Android Telefonlarda Reklam Gizleme Yöntemi

Konuya puan ver!

Son on yılda reklamlar (özellikle Google AdSense ve Google AdWords’ün tanıtılmasından ve büyümesinden sonra) web sitesi sahipleri ve uygulama geliştiricileri için para kazanmanın ana kaynağı haline geldi. Web sitesi yayıncıları ve uygulama geliştiricilerini ücret ödemeden yaptıkları işe teşvik ettiren bu reklamların kullanımı da bazı durumlarda abartıldı.

Bazı web sitesi ve uygulamalardaki reklamlar uygulamanın indirilme amacını engeller niteliğe ulaşmasından ötürü bazı geliştiriciler de duruma el attı ve aynı zamanda Android cihazın da yavaşlamasına neden olan bu reklamların engellenmesi adına kolları sıvadı.

Bu içerikte ise Android uygulamalarındaki ve tarayıcınızdaki istenmeyen reklamları nasıl engelleyebileceğiniz ile ilgili bazı bilgiler paylaşacağız.

Not: Android uygulamanız ve tarayıcınızdan kaldıracağınız reklamlar içeriği gerçekten kaliteli ve sizi rahatsız etmeyecek düzeyde raklam barındıran yararlı web sitelerini de etkileyeceğinden dolayı siteleri manuel olarak ayrıştırmanızı tavsiye ediyoruz. Tek gelir kaynağı reklamlar olan milyonlarca web sitesi bu gelir kaynağının yok olması halinde kapanacaktır.

Telefonunuzu Rootlamanız Gerekmiyor

Android işletim sistemine sahip cihazınızı rootlamak size cihazınız ile ilgil inanılmaz bir erişim yetkisi veriyor ve telefonunuzla ilgili her türlü konuya müdahil olabiliyorsunuz. Reklam engelleme kabiliyeti de Root özelliği ile birlikte gelen niteliklerden birisi.

İyi haber ise gerek yapılması gereken işlemler olarak gerekse root sonrası süreç için sizi zorlayabilecek bu işlemi yapmadan da reklamları engelleyebilecek olmanız.

Android için AdBlock browser sayesinde reklamları engelleyebilir, daha hızlı bir internet deneyimi yaşayabilirsiniz.

Android için Adblock Browser

Android telefonunuzla internette gezinirken onlarca reklam görüyor ve bunlardan rahatsız oluyorsanız Android için Adblock tarayıcıyı telefonunuza indirip yüklemeniz iyi olacaktır. Bu tarayıcı Chrome, Firefox ve Opera için en çok kullanılan eklenti olan Adblock’un arkasındaki kişiler tarafından Android işletim sistemine özel olarak geliştirildi. Buraya tıklayarak Android için Adblock Browser‘ın özelliklerine detaylıca göz atabilirsiniz.

Uygulamanın çalışma prensibi ise oldukça basit: Web sitelerindeki reklamları kullanıcıya gösterme!

Ana Özellikler:

  • Ücretsiz
  • Hızlı ve stabil, kullanıcı deneyimi açısından ise oldukça başarılı. Chrome ile neredeyse birebir aynı olan Adblock Browser’a alışmanız da çok kısa sürecektir.
  • Son olarak kötü amaçlı yazılım denetçisi, malware koruması ve popup engelleme özelliği sayesinde cihazınızı da gözünüzü de güvende tutacaktır.

Kendiliğinden reklamları engelleyen Opera browser sayesinde farklı eşsiz özelliklerden yararlanıp hem daha kullanışlı hem de daha basit bir internet deneyimi yaşayabilir, yine kendiliğinden sunulan ücretsiz VPN özelliği sayesinde yasaklı sitelere sorunsuzca girebilirsiniz.

Opera

Ülkemizde diğer tarayıcılara oranla çok az kullanılan Opera’da sunduğu özelliklerle oldukça özgün ve kullanışlı bir tarayıcı ancak hiçbir zaman hakettiği değeri göremedi.

Tavsiye usülü organik büyümesiyle, kendinden VPN özelliği olmasıyla diğer tarayıcılardan çok daha kullanışlı bir deneyim sağlayan Opera, arka planda inanılmaz az kaynak tüketimi yapması nedeniyle de Android telefonlar için en iyi tarayıcılar arasında.

Diğer yandan kendinden reklam engelleyici özelliği olan Opera’da Android telefonlarda reklamları engellemek için kullanılabilecek yöntemler arasında öne çıkıyor.

Öne çıkan özellikler

  • Hızlı ve kolay kullanım
  • Düşük kaynak tüketimi sayesinde batarya ömrünü uzatmak.
  • Kendinden reklam engelleyici özelliği sayesinde çok daha hızlı bir internet kullanımı.

AppBrain reklam dedektörü, uygulamaların içerisindeki kod yapılarını inceleyerek hangi uygulamaların ne tarz reklamlar gösterdiğini ve bunun telefonunuza etkisini inceleyebilmenizi sağlar. Bu sayede kötücül yazılımları tespit edebilme imkanı sunan AppBrain Ad Detector uygulaması hangi uygulamanın hangi izinlere sahip olduğunu da kolayca görebileceğiniz oldukça yararlı bir uygulamadır.

AppBrain Reklam Dedektörü

Bu uygulama direkt olarak reklamları engelleme ile ilgili değil, telefonunuzdaki hangi uygulamaların reklam içerdiğini ve yine bu uygulamaların hangi izin türlerine sahip olduklarını bilmenizi sağlar. Bu bilgi, potansiyel olarak zararlı uygulamaları ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Bonus: Çevrimdışı olarak Android’de Reklamları Engellemek

Uygulamaların içeriğindeki reklamlardan kurtulmak çoğu zaman root gerektiren bir işlemdir ve pekte kolay olduğu söylenemez.

Bununla birlikte Google’ın geliştiricilere yaptığı duyuru ile şuanda çoğu uygulama çevrimdışı kullanım özelliğine sahip. Bu özellik sayesinde reklamları engelleyebilmeniz ve daha iyi bir deneyim sağlayabilmeniz de mümkün hale geldi.

Tek yapmanız gereken ise hücresel veri bağlantınızla Wi-Fi’nizi kapattıktan sonra uygulamaların çevrimdışı özelliğinden yararlanmak. Bu özellik tabikide internete bağlı olmanızı gerektiren oyun ve çevrimiçi uygulamalarda kullanılamayacaktır ancak diğer uygulamalar için oldukça kullanışlı bir yöntemdir.

Yorum yap