Android Telefonlarda Yazı Tipi Değiştirme Rootsuz

Konuya puan ver!

Android yazı tipi değiştirme işlemi genellikle rootlu cihazlar için yapılabilir bir işlem olarak sanılıyor ancak bu doğru değil. Rootsuz cihazlarda da rootlu cihazlar kadar olmasa da yazı tipini değiştirmek için farklı yollar bulunuyor. Eğer daha root nedir tam olarak bilmiyorsanız hemen linke tıklayarak root konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Telefonumuzdaki font kimi zaman çok itici olabilir ve bu duruma hatta kimi zaman yazıları zor okuma gibi engeller bile eklenebilir. Durum böyle olunca kullanıcılar fontu değiştirmenin yollarını arıyor. Font gibi özellikler cihazın temel ayarları ile alakalı olduğu için rootsuz cihazlarda bu işlemi yapmak ya telefon markası izin vermiş ise ya da Launcher sayesinde oluyor. Rootlu cihazlarda ise telefonun temel ayarlarına da müdahale edebildiğimiz için pek bir problem olmuyor.

Eğer telefonunuzda nasıl yazı tipi değiştirilir merak ediyorsanız hemen anlatıma geçebiliriz.

Rootsuz Bir Şekilde Android Yazı Tipi Değiştirme

Telefonunuz zaten bunu yapmanıza izin veriyor olabilir!

Kimi telefon markaları zaten hali hazırda telefonunuzun fontunu sevmeyebileceğinizi düşünerek incelikte bulunup size fontu değiştirme imkanı sunuyorlar. Eğer bu nadir bulanan özellik telefonumda bulunuyor mu diye merak ediyorsanız hemen bu özelliği bulunduran telefonları sizlere belirtelim. Samsung, HTC ve LG gibi Android telefon markaları kullanıcılarına telefonlarında yazı tipi değiştirme imkanı sunuyor.

Genel olarak telefonunuzda yazı tipinin nasıl değiştirildiği telefonun modeline göre değişkenlik gösterebilir. Ancak genel olarak yazı tipi değiştirme seçeneği telefonun ayarlar kısmındaki “Ekran” seçeneğinin içerisindeki menülerde yer alıyor. Üstelik bu yazı tipi değiştirme kısmında telefonunuzun yazı boyutunu da değiştirebilirsiniz.

Samsung marka bir telefona sahipseniz bu marka kimi modellerinde sizlere farklı fontları kendi sisteminde bulunduruyor ve daha fazla font seçeneği ararsanız Google Play Store üzerinden de edinebiliyorsunuz.

Yani kısaca eğer telefonunuzda bu özellik yer alıyor ise Ayarlar >> Ekran >> Yazı Tipi seçeneğinden gerekli ayarlamaları gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer telefonunuzda bu tarz bir özellik bulunmuyorsa hemen endişelenmenize gerek yok çünkü farklı bir yol sayesinde de bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için harici bir uygulama olarak Launcher kullanabilirsiniz.

Launcher seçeneği ile yazı tipi değiştirmek

Eğer telefon markanız size telefonunuzun yazı tipini değiştirmeyi varsayılan ayarlarda sunmamış ise merak etmeyin root gerektirmeyen farklı bir yol daha bulunuyor. Telefonun görünümü hakkında eğer bir problem var ise Launcher yani telefon arayüzleri hep yardımımıza koşmuştur. Telefonunuzun yazı tipini bir türlü beğenemediyseniz bu durumu Launcher ile çözebilirsiniz.

En popüler Launcher uygulamalarından bir tanesini Google Play Store üzerinden buradaki link sayesinde edinebilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra aşağıdaki adımları uygulayarak telefonunuzun fontunu değiştirebilirsiniz.

Telefonunuza TFF font dosyalarını kopyalayın.

Ardından telefonunuzda Launcher uygulamasını açın.

“Araçlar” uygulamasını bulun ve açın.

“Tercihler” seçeneğine tıklayın.

Aşağı doğru indikten sonra “Kişiselleştirme” seçeneğine tıklayın.

Font menüsüne girdikten sonra istediğiniz bir fontu seçin.

Belirtilen ayarları yaptıktan sonra Android telefonunuzdaki font başarıyla değişecektir.Eğer bu seçeneği de beğenmediyseniz veya yapamadıysanız bir diğer seçeneğe geçebilirsiniz.

Diğer Bir yol

Bu seçeneği uzun uzun anlatmaya pek gerek yok. Zaten doğrudan bir uygulama yükleyerek de telefonunuzdaki fontları değiştirme imkanına sahip olabilirsiniz. Üstelik bu uygulama zaten başlı başına font değiştirmek için yapılmış olan bir uygulama. Bu bahsettiğimiz uygulama iFont uygulaması. Eğer uygulamayı edinmek istiyorsanız buradaki linkten Google Play Store üzerinden indirebilirsiniz.

1 Yorum

Yorum yap