Teknoloji ve Haber Sitesi

”Bu memleketin anaları kahraman doğurur”

Yazar Duman, “Gönül Medeniyeti” konulu semineriyle 12.

  • 16 Mayıs 2022
  • 44 kez görüntülendi.
”Bu memleketin anaları kahraman doğurur”

Yazar Duman, “Gönül Medeniyeti” konulu semineriyle 12. Kocaeli Kitap Fuarı’nda okurlarıyla buluştu

 

İki yıl aradan sonra Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen 12. Kocaeli Kitap Fuarı, çok sayıda önemli yazarı okurlarıyla buluşturmaya devam ediyor. Gazete, dergi yazarı ve tv programcısı Fatih Duman da Kocaeli Kitap Fuarı’nda okurlarıyla bir araya gelen yazarlar arasında yer aldı. Duman, anneliğin önemine dikkat çektiği söyleşisinde, tarihe atıf yaparak “Anneler, mücadele ruhlu evlatlar yetiştirin. Osmanlıyı kuran Osman Bey değil, Hayme Anaydı. Bu memleketin anaları sadece çocuk doğurmaz, aynı zamanda kahraman doğurur” dedi.

 

OSMANLIYI KURAN OSMAN BEY DEĞİL HAYME ANAYDI

Süleyman Paşa Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşide okurlarıyla buluşan Duman, Türk Tarihinin şanlı sayfalarında annelerin büyük rolü olduğuna dikkat çekti. Yazar Fatih Duman, “Bugün anneler babalar çocuklarına kıyamıyor yanlarından ayıramıyor.  Çanakkale Savaşı’na giden 14-15 yaşındaki çocukların anaları-babaları yok muydu? İngiliz askerleri, ‘Biz Türkler’in askerleriyle değil çocuklarıyla savaşıyorduk’ diyorlardı. Ahmet Yesevi’nin dediği gibi ‘Kadın düşerse cihan düşer.’ Bir evi toparlayan kadındır. Kadın isterse Devlet kurar. Osmanlıyı kuran Osman Bey değil, Hayme Anaydı. Anneler, bu sebeple mücadele ruhlu evlatlar yetiştirin” dedi. 

 

HİÇ BİRŞEY BİLMESEN DE HAYALİN OLMALI

Yazar ve televizyon sunuculuğu da yapan Fatih Duman “Gönül Medeniyeti” adlı söyleşisiyle Ahmet Yesevi’nin hayalinden bahsetti. “Atınızın gidebildiği her yer sizindir” sözüne açıklık getiren Duman “Adam hiç bir şey bilmiyor sadece hayali var bu hayalin bir maksadı var. O hayal ezan sesinin duyulmadığı bir karış toprak kalmasındı. Kutalmışoğlu Süleyman Şahın da hayali aynıydı. Hatta İznik’i fetheden Kutalmışoğlu Süleyman Şah Ayasofya’da ezanı ilk okutan kişiydi“ dedi.

 

ÜRDÜN’DE KIZ ÇOCUKLARIN ADI TÜRKİYE

Ürdün seyahatlerinden bahseden Fatih Duman “Biliyor musunuz? Ürdün’de kız evladı çok kıymetlidir. Hatta Ürdün’de bir şeye daha şahit oldum, kız çocuklarının adını Türkiye koyanlar var. Neden mi? Türkiye Devleti umuttur.  Fıtrat değişir sanmayın, bu kan yine o kandır. Bakın Ukrayna’da birbirlerini vuruyorlar. Bizim burada içimiz yanıyor. Bana ne diyemiyoruz. Neden? İçimizde merhamet adlı bir çınar var çünkü. Bu ülkenin 5 yaşındaki çocuğu bile dünyaya insanlık ve vicdan dersi verir” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı