Capgras Sendromu ilişkileri bozuyor ve tehlike oluşturuyor

Capgras Sendromu ilişkileri bozuyor ve tehlike oluşturuyor…   Capgras Sendromu, sahtekarlık sendromu veya Capgras sanrısı olarak da biliniyor.

  • 03 Aralık 2021
  • Capgras Sendromu ilişkileri bozuyor ve tehlike oluşturuyor için yorumlar kapalı
  • 474 kez görüntülendi.
Capgras Sendromu ilişkileri bozuyor ve tehlike oluşturuyor

Capgras Sendromu ilişkileri bozuyor ve tehlike oluşturuyor…

 

Capgras Sendromu, sahtekarlık sendromu veya Capgras sanrısı olarak da biliniyor. Capgras Sendromu yaşayan kişi, örneğin kendi eşini, gerçek eşini taklit etmeye çalışan sahtekar biri olarak suçlayabiliyor. Hastalığa genelde kadınlarda rastlandığını ve yaş aralığının yetişkinlikten yaşlılığa kadar uzandığını belirten uzmanlar, sıklıkla şizofreninin de eşlik ettiğini vurguluyor. Capgras Sendromunun, iletişim problemleri ve kişinin yakın çevresine karşı tehlike oluşturabileceğini belirten uzmanlar, mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Dr. Dilek Sarıkaya, Capgras Sendromu, belirtileri ve tedavisine ilişkin değerlendirmede bulundu.

 

İnatçı sanrılar olarak tanımlanıyor

 

Capgras sendromunun sanrısal yanlış tanıma bozuklukları içinde tanımlanan, az rastlanan ve inatçı sanrılar ile giden bir bozukluk olduğunu ifade eden Psikiyatri Uzmanı Dr. Dilek Sarıkaya, “Bu sendrom ilk olarak 1923 yılında Capgras ve Reboul-Lachaux tarafından tanımlandı. İlk tanımlandığı dönemlerde çok ender görüldüğüne inanılan bu sendromun daha sonra öngörülenden daha sık rastlanabileceği kabul edildi.” dedi.

 

Dikkat! Genelde kadınlarda rastlanılıyor

 

Uzman Dr. Dilek Sarıkaya, ‘Sahtekarlık sendromu veya Capgras sanrısı olarak da bilinen Capgras sendromunda kişinin, “bir yakınının yüzünü onun yerine geçmek isteyen yalancı bir sahtekar ile değiştirdiğine” inandığını söyledi. Dr. Sarıkaya, şöyle devam etti: 

 

“Örneğin kişi kendi eşini, gerçek eşini taklit etmeye çalışan sahtekar biri olarak suçlayabilir. Sahtekarlıkla suçlanan sadece bir insan değil, bir hayvan, bir nesne veya koca bir ev de olabilir. Anne ve babasının yerine başkalarının geçtiğini düşünme de yaygındır. Bu sanrılar iletişim problemlerine yol açar. Şüphecilik, kendisini tehlikede hissetme ve sürekli olarak tetikte olma gibi korkular hasta ve yakın çevresi adına zaman zaman tehlike de oluşturabiliyor. Hastalığa genelde kadınlarda rastlanılıyor ve yaş aralığı yetişkinlikten yaşlılığa kadar uzanıyor.”

 

Sıklıkla şizofreni ile birlikte görülüyor

 

Capgras sendromunun beynin yüz tanıma sistemindeki bir sorundan kaynaklandığını belirten Sarıkaya, “Sıklıkla şizofreni gibi psikotik bozukluklarla birlikte görülür. Bazen şizofreninin ilk dönem belirtileri olarak kendini gösterebilir. Olguların çoğunda psikoz, paranoid tipte oluyor. Capgras sendromunun ayrıca mani ve psikotik depresyonda da görülebildiği biliniyor. Yüzde 25 ile yüzde 50 oranında beyin tümörleri, demans, beyin kanamaları ve beyin damar tıkanıklıkları gibi organik nedenlerle de ortaya çıkabiliyor. Capgras sendromu, Lewy cisimcikli demansı olan kişilerin yüzde 16 ile 28'ini, Alzheimer hastalarının yaklaşık yüzde 15'ini etkileyebiliyor.” ifadelerini kullandı.

 

Mutlaka tedavi edilmeli

 

Capgras sendromunun bu belirtilere yol açan sorunun ne olduğu tespit edilerek mutlaka tedavi edilmesi gereken bir bozukluk olduğunu vurgulayan Psikiyatri Uzmanı Dr. Dilek Sarıkaya, “Bu kimselerin mutlaka ayrıntılı nöropsikiyatrik değerlendirmeden geçirilmesi ve altta yatan organik bir neden olup olmadığının belirlenmesi gerekiyor. Tedavide antipsikotik veya antidemansiyel ilaçların kullanılması, hatta duygudurum belirtileri mevcut ise tedaviye duygudurum dengeleyicilerin de dahil edilmesi düşünülebilir.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı