Blockchain ve finansal teknolojide dünyaca ünlü isimler zirvede buluşuyor

Finans ekosisteminin geleceği masaya yatırılıyor.

  • 01 Şubat 2023
  • Blockchain ve finansal teknolojide dünyaca ünlü isimler zirvede buluşuyor için yorumlar kapalı
  • 199 kez görüntülendi.
Blockchain ve finansal teknolojide dünyaca ünlü isimler zirvede buluşuyor

Finans ekosisteminin geleceği masaya yatırılıyor. Türkiye’nin ilk ve en büyük global finansal teknoloji etkinliği İstanbul Fintech Week, 4’üncü kez alanında dünyaca ünlü isimleri bir araya getiriyor. 8 ve 9 Şubat tarihlerinde İstanbul Fişekhane’de gerçekleştirilecek zirve 50’nin üzerinde oturuma ev sahipliği yapacak. Zirveye Azerbaycan, Romanya ve Litvanya’dan da heyetler katılacak.

Türkiye finansal teknolojideki gücünü İstanbul Fintech Week ile dünya vitrinine çıkarıyor. Finansal İnovasyon ve Teknoloji Derneği’nin (FINTR) ana destekçisi olduğu İstanbul Fintech Week, 8 Şubat’ta başlıyor. Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Türkiye’nin ilk ve en büyük global finansal teknoloji etkinliği İstanbul Fintech Week, 2 gün boyunca 50’nin üzerinde oturuma ev sahipliği yapacak. İstanbul Fişekhane’de gerçekleşecek zirveye Azerbaycan, Romanya ve Litvanya’dan da heyetler katılacak. Etkinlikte panellerin yanı sıra Türkiye’den ve birçok farklı ülkeden startup sunumları ile bu ülkelerin fintech otoriteleri tarafından kendi pazarlarının anlatıldığı oturumlar yer alacak. Fintech alanındaki Startup’lar yatırımcılarla da buluşma imkanına kavuşacak. C-Suite salonunda ise üst düzeyin katılımı ile gerçekleşecek kapalı oturumlarda finansal sektördeki kritik alanların geleceği keynote konuşmacılar eşliğinde tartışılacak. Etkinlik Metaverse evreninde de hayat bulacak. Etkinlikte, kısıtlı sayıda kişinin gerçeğe en yakın avatarlarının metaverse platformuna aktarılacağı bir stant yer alacak. 

Fişekhane’de iki gün ve üç zirve bir arada

Yuvarlak masa toplantıları, startuplar ve ülke sunumlarının yer alacağı etkinlikte, ‘Blockchain Fest’, ‘Digital Finance Summit’ ve ‘Women in Fintech Summit’ olmak üzere üç ayrı zirve gerçekleşecek. 8 Şubat’ta Blockchain Fest zirvesinde merkeziyetsizlik kavramı, merkezi borsaların yapısal dönüşümü, Web 3’ün ve metaverse’ün ele alındığı konuşma ve paneller yer alacak. 9 Şubat’taki Digital Finance Summit’te ise uzman konuklar finansal ürünlerin tüm hizmetlerin içinde sunulabilen ürünlere dönüşümünü, ödemeler 2.0’ı, sigortacılıkta yapay zekayı, “sadece dijital” bankacılığı ve daha birçok konuyu masaya yatıracak. İkinci günde de SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu ve TSB Başkanı Atilla Benli’nin konuşmalarının ardından sektörün üst düzey yöneticilerinin katıldığı geniş spektrumlu oturumda Insurtech başlığı ele alınacak.

Finansın kraliçeleri de sahnede olacak

Zirveye katılan uzmanlar arasında OKX Küresel Kamu İlişkileri Yöneticisi Tim Byun, fintech sektörünün duayeni The Financer CEO’su Chris Skinner, JP Morgan Dijital Servisler Küresel Direktörü Pınar Emirdağ, Airtm Stratejiden Sorumlu Direktörü Lisa Nestor, Holochain Ticari Direktörü David Atkinson, SWIFT İnovasyon Lideri Nick Kerigan ve Crypto Hub kurucusu Nick Spanos gibi isimler yer alıyor. Etkinlikte ayrıca finans ekosistemine yön veren kadın girişimciler ve liderlerin başarı hikayelerine de yer verilecek. Women in Fintech Summit başlığı altında gerçekleştirilecek oturumda, Unconventional Ventures Kurucusu Theodora Lau, Stratyfy COO’su Deniz Johnson  ve Odgers Berndston Yönetici Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar gibi isimler yer alacak. Panelde sektörde kadın yönetici sayısını artırmaya yönelik atılması gereken adımlar ve kadın liderlerin yaşadıkları deneyimler de katılımcılarla paylaşılacak.

Startup’lar için de önemli fırsatlar sunacak

Zirvenin ekonomiye pozitif katkı sağlama yönünde önemli bir misyonu bulunduğunu belirten   FINTR Yönetim Kurulu Başkanı ve KOOP Ventures Kurucu Ortağı Demet Zübeyiroğlu, “Etkinliğimiz sayesinde her yıl finans ekosisteminin önde gelen isimlerini bir araya getiriyoruz. Fintech endüstrisinin Türkiye’deki güçlü sektörler arasında yerini aldığını görüyoruz. Bu kapsamda, böylesi bir organizasyonla uluslararası paydaşları İstanbul’da bir araya getirmenin hem finans dünyasının gelişimi ve küreselleşmesi hem de İstanbul’un fintech alanında bir çekim merkezi olabilmesi için oldukça değerli olduğunu düşünüyoruz. Öte yandan, etkinliğin Türk startup’ların global paydaşlarla buluşmaları ve yurtdışına açılmaları noktasında da önemli fırsatlar sunacağına inanıyoruz. Uzmanların fintech ekosistemindeki önemli başlıklara değineceği organizasyon sayesinde tüm paydaşların yeni bakış açıları kazanacağına eminiz. Kalabalık bir katılım beklediğimiz oturumların bu yıl da keyifli ve ufuk açıcı olmasını, yeni işbirliklerine yol açmasını diliyoruz” dedi.

Çok değerli sponsorların desteğiyle gerçekleşiyor 

Finans dünyasını bir araya getirecek İstanbul Fintech Week’te isim sponsoru global kripto para borsası OKX olurken, Türkiye İş Bankası, United Payment, Yapı Kredi FFRWRD ve Odeabank premium sponsorlar; Aktif Bank C-Suite Sponsor; Esri Türkiye, Garanti Ödeme Sistemleri, Innova, Insha Ventures, KPMG, Mastercard, Odgers Berndston ve Procenne ise Co-sponsorlar olarak yer alacak. BloombergHT, Cointelegraph ve Metafluence da etkinliğin stratejik partnerleri arasında yer alıyor.

“Dijital Finansın Öncüleri” Ödülleri

Öte yandan, KPMG ve FINTR iş birliğiyle gerçekleştirilecek olan “Dijital Finansın Öncüleri” programının ödül töreni de İstanbul Fintech Week’te yapılacak. Törende finans teknolojileri alanında yenilikçi projeler geliştiren bankalara ve globalleşmeye en açık girişimlere 7 kategoride verilecek ödüller sahiplerini bulacak. Törenin açılış konuşması Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından gerçekleştirilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı