Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Sinemaseverlerle Buluşmak İçin Gün Sayıyor

27-29 Ağustos tarihleri arasında sinemaseverleri Atlas Sineması’nda farklı coğrafyaların dikkat çeken diaspora hikayeleriyle buluşturmaya hazırlanan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali, 24 filmlik bir dünya turu sunacak.

  • 24 Ağustos 2021
  • Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Sinemaseverlerle Buluşmak İçin Gün Sayıyor için yorumlar kapalı
  • 578 kez görüntülendi.
Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Sinemaseverlerle Buluşmak İçin Gün Sayıyor

27-29 Ağustos tarihleri arasında sinemaseverleri Atlas Sineması’nda farklı coğrafyaların dikkat çeken diaspora hikayeleriyle buluşturmaya hazırlanan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali, 24 filmlik bir dünya turu sunacak. 

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kurumsal iş ortaklığında; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı destekleri ile; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonunda farklı kültürleri, gelenekleri ve görenekleri diaspora toplulukları aracılığıyla bir arada gösterme fırsatı sunacak olan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali, kuvvetli bir film seçkisiyle seyircisini buluşturacak. İlk yılında 6 kıtadan toplam 3123 filmin başvuru gerçekleştirdiği ve 24 filmin finalist olmaya hak kazandığı festival, 27-29 Ağustos tarihleri arasında Atlas Sineması’nda gerçekleştirilecek. Diaspora toplumların ortak konularını, hayata tutunma çabalarını, farklı ülkelerde farklı kökenlere mensup diasporaların benzeşen hayatlarını gösterecek festival, özenle belirlenen film seçkisi ve yan etkinlikleriyle sinemaseverlere farklı dünyalarda yolculuğa çıkaracak.

Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi’nde En İyi Filme 5.000 €

Türkçe ve/veya Türkçe lehçelerinde çekilen filmlerin yer aldığı Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi’nde ise jüri üyelerinin değerlendireceği filmler arasında Nazim Şerbetov’un Karabağ’da çıkan savaş sırasında hatıralara dalıp uyuyan bir kadının rüyasında gördüklerini anlatan 28Çağıl Bocut‘un modern bir Türk ailesinin,  kızlarına yaz tatilinde arkadaşlık etmesi için Fransa’dan gelecek olan değişim öğrencisiyle karşılaşmalarına odaklanan Brigitte BardotGülden Gevher Özve Olcay Seda Özaltan‘ın Müslüman ve Yahudi ailelere mensup olan iki yakın arkadaşın ayrılmadan önce yaptıkları teselli sohbetini işleyen CennetCemalettin Baş‘ın Almanya’ya gelin giden Reyhan’ın bir fotoğraf stüdyosunda yaşadığı hayal kırıklığını anlatan Düğün FotoğrafıRoman Hodel‘in bir futbol maçını yöneten hakemin karşı karşıya kaldığı baskılar sonucundaki reaksiyonunu anlatan ve Venedik Film Festivali’nin de seçkisinde yer alan filmi HakemYasemin Demirci‘nin üniversite eğitimini tamamlamak için Londra’ya giden İklim’in yaşadığı yabancılaşma hissini sunan İklim DeğişimiSami Morhayim‘in “bar mitzva” töreni sabahı kendini odasına kilitleyen Susam’ı odadan çıkarmak için çabalayan ailesine odaklanan SusamSezer Salihi‘nin DokuFest’te de yer alan ve doğum gününü kutlayan Metin’in 25 Temmuz 1963’te Üsküp’ün yüzde seksenini yok eden depremi hatırlamasını anlatan TemmuzDoğuş Özokutan‘ın hasta çocuğunun iyileşmesi için hızlı yoldan para kazanmak isteyen Yusuf’un yaşadıklarını anlatan ve Torino Film Festivali’nde de gösterilmiş filmi TeslimatHüseyin Aydın Gürsoy‘un eşiyle Fransa’da çalışan Elif’in, oğluna daha iyi bir gelecek sunmak için Türkiye’ye dönüp dönmeme konusunda yaşadığı çatışmaya odaklanan ve daha önce Festival International du Cinéma Méditerranéen de Montpellier’de yarışan filmi Toz OlmakEmir Külal Haznevi‘nin 8 yaşındaki Zehra’nın Almanya’da işçi olarak çalışan dayısının hayatını tesadüfi bir şekilde kurtardığını anlatan Yüksek İrtifa ya da Şeylerin Tuhaflığı ve Hatip Karabudak‘ın savaştan kaçarak İstanbul’a gelen 12 yaşındaki Ali Raşid’in var olma mücadelesini işleyen Zamanın Rengiyer alıyor.

Bu kategoride ise En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, TRT Özel Ödülü’ kazanan film 2.500€ ve En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ para ödülünün sahibi olacak. 

Seçkin Festivallerden 12 Film Yabancı Dilde Filmler Yarışma Kategorisi’nde

Festivalde Türkçe haricindeki bir dilde çekilen diaspora temalı filmlerin yer aldığı Yabancı Dilde Filmler Yarışması Kategorisi’nde jüri üyelerinin değerlendireceği filmler arasında Mahdi Fleifel’in Filistinli gençlerin kamplardaki kötü yaşam koşullarını ortadan kaldırmak amacıyla başvurduğu farklı çözüm yolları ve yaşadıklarına dair sosyolojik bir inceleme sunan 3 Logical ExitsMalaz Usta’nın genç bir adamın İstanbul’daki ilk yılını anlatan ve Boğaziçi Film Festivali’nden ödülle dönen filmi A Year in ExileJason Park’ın mobil hediyelik eşya dükkanı sahibi olan ve Chicago şehrinde satış yapan genç bir Koreli Amerikan dolandırıcının hikayesini anlatan ve daha önce Sundance Film Festivali’nde yarışan filmi Bj’s Mobile Gift ShopSandra Desmazieres‘in Vietnam’da büyüyen fakat savaş nedeniyle Kuzey ve Güney’e savrulmak zorunda kalan iki kız kardeşin birbirlerine gönderdikleri mektuplarda yazanları işleyen ve Curtas Vila do Conde Uluslararası Film Festivali’nde de gösterimini gerçekleştirmiş Flowing HomeMorad Mostafa‘nın Sudanlı ressam Halima’nın gittiği bir düğünde karşılaştığı gelinle arasında yaşadığı gerilim dolu anlara odaklanan Henet WardViv Li‘nin Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali’nde de yer almış ve on yıldır yurt dışında olan bir sanat öğrencisinin Pekin’e yaptığı seyahatin hüzünlü ama esprili bir anlatımını yansıtan I Don’t Feel At Home Anywhere AnymoreShahi Derky‘nin Helsinki’ye yerleşen bir kadının psikolojik olarak karşı karşıya kaldıklarını anlatan ve Tampere Film Festivali’nde yarışan filmi LeftoversMaximilian Badier-Rosenthal‘ın Clermond-Ferrand Film Festivali programında da kendine yer bulan ve gece banliyödeki evlerine dönen Mourad ve Harrison’ın Vietnam kökenli yaşlı bir adamla karşılaşmasını işleyen MalabarDenise Fernandes‘in vatanından ayrıldıktan 14 yıl sonra vefat eden kardeşini görmek için geri dönmek zorunda kalan Salomé’nin çıktığı ruhsal yolculuğu sunan Nha MilaFlorence Bamba‘nın Senegal asıllı genç bir Fransız kızın arkadaşlarıyla yaptığı futbol antrenmanını anlatan Number 10Rikke Gregersen‘in Sundance Film Festivali seçkisinde yer alan ve kalkıştan dakikalar önce bir sorunla karşı karşıya kalan uçakta geçen olayların olduğu Tha Affected ve Natalia Luque‘nin New York’ta yaşayan Kolombiyalı  Rocio’nun vefat etmek üzere olan büyükannesine teknolojinin de yardımıyla ettiği vedayı anlatan ve Palm Springs Uluslararası Film Festivali seçkisinde de kendine yer bulmuş The Virgin, The Old Lady, The Journey filmleri yer alıyor.

Bu kategoride En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 2.500€ ve En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ para ödülünün sahibi olacak. 

En İyi Diaspora Hikayesine Bir Ödül de Seyircilerden

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nde yer alan filmler kategori ödüllerinin yanı sıra bir ödül için daha yarışacak. Programda yer alan tüm filmler salondaki gösterimlerin yanı sıra festivalscope.com adresinden de çevrim içi olarak erişime açılacak. Filmleri bu adresten veya salonda takip eden sinemaseverler daha sonrasında festivalin web sitesi diasporafilmfestival.com verdikleri oylarla 500€ değerindeki Seyirci Ödülü’nün sahibini belirleyecekler. 

Filmleri Değerlendirecek Jüri Üyeleri

Festivalin Türkçe haricindeki bir dilde çekilen diaspora temalı filmlerin yer aldığı Yabancı Dilde Filmler Yarışması Kategorisi ile Türkçe ve/veya Türkçe lehçelerinde çekilen filmlerin yer aldığı Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi’ndeki toplam 24 filmi altı jüri üyesi değerlendirip ödüllerin sahiplerini belirleyecek. Festivalin ilk yılındaki jüri üyeleri Yönetmen Anthony Nti, Asya Dünya Film Festivali Direktörü Asel Sherniyazova, Bakü Uluslararası Kısa Film Festivali Direktörü Fehruz Shamiyev, Saraybosna Film Merkezi Direktörü Ines Tanović, Yönetmen Nariman Aliev ile Yazar ve Yapımcı Samed Karagöz’den oluşuyor.

 

Festivalde Tüm Gösterimler Ücretsiz!

Dünyanın farklı ülkelerinden 24 filmi sinemaseverlerle buluşturacak festivalde tüm gösterimler ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Seyircilerin sağlığı ve salonlarda dezenfeksiyona zaman ayırmak amacıyla günde üç seansın gerçekleştirileceği festivalde gösterim saatleri 14.00, 17.00 ve 20.00 olarak belirlendi.

COVID-19 Önlemleri Hakkında Önemli Bilgi 

27-29 Ağustos tarihleri arasında yapılacak Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali gösterimleri, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün 23 Haziran 2020 tarihli “Kültür ve Sanat Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Genelgesi” kapsamında alınacak tedbirlere uygun gerçekleştirilecek.

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali, gösterimlerini COVID-19 tedbirlerine uygun olarak düzenlenen seans saatleriyle birlikte seyircisini Atlas Sineması’nda ağırlayacak. Tedbirler kapsamında sinema salonu, filmlerin başlama saatinden belirli bir süre önce hazır hale getirilecek ve filmler başlamadan önce mekâna kademeli olarak misafir almaya başlayarak kalabalık oluşumu engellenecek. Zeminde 1,5 metrelik fiziki mesafe koşullarını gösteren uyarılar olacak. Seyircilere girişte temassız ateş ölçümü yapılacak, 37,5 dereceden yüksek ateş ölçümlerinde seyirci mekâna alınmayarak bir sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Bunun yanı sıra mekân girişinde el antiseptiği bulundurulacak ve seyirci/katılımcıların ellerini dezenfekte ettikten sonra salona girişleri sağlanacak. Seyircilerin sinema ve salon içinde maske kullanımının zorunlu olacağı festival süresince, sosyal mesafeye uygun şekilde ön ve yan sıralarda birer koltuk boşluk bırakılan bir oturma planı oluşturulacak. Film gösterimleri sırasında sinema salonunun havalandırma sistemleri de salonu yüzde yüz taze havayla besleyecek şekilde çalışacak. Filmler bittikten sonra fuaye alanında kalabalık oluşması durumunda görevliler sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde çıkış sağlanması için yönlendirmeler yapacak. Danışma bölümleri ve tuvaletlerde sıra oluşmasının engellemesine yönelik sosyal mesafe kuralına uygun yer işaretleri, şerit, bariyer gibi düzenlemeler yapılacak.

 

Festival 27 Ağustos’ta Başlıyor!

Bu yıl 27-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’da Atlas Sineması’nda ilki düzenlenecek olan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali hakkında daha fazla bilgiye festivalin web sitesi diasporafilmfestival.com üzerinden ulaşılabilir.

 

“Yabancı Dilde Filmler Yarışma Kategorisi” Finalistleri

3 Logical Exits — Mahdi Fleifel

A Year in Exile  Malaz Usta

Bj’s Mobile Gift Shop — Jason Park

Flowing Home — Sandra Desmazieres

Henet Ward — Morad Mostafa

I Don’t Feel At Home Anywhere Anymore — Viv Li

Leftovers — Shahi Derky

Malabar — Maximilian Badier-Rosenthal

Nha Mila — Denise Fernandes

Number 10 — Florence Bamba

Tha Affected — Rikke Gregersen

 The Virgin, The Old Lady, The Journey — Natalia Luque

 

 

“Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi” Finalistleri

28 — Nazim Şerbetov

Brigitte Bardot — Çağıl Bocut

Cennet — Gülden Gevher Öz & Olcay Seda Özaltan

Düğün Fotoğrafı — Cemalettin Baş

Hakem — Roman Hodel

İklim Değişimi — Yasemin Demirci

Susam — Sami Morhayim

Temmuz — Sezer Salihi

Teslimat — Doğuş Özokutan

Toz Olmak — Hüseyin Aydın Gürsoy

Yüksek İrtifa ya da Şeylerin Tuhaflığı — Emir Külal Haznevi

Zamanın Rengi — Hatip Karabudak

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı