tıklayın.
 4. Gelen uyarıya “Tamam” deyin.

Farklı Uygulamalar ile Numara Engelleme

Eğer telefonun kendi özelliği üzerinden numara engelleme yapmak istemiyorsanız farklı uygulamalar yükleyerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Uygulama mağazasından aşağıdaki uygulamaları indirerek numara engelleme yapabilirsiniz.

 • Mr.Number
 • Call Blocker
 • Calls Blacklists

Eğer numara engelleme konusunda problemler ile karşılaşıyorsanız yorum atarak bizden yardım isteyebilirsiniz.

Yorum yap