Çapa Medikal ve Umayana AR-GE'den Sağlık Alanında Önemli İş Birliği

Teknopark İstanbul, derin teknoloji girişimciliğinin gelişmesi noktasında yeni iş birliklerine devam ediyor.

  • 25 Mayıs 2023
  • Çapa Medikal ve Umayana AR-GE'den Sağlık Alanında Önemli İş Birliği için yorumlar kapalı
  • 216 kez görüntülendi.
Çapa Medikal ve Umayana AR-GE'den Sağlık Alanında Önemli İş Birliği

Teknopark İstanbul, derin teknoloji girişimciliğinin gelişmesi noktasında yeni iş birliklerine devam ediyor. Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi (Cube Incubation) girişimcilerinden, Umayana AR-GE; sağlık sektörünün önde gelen tedarik zinciri yönetim şirketi Çapa Medikal ile iş birliği gerçekleştirdi.

Umayana AR-GE ve Çapa Medikal İş birliği imza töreni Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi’nde yapıldı. İş birliği ile Çapa Medikal, Umayana Ar-Ge’nin geliştirdiği radyoterapi ve kemoterapi tedavisi sırasında oluşan yaraları önleyen ve iyileştiren ürünlerin yanı sıra dermatoloji ve diş hekimliği alanlarında patentli ürünler üretecek. Ürünler sadece eczanelerde satılacak. Düzenlenen imza törenine; Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, Umayana Kurucusu Biyokimya Uzm. Hülya Dağöttüren, Çapa Medikal Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Avşar, Çapa Medikal Yönetim Kurulu Üyesi Sevim Öztaşkın ve Gülbin Müftüoğlu katıldı.

“Ciddi projelere katkı sağlıyoruz”

İmza töreninde bir konuşma yapan Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, “Türkiye ekonomisine, dünyaya çok ciddi projeler üretiyor ve katkı sağlıyoruz. Bu ekosistemin en önemli büyük katkı sağlayan motor diyebileceğimiz ünitelerinden bir tanesi de içinde bulunduğumuz Kuluçka ve hızlandırma merkezimizdir. Bizler Teknopark İstanbul olarak firma ve girişimcilerimizin potansiyelini görüyor inanıyoruz. Yaptığımız çalışmalarla Teknopark İstanbul’da derin teknoloji ile yürütülen nitelikli projeleri kıymetli çıktılarla taçlandırmak bizi motive ederken süreçlerimizi geliştirmek adına yeni çalışmalara imza atmamızı sağlamaktadır. Savunma sanayii, siber güvenlik, enerji, yapay zekâ ve robotik sistemler ile biyoteknoloji gibi birçok alanda AR-GE faaliyetleri yürüten Teknopark İstanbul, 400’den fazla firma ve 9 bin AR-GE mühendisiyle 3 bine yakın milli projede derin teknoloji üretiyor. Çapa Medikal’e ve Umayana AR-GE yetkililerine bu iş birliği için teşekkür ederim” dedi.

“İyi işler başaracağız”

Umayana Kurucusu Biyokimya Uzm. Hülya Dağöttüren de yaptığı konuşmada, “2014 yılından bu yana çalıştığımız bu projede özellikle dünya pazarlarını hedef koyarak çalışmalarımızı yönlendirdiğimizi, fakat önceliğimizin kendi ülkemizden ürünlerimizin çıkması için Çapa Medikal ile bir iş birliği yapmaktan son derece mutlu olduğumuzu ifade etmek isterim. Çapa Medikal’in köklü ve etik iş anlayışına sahip olması, sadece ülkemizde değil, uluslararası ticarette de adını duyurmuş olması nedeniyle iyi işler başaracağımızdan eminiz” dedi.

6 önemli ürün üretilecek

Dağöttüren sözlerini şöyle sürdürdü: “İlaç ve medikal sektörünün dinamikleri farklı. AR-GE çalışmalarından pazara sunana kadar bu konudaki mevzuatları izlememiz gerekli ve hedefin en baştan konularak, ürünleri pazara sunarken her adımın iyi planlanarak atılması gerekli. Dolayısıyla Teknopark İstanbul’un sunduğu AR-GE altyapısı, ticarileşmede verdiği destekler oldukça kıymetli oldu. Aynı zamanda ekip de önemli. Her bir ekip üyesinin kendi alanında donanımlı olması ve elbette üretimin yine mevzuata bağlı yapılması gerekli. Umayana’nın derin teknoloji ile ürettiği patentli bir moleküler bileşiği var. Patentli bu formüller ile dünyada ilk kez kanser yaralarını önlediğimizi yaptığımız klinik çalışmalarla kanıtladık. Onkoloji, dermatoloji, diş hekimliği alanlarında Murnia markalı 6 ürünümüz var. Bu ürünlerimiz Çapa Medikal’in iştiraki olan Honnes Sağlık’ın Sakarya’daki fabrikasında üretilecek. Amerika’da yaşayan ortağım Gülbin Müftüoğlu, Unilever, Nestle, J&J firmalarında çalışmış üst düzey yönetici ve marketing tecrübesine sahip. Umayana’nın global stratejilerini yönetiyor.”

Eczanelerde satılacak

6 ürünün Honnes Sağlık tesislerinde ISO standartlarında mevzuata uygun olarak üretileceğini söyleyen Çapa Medikal Yönetim Kurulu Üyesi Zekeriya Avşar da, “Ürünlerin patentli ve etkin olması kadar hastaya ulaşması son derece önemli. Çapa Medikal’in kurduğu satış ve pazarlama ekibi ile sağlık profesyonellerine ürünlerin tanıtımı yapılarak eczanelerden satışı gerçekleştirilecek” diye konuştu.

Çapa Medikal Yönetim Kurulu Üyesi Sevim Öztaşkın da şu bilgileri verdi: “Murnia markası ile onkoloji alanında ilk etapta mukozit ağız jeli, radyodermatit kremi ve kserostomi (ağız kuruluğu solüsyonu piyasa arz edilmeye başladı. Mukozit kemoterapi ve radyoterapi alan kanser hastalarında sık görülen ve maalesef etkin bir tedavisi bulunmayan ağız yaralarıdır. Bu alanda dünyada ilk kez Murnia ağız jeli hem önleyici hem tedavi edici özelliği klinik çalışmalarla kanıtlanmış tek ürün olarak imza töreni yapılan bu iş birliğinin hem ülkemiz hem dünya açısından ne kadar önemli bir adım olduğunu gösteriyor”.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı