B Sınıfı Ehliyeti Olanlar Motor Kullanabilir Mi?

  • 10 Temmuz 2021
  • B Sınıfı Ehliyeti Olanlar Motor Kullanabilir Mi? için yorumlar kapalı
  • 1.048 kez görüntülendi.
B Sınıfı Ehliyeti Olanlar Motor Kullanabilir Mi?

Trafikten bunalan birçok kişi motorsiklet kullanımına yönelmektedir. Motor kullanmak için ayrı bir ehliyete sahip olmanız ve tekrar motorsiklet ehliyeti almak için sınava girmeniz gerekmektedir. Ancak B sınıfı ehliyet sahipleri istedikleri takdirde belli özelliklere sahip motorlarla trafiğe çıkabilirler. Yani A2 ehliyet sahibi olmadan da motor kullanabilmeniz ve trafik stresinden uzaklaşabilmeniz mümkündür.

Son dönemde sürücü kurslarında ve eğitimlerde gerçekleştirilen güncellemelerle birlikte artık ehliyet almak daha da zorlaşmıştır. 18 yaşını dolduran ve minimum ilkokul mezunu olan herkes herhangi bir sürücü kursuna giderek ehliyet için başvuru yapabilmekte ve yapılacak olan sınavlarda başarılı olduğu takdirde ehliyet almaya hak kazanabilmektedir. B sınıfı ehliyet ile otomobil kullanılabilmekte ve ağırlıklı olarak ehliyet almak isteyen kişiler B sınıfı ehliyet almak için başvuru yapmaktadırlar. Motor kullanabilmek için normalde A1 veya A2 ehliyete sahip olmak gerekmekte ve bu ehliyetler motor hacmine göre sınıflandırılmaktadır. Eğer motor hacmi yüksek olan bir motosiklet kullanmayı düşünmüyorsanız B sınıfı ehliyet alarak da düşük hacimli motorları kullanabilirsiniz.

B Sınıfı Ehliyeti Olanlar Motor Kullanabilir Mi?

Son zamanlarda oldukça merak edilen ‘B sınıfı ehliyeti olanlar motor kullanabilir mi?’ sorusunun cevabı olarak ‘evet’ yanıtı verilebilir. B sınıfı ehliyet sahipleri yani sadece otomobil kullanmak için ehliyet alan kişiler de motor hacmi 50 cc’ye kadar olan motorlarla trafiğe çıkabilmektedirler. Üstelik bu motorlarda vergi alınmamakta ve zorunlu trafik sigortası yaptırılmasına da gerek olmamaktadır. M motorlu bisiklet yani ‘moped’ olarak geçen bu motorlar B sınıfı ehliyeti olan kişiler tarafından kullanılabilmektedir.

Ayrıca Moped dışında B1 ATV araçlar da yine B sınıfı ehliyet sahipleri tarafından kullanılabilir. Trafikten sıkılan ve işe daha rahat gidip gelmek veya gezmek için birçok kişi son zamanlarda 50 cc motorlara ilgi göstermeye başlamıştır. Bu da hem 50 cc motorların vergi ve trafik sigortası muafiyetinden hem de düşük fiyatlarından kaynaklanmaktadır.

B sınıfı ehliyeti olanların kullanabileceği bu motorlar çok güçlü olmasa da günlük hayatta size oldukça fayda sağlayabilir. Düşük yakıt tüketimi, sigorta zorunluluğunun olmaması ve vergi muafiyeti gibi durumlar söz konusu olduğunda 50 cc hacmindeki motorlar B sınıfı ehliyet sahipleri için ilk tercih sebebi oluyor. Bunun dışında eğer 50 cc hacminden daha güçlü motorları kullanmak isterseniz A-A1-A2 ehliyet sahibi olmanız gerekiyor. Bunun için de tekrar bir sürücü kursuna giderek motosiklet ehliyeti için başvuru yapmanız ve sınavda başarılı olmanız gerekiyor. Böylece daha yüksek motor hacimlerine sahip motorları A1-A2 ve A sınıfı motor ehliyeti aldıktan sonra kullanabiliyorsunuz.