Compañía Nacional de Danza de España “Carmen” ile ilk kez Türkiye’de Zorlu PSM’de

Zorlu PSM’nin #dünyandeğişsin mottosuyla başladığı 9.

  • 31 Ağustos 2021
  • Compañía Nacional de Danza de España “Carmen” ile ilk kez Türkiye’de Zorlu PSM’de için yorumlar kapalı
  • 552 kez görüntülendi.
Compañía Nacional de Danza de España “Carmen” ile ilk kez Türkiye’de Zorlu PSM’de

Zorlu PSM’nin #dünyandeğişsin mottosuyla başladığı 9. sezonunda Eylül ayında göz dolduran bir dans gösterisine ev sahipliği yapıyor. İsveçli koreograf Johan Inger, getirdiği yepyeni bir bakış açısıyla, opera tarihinin ikonik eserlerinden, “Carmen”i,  heyecan verici ve çağdaş bir dile çeviriyor.  Klasik baleyi modern dansla birleştiren Compañía Nacional de Danza de España dansçılarının dinamik ve güçlü bir performansıyla göz dolduran “Carmen” 24 ve 25 Eylül tarihlerinde Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde. 

 

 

Carmen’in tutku dolu hikayesinin heyecan verici ve yeni çağdaş dans yorumu 

 

İspanya’nın önde gelen çağdaş dans topluğu Compañía Nacional de Danza de España’nın dünyaca ünlü koreograf Johan Inger imzalı, Benois de la Danse ödüllü Carmen dans gösterisi 24-25 Eylül tarihlerinde ilk kez Türkiye’de Zorlu PSM sahnesinde olacak. İsveçli koreograf Johan Inger'in genç bir izleyicinin gözünden dünyanın en popüler operası Carmen’i yenilikçi bakış açısıyla yorumladığı gösteri, benzersiz bir seyir deneyimi sunuyor. Bizet’in ikonik eseri Carmen'in bu yeni uyarlamasının kavramsal temelini, güçlü bir görselliğin yanı sıra net form ve figürlerin yer aldığı sade ve açık bir sahne oluşturuyor. Kurulduğu 1979 yılından bu yana, İspanya’yı uluslararası dans dünyasında temsil eden Compañía Nacional de Danza de España, yıllar içinde İspanyol kültürel ve folklorik köklerine dayanan kendine özgü kimliğini korurken, klasik bale ilkelerinden vazgeçmeden daha çağdaş bir tarza doğru evirilerek dans dünyası içinde dikkat çekici bir yer edindi. 

 

Dans dünyasının yıldız isimlerinden Joaquín De Luz’ün sanat yönetmenliğinde, Compañía Nacional de Danza de España dansçılarının göz alıcı performansı, Curt Allen Wilmer tarafından tasarlanan set ve İspanyol moda tasarımcısı David Delfín'in zarif kostümleri ile zamansız bir anlatının da temellerini atıyor. Dünyanın en popüler operasının danslı yeniden tasarlanması ile sunulan ve Johan Inger'in yenilikçi bakış açısıyla adeta yeniden hayat bulan “Carmen” daha önce hiç görmediğimiz bir yorumla izleyiciyle buluşuyor.

 

Johan Inger, tanıdık bir hikaye olan Carmen'in hazinelerini ortaya çıkararak hikayeyi günümüz izleyicileri için heyecan verici ve çağdaş bir dile çevirmeyi başarıyor. Klasik baleye entegre edilen modern dansla sahnede duygusallık ve tutkunun görüntüsü birleştirerek izleyicilere görsel bir şölen yaşatmaya hazırlanan dans gösterisi; “Carmen” 24 ve 25 Eylül’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’ne konuk olacak. 

 

Bu unutulmayacak gösterinin biletlerini passo.com.tr’den alabilirsiniz.

 

 

 

Compañía Nacional de Danza de Espana Hakkında 

 

Compañía Nacional de Danza de Espana, 1979 yılında Ballet Clásico Nacional adı altında kuruldu ve ilk direktörü Víctor Ullate oldu. Şubat 1983'te María de Ávila, hem Ballet Nacional Español hem de Ballet Clásico Español'un müdürlüğünü üstlendi ve George Balanchine ve Antony Tudor ve Ray Barra gibi koreograflarlar çalıştı. Aralık 1987'de seçkin Rus dansçı Maya Plisétskaya, sanatsal bale yönetmeni olarak görevine başladı. Haziran 1990'da Nacho Duato, şimdilerde Compañía Nacional de Danza (CND) olarak adlandırılan kuruluşun sanat yönetmeni olarak atandı; Temmuz 2010'a kadar yirmi yıl boyunca bu görevde kaldı. Kuruluşu, repertuarına yeni, özgün koreografiler ve uzun süredir denenmiş ve test edilmiş eserler ekleyerek kurum tarihine ve imajına yenilikçi bir bakış getirdi. Ağustos 2010'da Hervé Palito, Duato'nun yerine bir yıllığına sanat yönetmenliği yaptı. Ellul 2011'de José Carlos Martínez, Compañía Nacional de Danza'nın direktörlüğünü üstlendi ve sekiz yıl boyunca bu görevde kaldı. Kültür bakanlığının sahne sanatları enstitüsü olan INAEM, 28 Mart 2019'da Joaquín De Luz'u Eylül 2019 itibariyle yeni Sanat Yönetmeni olarak atadı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı