Android’de Ekran Kaydı Nasıl Yapılır?

Konuya puan ver!

Android işletim sistemine ekran kaydının nasıl yapılacağıyla ilgili aklınızdaki sorulara cevap olmaya çalışacağımız bu kılavuzda temel odağımız Android telefonun rootlanmadan nasıl ekran kaydı yapabileceğiyle ilgili olacak.

Harika birkaç uygulamanın da tanıtımını iliştirdiğimiz bu yazıda elde edebileceğiniz en kaliteli videoları kayıt etmenize imkan veren bu uygulamaların yanısıra farklı bir yöntemden de bahsedeceğiz.

Android işletim sistemi için geliştirilen onlarca ekran kayıt uygulaması ya da ekran kayıt yöntemi bulunuyor ancak bir yöntem belirlemeden önce mutlaka Android sürümünüzü bilmeniz gerekiyor.

Android KitKat 4.4’ten Aşağı Sürümler

KitKat 4.4’ten önce Android işletim sisteminde ekran kaydı almak için kullanabileceğiniz hiçbir yöntem yoktu. Bu yüzden kullanıcılar genelde telefonlarının önüne bir kamera koyarak kamera aracılığıyla ekran kaydı alıyorlardı.

Şuan Play Store’da Android Froyo (2.2.3) sürümüne kadar ekran kaydı alabilen yetenekli uygulamalar var ancak açık konuşmak gerekirse istediğiniz performansı sunamayacağından endişeliyiz. Umarız, Android KitKat 4.4 veya daha üst bir işletim sistemi kullanıyorsunuzdur.

Android KitKat 4.4

Android KitKat’ın 4.4 sürümünde Google, geliştiricilerin Android Geliştirici SDK’sı aracılığıyla Android Debug Köprüsü’nü (ADB) kullanarak bilgisayarlarına bağlı bir cihazın ekranını kaydetmelerine olanak tanıyan bir ekran kayıt yardımcı programı ekledi. Fakat bu bilinen bir şey değildir ve esasen geliştiriciler içindir.

Android Lollipop 5.0 ve üstü

Android 5.0 işletim sistemiyle yeni bir yerleşik ekran kayıt özelliği de nihayet tanıtılmış oldu. Bu, ekran kaydını çok daha kolay bir hale getirdi ve ekran kayıt uygulamaları pazarının yelpazelerini genişletti.

Android Ekran Kayıt Uygulamaları

Android işletim sistemlerinde kullanacağınız onlarca ekran kayıt uygulaması vardır ancak bu seçenekler arasından en iyi 2 tanesini sizin için seçtik.

AZ Screen Recorder

Tek dezavantajı Android 5.0 veya daha üstü işletim sistemlerinde çalışması olan AZ Screen Recorder uygulaması tamamen ücretsiz şekilde yüksek çözünürlükte ekran kaydı yapmayı olanaklı kılan bir uygulama. Gelişmiş bazı özellikler için uygulama içi satın alımlarda yapabileceğiniz AZ Screen Recorder mutlaka telefonunuzda bulundurmanız gereken bir uygulama.

Mobizen

Tamamen ücretsiz şekilde Android 4.2’den üst her işletim sisteminde çalışan Mobizen Türkiye’de de en çok kullanılan Android ekran kayıt uygulamlarından. AZ Screen Recorder uygulamasının en büyük rakibi olan Mobizen oldukça agresif bir pazarlama stratejisi izliyor ve bu nedenle çoğu özelliği ücretsiz şekilde kullanmanıza diğer alternatif ekran kayıt uygulamalarına mecbur kalmamanıza yardımcı oluyor. Uygulamayı buradaki linkten indirebilirsiniz.

Yorum yap