Teknoloji ve Haber Sitesi

BBC’i En Uzun Soluklu Çevre Belgeseline Hazırlanıyor “Our Changing Planet”

Our Changing Planet (Değişen Gezegenimiz) BBC’nin şimdiye kadar hazırladığı en iddialı çevre serilerinden biri olacak.

  • 27 Ağustos 2021
  • BBC’i En Uzun Soluklu Çevre Belgeseline Hazırlanıyor “Our Changing Planet” için yorumlar kapalı
  • 443 kez görüntülendi.
BBC’i En Uzun Soluklu Çevre Belgeseline Hazırlanıyor “Our Changing Planet”

Our Changing Planet (Değişen Gezegenimiz) BBC’nin şimdiye kadar hazırladığı en iddialı çevre serilerinden biri olacak. Yedi yıl boyunca, BBC Studios Doğa Tarihi Birimi’nin en ünlü yapımcıları, Kaliforniya, Kuzey Kutbu, Maldivler ve Amazon yağmur ormanları da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki altı önemli habitatı yakından belgeleyecekler. BBC izleyicileri bu habitatların ve içlerinde yaşayan türlerin geçirdikleri olağanüstü değişime yedi yıl boyunca yakından tanıklık edecekler.

 

Bu eşsiz altı habitat gezegenimizin sağlığı için hayati önem taşımakta. Doğal dünya üzerindeki baskı arttıkça, burada olan değişim devam edecek, başka yerlerde de görülmeye başlayacak… Seri devam ederken, hızla gelişen ekolojik değişime tanık olacağız ve türlerin değişen ortamlarına uyum sağladıkça şaşırtıcı şekilde gelişen yeni hayvan davranışlarını gözlemleyeceğiz.

 

Ancak bu aynı zamanda bir umut hikayesi… Her habitatta, gidişatı tersine çevirmek, ekosistemleri korumak ve türleri yok olmaktan kurtarmak için çalışan inanılmaz insanlarla tanışacağız. 

 

Sunuculuğunu BBC’nin birbirinden ünlü altı isminin üstleneceği seri, BBC’nin yüzüncü yıl kutlamalarının bir parçası olarak 22 Nisan’da başlayacak ve sonraki altı yıl boyunca her yıl izleyici ile buluşmaya devam edecek, böylelikle şimdiye kadar televizyon için yaptırılan en uzun çevre projesi olacak.

 

Önümüzdeki birkaç yıl, dünya çapında muazzam bir değişim görecek. Dünya nüfusu neredeyse bir milyar artacak, bir milyon tür yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir ve 20 cm’ye kadar yükselme yolunda olan denizlerimiz, şu anda 147 milyon insanın yaşadığı toprakları sular altında bırakabilir. Our Changing Planet (Değişen Gezegenimiz), yeryüzündeki yaşam için kritik bir anın birinci elden belgesi olacak.

 

Our Changing Planet (Değişen Gezegenimiz), BBC Studios Natural History Unit ortaklığıyla üretiliyor. Seri, Factual Arts and Classical Music Television Direktörü Patrick Holland ve Bilim ve Doğa Tarihi Bölüm Başkanı Jack Bootle tarafından yaptırılıyor. Rosemary Edwards ise bu seride baş yapımcı olarak karşımıza çıkıyor. Uluslararası dağıtımı ise BBC Studios üstleniyor

 

Daha fazla ayrıntı önümüzdeki aylarda açıklanacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı