BTC Sosyal Yatırım Programı “Geleceğe Doğru Bakmak” Projesiyle Zeytincilik Faaliyetlerine Desteğini Sürdürüyor

Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı Sosyal Yatırım Programı’nın “Geleceğe Doğru Bakmak” Projesi kapsamında, Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürlüğü iş birliği ile düzenlenen zeytin hasat kasası dağıtım etkinliği Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde gerçekleştirildi.

  • 11 Kasım 2022
  • BTC Sosyal Yatırım Programı “Geleceğe Doğru Bakmak” Projesiyle Zeytincilik Faaliyetlerine Desteğini Sürdürüyor için yorumlar kapalı
  • 206 kez görüntülendi.
BTC Sosyal Yatırım Programı “Geleceğe Doğru Bakmak” Projesiyle   Zeytincilik Faaliyetlerine Desteğini Sürdürüyor

Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı Sosyal Yatırım Programı’nın “Geleceğe Doğru Bakmak” Projesi kapsamında, Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürlüğü iş birliği ile düzenlenen zeytin hasat kasası dağıtım etkinliği Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde gerçekleştirildi.

 

BTC Sosyal Yatırım Programı tarafından zeytinciliğin desteklenmesi kapsamında yürütülen “Geleceğe Doğru Bakmak” projesiyle Osmaniye bölgesinin önemli geçim kaynaklarından zeytincilik faaliyetleri, 2016 yılından bu yana iyi komşuluk felsefesi ile destekleniyor. Proje kapsamında son 6 yılda Osmaniye’nin 13 farklı yerleşim yerine ulaştırılan 100 binden fazla zeytin fidanı, 30 bin zeytin kasası, zeytin hasat makineleri, el traktörleri, zeytin toplama örtüsü gibi desteklerle sürdürülebilir ekosistemlerin önemli bir parçası olan zeytincilik faaliyetlerinin bölgede geliştirilmesi amaçlandı. 

 

“Geleceğe Doğru Bakmak” projesi uzun yıllardır zeytin yetiştiriciliğinin sürdürülebilir bir alternatif gelir kaynağı olması için üreticilerin zeytin hasat alet ve ekipmanları yönünden desteklenmesine yardımcı oluyor. Proje kapsamında bu yıl ürün verimi, kalitesi ve hijyeni bakımından büyük bir önem taşıyan 10.350 adet zeytin kasası, düzenlenen tören ile Osmaniye ilinin 8 köyünden 161 zeytin üreticisine teslim edildi. Törene Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, Kadirli Kaymakamı Vehbi Bakır, BTC Boru Hattı Sosyal Yatırım Koordinatörü Gökçen Soydemir, “Geleceğe Doğru Bakmak” Projesi Koordinatörü Prof. Dr. Mükerrem Kaya, kamu kurum ve kuruluşlarından il ve ilçe müdürleri ve zeytin üreticileri katıldı. 

 

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile yaptıkları çalışmalar neticesinde bölgede zeytinciliğin yaygınlaştırılması, üretilen zeytinlerin verim ve kalitesinin artırılmasına yönelik önemli projeler yürüttükleri için duyduğu mutluluğu ifade ederek sözlerine başlayan “Geleceğe Doğru Bakmak” Projesi Koordinatörü Prof. Dr. Mükerrem Kaya konuşmasında; “BTC’nin ‘Geleceğe Doğru Bakmak’ projesinin ana hedefi; boru hattı güzergâhında yer alan yerleşim birimlerinde, sosyoekonomik kalkınmaya katkıda bulunmaktır. Amacımız insanların yaşam alanlarında geçim kaynaklarını geliştirmek, üretim yapmalarına katkıda bulunmaktır” dedi. Proje kapsamında bugüne kadar pek çok başarılı çalışmaya imza attıklarını; bitkisel ve hayvansal üretime destek verdiklerini, gençlere ve çocuklara yönelik robotik kodlama tasarım atölyeleri kurduklarını, bölgedeki ana sınıflarının altyapısını iyileştirdiklerini, içme suyu teminine destek verdiklerini belirten Prof. Dr. Kaya, Osmaniye’de ise ağırlıklı olarak zeytinciliği desteklediklerini ifade etti. Prof. Dr. Kaya, “Şimdi sekiz köyümüz için ürün güvenliğine katkıda bulunacağız. Zeytinlerin taşınması, saklanması için zeytin kasaları çok önemli.   Bir gıda profesörü olarak, üreticilere özellikle şu konuda seslenmek istiyorum; lütfen zeytinlerin zedelemesine izin vermeyin, verimi ve kaliteyi düşürdüğü için çuvallarda biriktirmeyin. Hele küflenmesine asla izin vermeyin” dedi. 

 

Programın devamında konuşan BTC Sosyal Yatırım Koordinatörü Gökçen Soydemir ise; “Bu bölgede zeytincilik çok önemli bir geçim kaynağı. Biz de bu geçim kaynağının geliştirilmesine destek olmaktan gururluyuz. 2016’dan bu yana Osmaniye’de zeytinciliği desteklemeye çok önem veriyoruz. Bugün Osmaniye’nin sekiz köyünden 161 üreticiye dokunduğumuz projemizle zeytinyağı ve kültürünün bu yörede gelişmesine katkı sunmaktan ve bugün burada hasat coşkusunu birlikte yaşamaktan çok mutluyuz” dedi. 

 

Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz ise tören konuşmasında üreticilerin desteklenmesinin önemine dikkat çekerek “Böyle güzel bir proje vesilesi ile sizlerle bir arada bulunmaktan çok mutluyum. Zeytincilikte şu anda Türkiye olarak altıncı sıradayız. 6 Milyona yakın zeytin ağacımız var. Biz inşallah çalışmalarımızı başarıyla devam ettireceğiz, buna inanıyorum, siz çiftçilerimize güveniyorum. Eğer ürün kalitesini ve zeytin ağacı sayımızı artırarak markalaşma yoluna gidersek, güç birliği haline gelirsek, inanıyorum ki çok uzun zaman olmadan, Osmaniye yer fıstığında olduğu gibi, Kadirli turpunda olduğu gibi zeytin ve zeytinyağında da Türkiye’de marka olmaya yakınız. Bunu inşallah sizlerle birlikte gerçekleştireceğiz. Çukurova, topraklarımız gerçekten verimli, bu topraklarımızı iyi değerlendirelim. Bizler sizlerin yanındayız. Ülkemizin gelişmesine, toplumumuzun refahının artmasına herkes katkı sağlayabilir, herkes destek olabilir. Bugün de güzel sosyal sorumluluk projelerinden bir örnek olan BTC Boru Hattı’nın bu desteğini anlamlı buluyorum. BTC Şirketi yetkililerine emekleri için teşekkür ediyorum. Hep birlikte olursak daha güçlü oluruz” dedi. Vali Yılmaz, konuşmasını dağıtılacak kasaların hayırlı olmasını temenni ederek, üreticilere bol, bereketli bir yıl olması dilekleri ile sonlandırdı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı