DEN-İZ’de Büyükşehir’in çevre projeleri konuşuldu

3.

  • 07 Aralık 2022
  • DEN-İZ’de Büyükşehir’in çevre projeleri konuşuldu için yorumlar kapalı
  • 186 kez görüntülendi.
DEN-İZ’de Büyükşehir’in çevre projeleri konuşuldu

3. Ulusal Denizlerde İzleme ve Değerlendirme Sempozyumu’nda (DEN-İZ) Kocaeli Büyükşehir’in İzmit Körfezi ve çevre konusundaki çalışmaları anlatıldı

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TÜBİTAK-Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK MAM) koordinasyonunda yürütülen “Denizlerde Bütünleşik Kirlilik İzleme (DEN-İZ) Programı” kapsamında III. Ulusal Denizlerde İzleme ve Değerlendirme Sempozyumu, Antalya’da düzenlendi. 3 gün süren programda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Körfezi ve çevresinde yaptığı çalışmalar bir sunumla katılımcılara anlatıldı. 11 Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasından yerel yönetim olarak tek konuşmacı olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Mesut Önem’in “İzmit Körfezi Örneğinde Hedef Sağlıklı bir Ekosistem” konulu sunumunu katılımcılar dikkatle takip etti. Kocaeli Büyükşehir’in çevreye yönelik çalışmaları takdirle karşılandı.

 

ULUSAL DEN-İZ PROGRAMI

III. Ulusal Denizlerde İzleme ve Değerlendirme Sempozyumu’nda Bakanlığın üçer yıllık periyotla düzenli bir program dahilinde yürüttüğü deniz izleme faaliyetlerinden elde edilen sonuçların, bilimsel bir etkinlik olarak daha geniş bir kitle ile paylaşılması, yaygınlaştırılması ve DEN-İZ Programını destekleyebilecek diğer projelerden elde edilen güncel bilimsel bulgu ve öneriler ile birlikte değerlendirilebileceği ulusal düzeyde bir platformun oluşturulması hedefleniyor. DEN-İZ Programıyla zaman ve mekan ölçeğinde uyumlu (entegre), çok bileşenli ve değişkenli bir izleme programının ve alt programlarının birlikte işletilmesi ve değerlendirmelerin bu bileşenler arası ilişkiler gözetilerek yapılabilmesi amaçlanıyor.

 

ÇEVREYE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR

Sempozyum ile izleme alt bileşenleri olarak tanımlanabilecek başlıklar altında yapılan çalışmaların izleme ve değerlendirmeyi birlikte yansıtacak şekilde- paylaşımı önem taşıyor. Deniz izleme ve değerlendirme güncel yaklaşımları, izleme faaliyetlerini derinlemesine anlama ve öğrenme (araştırma) ile ilişkileri, bilgi/veri boşlukları ve ihtiyaçların da irdelenebilmesi de bu sempozyumun amaçları arasında yer alıyor. Sempozyumda DEN-İZ Programı çıktılarının sunumlarının yanı sıra güncel veri ve uygulamalara dayalı diğer izleme/gözlem ve değerlendirme faaliyetlerine de yer veriliyor.

 

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR SUNUMU

Geniş katılımlı sempozyumda Çevre, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığının ilgili birimleri, Tarım Orman Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Üniversiteler, Çevre Ajansı, Türkiye Belediyeler Birliği, Marmara Belediyeler Birliği, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Turmepa, WWF yer alıyor. Sempozyumun dikkat çekici noktalarından bir ise 11 Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasından yerel yönetim olarak tek konuşmacı katılımcının Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak belirlenmesi oldu.

 

Daire Başkanı Önem, “İzmit Körfezi Örneğinde Hedef Sağlıklı bir Ekosistem”  konulu sunumunda katılımcılara ve diğer kurumlara yürütülen deniz denetim faaliyetleri, deniz çöpleriyle mücadele, İzmit Körfezine dökülen derelerin su kalitesinin izlenmesi, dip çamuru yönetimi, İzmit Körfezi eylem planı, petrol türevi döküntülere müdahale, gemi atıkları alım hizmeti, balıklandırma faaliyetleri, müsilaj ile mücadele ve çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı