Artık WhatsApp’ta Her Dosya Gönderilecek!

Konuya puan ver!

Uzun yıllardır keyifle kullandığımız WhatsApp, geçtiğimiz yılalrda Facebook tarafından satın alınırken karşımıza bir dizi yenilikle çıktı ve bunların kimisi eleştirildi, kimisi de sevildi. Geçtiğimiz yıllarda uygulamanın gerek arayüzü, gerek özellikleri sık sık değiştirilirken, şimdi WhatsApp birtakım yeni özellikler daha getirme yolunda. Şu anda uygulama beta sürümünde bunları denerken, kısa bir süre sonra herkese açılacak ve kullanılmaya başlanacak.
WhatsApp uygulaması bugüne kadar dosya gönderim seçeneklerinin kısıtlılığı nedeniyle bolca eleştiri aldı.

Uygulamada sadece .pdf, .docx., .xlsx ve benzer dosya uzantısına sahip belgeleri paylaşmak mümkün olurken, .zip, .apk ve hatta .jpg formatındaki dosyaları dahi paylaşma desteği yoktu. Teknik olarak fotoğraf paylaşabiliyordunuz fakat bozulmalar oluyordu. Şimdi ise tüm bunlar tarihe gömülüyor ve artık rahatlıkla dosya gönderip alabileceksiniz. Özellikle e-posta ile uğraşmak yerine daha aktif olarak WhatsApp kullanan kişiler, bu fonksiyonla birçok işini hızlıca halledebilecek.

Bundan sonra telefonunuzun İndirilenler – Download klasöründe müzikler, fotoğraflar, videolar, APK dosyaları, zipler ve benzerleri olmak üzere bütün dosyaları görebilecek, WhatsApp üzerinden gönderim yapıp alabileceksiniz. Yani bir zamanlar basit bir sohbet uygulamas ıolan WhatsApp, artık yavaş yavaş çoklu özellikli bir platform hâline geliyor.

Toplu Fotoğraf Gönderimi Değişiyor


İkinci değişim ise fonksiyonel olmaktan daha öte, estetik bir düzenleme ve kesinlikle WhatsApp’ın medya dosyası paylaşımını daha güzel hâle getirmiş. Bundan sonra birisi size birden fazla fotoğraf gönderdiğinde ya da siz yolladığınızda, fotoğraflar tek bir paketin içinde gruplanmış olarak gelecekler ve ard arda sıralanıp ekranı kullanılmaz hâle getirmeyecekler. Fotoğraflar artık albüm şeklinde iletilirken, özellikle bolca görsel paylaşan kişi ve gruplar bu sayede uygulamayı daha rahat kullanabilecekler.

Son olarak da, uygulamanın arama ekranında bazı değişiklikler yapılmış ve görsel olarak düzenlenmiş. Artık birinden size WhatsApp görüntülü ya da sesli arama geldiğinde, ekranı sağa-sola değil üste doğru iteceksiniz. Diğer yandan arayüzde de ufak farklılıklar ve bu hâliyle eskiye nazaran çok daha iyi gözüküyor.

Yeni WhatsApp Güncellemesi Nasıl İndirilir?

Peki bu özellikler ne zaman eklenecek? Toplu fotoğraf gönderme seçenğei ve yeni sesli/görüntülü arama ekranı WhatsApp’ın son beta sürümünde olacak. Bunu APK Mirror üzerinde de bulabilirsiniz ya da resmi Google Play Store betasına katılarak uygulamayı oradan güncelleyebilirsiniz. Bunun için https://play.google.com/apps/testing/com.whatsapp adresine gitmeli, ardından test kullanıcısı olmalısınız. Test kullanıcısı olduktan sonra uygulamayı yine Play Store üzerinden indirip deneyebilirsiniz. Tabii ki güncelleme herkese açık hâle geldiği zaman silerek orijinal sürüme geçmenizi tavsiye ederiz.

Peki dosya gönderim seçenekleri ne zaman arttırılacak? O konuda şu an net bir açıklama bulunmuyor ve özellik beta sürümde de kullanılamıyor fakat bunun için biraz sabırlı olursanız, zaman içinde yavaş yavaş herkesin WhatsApp’ı güncellenecek.

kaynak: http://www.androidpolice.com/2017/06/24/whatsapp-lets-send-file-type-bundles-shared-media-modifies-call-screen/

Yorum yap