Teknoloji ve Haber Sitesi

Aydın-Denizli otoban ihalesi yandaşlara peşkeş çekildi

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, “19 yıl sonra AKP iktidarı yap-işlet-soy modeli ile Aydın-Denizli otobanı ihalesini 9 kez yaptı.

  • 17 Eylül 2021
  • Aydın-Denizli otoban ihalesi yandaşlara peşkeş çekildi için yorumlar kapalı
  • 449 kez görüntülendi.
Aydın-Denizli otoban ihalesi yandaşlara peşkeş çekildi
CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, “19 yıl sonra AKP iktidarı yap-işlet-soy modeli ile Aydın-Denizli otobanı ihalesini 9 kez yaptı. Sonunda araç garantisi karşılığı yandaş şirketlere peşkeş çekti!” dedi.
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, Aydın-Denizli otobanının 9. kez gerçekleştirilen ihalesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. 
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, CHP olarak Aydın-Denizli otobanının, İzmir-Aydın otobanı gibi genel bütçeden yapılmasını talep ettiklerini dile getirerek, “Öncelikle İzmir-Aydın otobanını yapan Sayın Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı rahmetle anıyorum. Yapılan o otobanda 6.5 liraya 170 km yol geliyoruz.
 
19 yıl sonra AKP iktidarı yap-işlet-soy modeli ile Aydın-Denizli otobanı ihalesini 9 kez yaptı. Sonunda araç garantisi karşılığı yandaş şirketlere peşkeş çekti! Sözleşme gereği Aydın, Kuyucak, Denizli arasında günlük 37.000 araç geçecekmiş! 70 TL geçiş ücreti olacakmış ve euro artınca bu rakamda artacak. Karayolları ise 25.000 araç geçecek diyor. Yazık bu farkı kim ödeyecek. Geçse de, geçmese de vergi veren vatandaşımız yıllarca bunu ödeyecek! Kime ödeyecek bunu; İktidarın yandaş şirketlerine. Önemli mi? İktidar yandaşları için değil!” dedi.
Afyon/ Kütahya Zafer havaalanında yılda 1 Milyon 100 Bin yolcu garantisi verildiğine de vurgu yapan Bülbül, “Yolcu sayısı 2021’den bu güne kadar 300 kişi uçmuş! Yandaş şirketlere milyonlarca Euro ödeme yapılmaya devam ediliyor. Yine Balıkesir havaalanına ise uçak inmemiş ama ödüyorlar şirkete parayı. Yiyin beyler yıllarca! Şimdi peşkeş çekilen yer Aydın-Denizli otoyolunda! Biz diyoruz ki. Rahmetli Turgut Özal nasıl genel bütçe ile yaptıysa İzmir-Aydın otoyolunu, Aydın-Denizli otoyolunu da devlet yapsın. Şirketlere yıllarca vatandaşın vergi parasını peşkeş çekmeyin diyoruz!” şeklinde konuştu. 
 
Şehir Hastanelerinde bu yanlıştan dönüldüğünü dile getiren Bülbül şunları kaydetti; “Sağlık Bakanınız açıkladı; Şehir Hastaneleri artık yap-işlet-soy modeli ile yapılmayacak. Hasta garantili hastane yerine devlet yapacak dedi. Yanlıştan döndünüz! Niye otoyolda peşkeşe ısrar ediyorsunuz? Kimlere milletin vergilerini yıllarca peşkeş çekeceksiniz?”
 
Bülbül sözlerini şu şekilde sürdürdü; “AK Partili milletvekillerine soruyorum; neden Aydın-Denizli otoyolunu araç garantili yandaş şirketlere peşkeş çekmek yerine devletin genel bütçesi ile yaptırmıyorsunuz? Otoyol güzergahlarında Dalama’da, Yenipazarda, Donduran’da, Nazilli’de Piribeyde, Kuyucakta, Buharkent’te defalarca niye değişiklik yapılmasına ses çıkartmıyorsunuz? Neden güzergahlar defalarca değiştiriliyor? Kimin arazisi kurtarılıyor? Vatandaşın birinci derecede tarım arazilerini yok edilmesini nasıl rıza gösteriyorsunuz? CHP olarak bu peşkeşlerin hesabını mutlaka soracağız. Aydınlı çiftçinin yakarışlarını duymuyor musunuz? Yarın CHP Milletvekili olarak Yenipazarda’yım. Haydi gelin. Salonlarda gezeceğinize, sahaya gelin. Vatandaş sizden şikayetçi. Ama sizde bu yürek nerede! Şirketlerin değil Aydınlı hemşerilerimizin vekili olun! Ama nerede!”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı