Başkan Benli, Afgan Göçüne Karşı Tedbir Alınmalı

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkan Yardımcısı Dr.

  • 17 Ağustos 2021
  • Başkan Benli, Afgan Göçüne Karşı Tedbir Alınmalı için yorumlar kapalı
  • 465 kez görüntülendi.
Başkan Benli, Afgan Göçüne Karşı Tedbir Alınmalı

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkan Yardımcısı Dr. Handan Toprak Benli, ABD’nin demokrasi götürmek için girdiği ülkelerde nedense yobazlık, yoksulluk, yolsuzluk, uyuşurucu, iç savaş kargaşa, kaos yaşanıyor ve sonuçta  kaçanların rotası da genelde Türkiye oluyor” dedi.
DSP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Handan Toprak Benli, Afganistan’da Taliban’ın yönetimi ele geçirmesi sonrası yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

 
Afganistan’da yaşananları dikkatle izlediklerini dile getiren DSP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Handan Toprak Benli, “Afganistan’da Taliban güçleri yönetimi ele geçirdi. Daha doğrusu Afganistan Taliban’a teslim edildi. Zulmünden korkan halk korkudan kaçmaya başladı. Havaalanında yaşananları üzüntü ile izledik. ABD kendi vatandaşlarını ülkeden çıkardı. Orada bulunan Türk güvenlik güçlerimizle ilgili nasıl bir yol izlenecek henüz net bir açıklama yapılmadı. Umuyoruz askerimiz de oradan en kısa sürede tahliye edilir. ABD’nin, NATO’nun terkettiği bu ülkede Türk askerinin ne işi olduğuyla ilgili açıklama bekliyoruz” dedi.
ABD’nin Afganistan’a Taliban’ı bahane ederek girdiğini yirmi yıl sonra daha kötü bir halde terk ettiğini dile getiren DSP Genel Başkan Yardımcısı Benli, “Demokrasi götürmek için ABD’nin girdiği ve çekildiği ülkelerde nasıl oluyor da yobazlık, yoksulluk, yolsuzluk, uyuşturucu, iç savaş, kargaşa, kaos ve sonuçta hep göç oluyor? Irak, Suriye, Afganistan. Yoksa bu bir taktik mi? Hep birlikte göreceğiz. Tüm bunların sonucunda bu ülkelerde bulunan insanlar da nedense kaçmak için çokça Türkiye’yi seçiyor. Milyonlarca Suriyeli’ye bakan ülkemiz şimdi de Afgan göçü ile karşı karşıya, gelenler de hep yetişkin erkek. Ülkemiz göç selinde boğuluyor.
 
Ülkeyi yönetenler, bu konuda acilen çözüm üretmeli ve ülkemize yönelik yaşanan göç dalgasının önü kesilmelidir” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı