Android ve İphone İnternet Tarayıcı Geçmişini Silmek

Bir çoğumuz internette gezdiğimiz siteler görünmesin isteriz peki android ve iphone telefonlarda tarayıcı internet geçmişi nasıl silinir resimlerle detaylıca anlatalım. İnternet tarayıcıları kullanıcılarına kolaylık olsun diye normal şartlarda daha önce girdiğiniz sitelerin bilgilerini hafızalarında saklarlar. Bu bazen iyi olurken bazı durumlarda da saklamasını istemeyiz. Şimdi gelin tarayıcılarda ayarlamaları nasıl yapacağız ayrıca mevcut tarayıcı internet geçmişini nasıl sileceğiz bakalım.

İphone İnternet Geçmişini Silme

Apple telefonlarda safari ve chrome tarayıcı geçmişini silmek için izlenmesi gereken yol ;

Safari Tarayıcı İnternet Geçmişi Silmek

İphone Safari Tarayıcı İnternet geçmişini silmek için telefonunuzdan safari uygulamasını açın. Alt bölümde yer alan kitap işaretine tıklayın. Açılan pencereden “tarihçe” bölümünü seçin ve alt kısımda yer alan “sil” botununa dokunarak silme işlemine geçelim. Sil butonuna tıkladığınızda sizden ne kadar zamanki verileri silmek istediğinizi soracak. Size uygun olanını seçerek safari tarayıcı geçmişini temizlemiş olursunuz.

İphone Chrome İnternet Geçmişini Silmek

Safaride olduğunu gibi chrome  tarayıcısında internet geçmişini silmek için telefonunuzdan chrome uygulamasını açın. Sağ alt bölümde yer alan (…) üç nokta işaretine tıklayalım. Açılan pencerede “geçmiş “yazısına dokunalım. Bu alanda telefonunuzda yer alan chrome geçmişini görüntülüyor olacaksınız. En altta yer alan “Göz Atma Verilerini Temizle yazısına dokunalım. Açılan sayfada üst bölümde dilerseniz hangi zaman aralığındaki verilerin silineceğine karar verebilirsiniz.  Seçenekler arasında “tarama geçmişi“, “çerezler ve site verileri“,  “ön belleğe alınan resimler ve dosyalar“, “Kayıtlı şifreler” ve “verileri otomatik doldur” seçeneklerini kendinize göre işaretleyerek sayfanın altında yer alan “Tarama Verilerini Temizle” butonuna dokunarak iphone chrome tarama geçmişini temizlemiş olursunuz.

Android Telefonlarda ve Cihazlarda Tarayıcı Geçmişini Silme

Android telefonlarda da iphonede oldğu gibi benzer şekilde tarayıcı geçmişi siliniyor. Yinede Açıklayalım android telefonunuzdan chrome tarayıcısını açalım. Sağ üst köşede yer alan (…) üç nokta işaretine tıklayalım.  Ardından Açılan pencerede “geçmiş” bölümünü seçelim Açılan pencerede “tarama verilerini temizle” yazısına dokunalım. Bu noktada temel ve gelişmiş ayarlar bölümünden sizin için uygun olanları seçerek en alt bölümde yer alan “verileri temizle” butonuna tıkladığınızda artık android chrome internet tarama geçmişi silinmiş olacak.

Evet arkadaşlar birde bu noktada android ve iphone telefonlarda chrome ve safari tarayıcılarında “gizli sekme” açarak tarayıcıyı kapattığınızda tüm bilgiler silinerek internette istediğiniz gibi dolaşabilirsiniz. Android ve iphone tarayıcı geçmişi silme ile ilgili sorularınızı ve sorunlarınızı yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir