Bir ‘‘Öze Dönüş’’ Yolculuğu

Yurtbay Seramik’in bu yıl 9.

  • 27 Ağustos 2021
  • Bir ‘‘Öze Dönüş’’ Yolculuğu için yorumlar kapalı
  • 439 kez görüntülendi.
Bir ‘‘Öze Dönüş’’ Yolculuğu

Yurtbay Seramik’in bu yıl 9.sunu düzenlediği Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri heyecanı geçtiğimiz haftalarda başladı. Yurtbay Seramik’in Yapı Medya İletişim partnerliği ile Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri için hazırladığı çalışma, “öze dönüş” teması üzerine düşündürürken pandemi süreci ile beraber irdelemeye başladığımız birçok kavrama dikkat çekiyor. Doğanın hem dönüştürücü hem de yapıcı gücüne kulak verdirirken tasarım odaklı yeni yaşam formlarını anlamaya ve bu yaşam formlarının doğa ve insan ekseninde var olabilmesi için “ne gibi değerlere sarılmamız gerektiğine” dair bizleri düşündürüyor. Doğanın kusursuz yapısı ve ekosistemini unutmaya başlayan insanoğlunun kendisinden de uzaklaşmasını sorguluyor. “Neyi Arıyoruz?” sorusunun yönlendirildiği çalışmada birçok kavramın altını çiziyor.

“Öze dönüş” teması bilinenin aksine yepyeni bir bakış açısı. Odağında insan, tasarım ve doğa olan doğanın iyileştirici gücü ve yapıcılığını en kadim değerlerimizle sorgulamaya yönlendiren bir tema olma özelliği taşıyor.  Tasarımın doğanın formunu bozmadan ve kaynakları etkin kullanarak en yapıcı şekilde bu dönüşüme ve “öze dönüş”e nasıl yardımcı olacağı sorgulanıyor. Bu bakış açısı, yenilikçi ve alternatif çözümler sunan bir yaklaşımla karşımıza çıkıyor. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri, sektörde sürdürülebilir bir platforma sahip olmasıyla da tek olma özelliği taşıyor. Çalışma, Yapı Medya İletişim röportörü Sn. Ezgi Tezcan’ın yorumuyla hayat bulurken “öze dönüş” yolculuğu detaylı aktarılıyor.

 Birbirinden değerli jüri üyelerinin yer aldığı Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri yarışmasının detayları için www.dogadansanatasentasarla.com adresini ziyaret edebilir, “öze dönüş” temasının aktarıldığı çalışma için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı