Anne Kızın Ortak Mezuniyet Heyecanı

Evlendiğinde ilkokul mezunuydu.

  • 08 Eylül 2021
  • Anne Kızın Ortak Mezuniyet Heyecanı için yorumlar kapalı
  • 579 kez görüntülendi.
Anne Kızın Ortak Mezuniyet Heyecanı

Evlendiğinde ilkokul mezunuydu. Azmetti, ortaokul ve liseyi dışardan bitirdi. Kızıyla aynı üniversiteden, aynı anda mezun olmayı başardı. Üsküdar Üniversitesi 7. ve 8. dönem mezuniyet töreni eşine az rastlanır bir coşku yaşadı. Aynı anda mezuniyet heyecanı yaşayan anne kız törene damga vurdu. Fatma Acar, Laboratuvar Teknolojisi programından mezun olurken, kızı Rabia Acar Psikoloji bölümünden mezun oldu.

1-2-3 Eylül tarihlerinde gerçekleşen Üsküdar Üniversitesi 7. ve 8. Dönem Mezuniyet Töreni keyifli anlara sahne oldu. Laboratuvar Teknolojisi programını bitiren Rabia Acar, Psikoloji bölümünü bitiren kızı Rabia Acar ile birlikte mezun olmanın mutluluğunu yaşadı. 

 

“İlkokuldan ikinci üniversiteye uzanan yol”

Evlendiğinde ilkokul mezunu olduğunu ifade eden Fatma Acar, ikinci üniversitesini kızıyla aynı okulda okuyarak mezun oldu.

 

Acar: “Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Laboratuvar Teknolojisi programından 7.dönemde 42 yaşımda mezun oldum. Kızım Rabia Acar, 23 yaşında ve İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi İngilizce Psikoloji bölümünden bu sene mezun oldu. Ben evlendiğimde ilkokul mezunuydum, eğitim hayatım 2005 yılında tekrar başladı. İlk olarak açık öğretimden ortaokul ve liseyi tamamladım. Daha sonra ise Anadolu Üniversitenden açık öğretim ile Adalet okudum. İlkokulda çok başarılı bir öğrenciydim, öğretmenlerim aileme okumam için fikir vermişlerdi fakat maddi imkânsızlık ve köy hayatındaki yetersizlikler nedeniyle okuyamadım. Evlendikten sonra İstanbul’da bir hastanenin kafeterya bölümünde çalışmaya başladım. Burada sağlık alanına olan ilgimi fark ettim ve tekrar üniversite sınavına hazırlandım. Tercihlerim arasında 75 bursla Üsküdar Üniversitesi Laboratuvar Teknolojisi bölümüne yerleştim.” dedi. 

 

“Anne kız ortak mezuniyet heyecanı”

İlk olarak kızının Üsküdar Üniversitesinde eğitime başladığını ifade eden Acar, kendisinin kızından önce mezun olduğunu aktardı. Acar: “Kızım Üsküdar Üniversitesi Psikoloji bölümüne yerleşti o yıl ben de tekrar üniversite sınavına hazırlanmaya karar verdim. Hayatım boyunca sağlık alanına bir ilgim vardı, bu konuda araştırmalar yapıyordum. Hastanede çalışmaya başladıktan sonra sağlık alanında çalışmak istediğimi fark ettim. Tercihlerim sırasında ise Laboratuvar Teknolojileri Bölüm Başkanı Ebru Özkan Oktay hocamızla iletişim kurunca bu bölüme yerleşmeye karar verdim. Üsküdar Üniversitesi serüvenimiz işte bu şekilde başladı. Benim bölümüm 2 senelik olduğu için geçen sene mezun oldum, kızım da bu sene. Pandemi dolayısıyla mezuniyet töreni yapılamamıştı. Bu sene kızımla aynı anda mezun olma coşkusu ve gururu yaşadım.” şeklinde konuştu. 

 

“Kızımla aynı okulda okumak gurur vericiydi”

Bir insanın evladıyla aynı anda mezun olmasının çok gurur verici bir duygu olduğunu ifade eden Acar; “Kızımla aynı okulda okuduğumuzu duyan herkes çok şaşırıyordu, gıpta ile bakıyordu bize. Kızımla bir yandan okul arkadaşıydık fakat fakültelerimiz ayrı olduğundan birbirimizi çok göremiyorduk. Kızım da benimle aynı okulda okumaktan oldukça memnundu bu durumu arkadaş çevresine gururla anlatıyordu. Bu süreçte eşim ve iki oğlumda hep destek oldular, hiçbir zaman eğitimimize engel olmadılar.” dedi.

“Acar: Kariyer hedefim sağlık alanında çalışmak”

Gelecek hedefinin mezun olduğu Laboratuvar Teknolojileri bölümü alanında çalışmak olduğunu aktaran Acar; “Benim ilk önceliğim kendi hastanemde bu alanda işe başlamaktı ama bazı nedenlerden dolayı şu an eski görevim olan kafeterya bölümünde çalışmaya devam ediyorum. Fakat en yakın zamanda sağlık alanında çalışmayı hedefliyorum. Tabi olağanüstü bir süreç olan pandemi sürecini yaşıyoruz, bu koşullarda iş değiştirmek o kadar kolay değil. Fakat ileride bu alanda çalışmayı çok isterim.” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı