DSP Muğla İl Başkanı Michael Eser Aşkar, Bülent Ecevit Kırmızı Çizgimizdir.!

DSP Muğla İl Başkanı Michael Eser Aşkar, Ortaöğretim 12’ni sınıflara okutulan İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük kitabının içeriğini eleştirtirdi.

  • 14 Eylül 2021
  • DSP Muğla İl Başkanı Michael Eser Aşkar, Bülent Ecevit Kırmızı Çizgimizdir.! için yorumlar kapalı
  • 469 kez görüntülendi.
DSP Muğla İl Başkanı Michael Eser Aşkar, Bülent Ecevit Kırmızı Çizgimizdir.!
DSP Muğla İl Başkanı Michael Eser Aşkar, Ortaöğretim 12’ni sınıflara okutulan İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük kitabının içeriğini eleştirtirdi. Başkan Aşkar, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’i göreve çağırarak kitapların derhal müfredattan çıkartılması konusunda göreve davet etti.
 
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaöğretim 12’nci sınıflar için dağıtılan İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük kitabına DSP teşkilatlarından tepkiler gelmeye devam ediyor. 
 
Ortaöğretim 'de İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük kitabında “Kıbrıs Sorunu ve Kıbrıs Barış Harekâtı” anlatılırken dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in adının geçmemesine tepki gösteren DSP Muğla İl Başkanı Michael Eser Aşkar, "Merhum Genel Başkanımız Sayın Mustafa Bülent Ecevit, kırmızı çizgimizdir. Başta hükümetin başında bulunan Sayın  Cumhurbaşkanı olmak üzere, Milli Eğitim Bakanı sayın Mahmut Özer’i bu kitabın derhal  müfredattan çıkartılıp bir an önce toplatılması konusunda göreve davet ediyorum” dedi.
 
Başkan Aşkar, 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı göreve yeni gelen Milli Eğitim Bakanı ile birlikte başladı. Covid-19 denen illetin her gün yüzlerce insanımızın hayatını kaybetmesine sebep olduğu bu süreçte çok gerilerde kalmış evlatlarımız açısından “yüz yüze eğitim” programının başlatılması kararı elbette verilmiş doğru bir karar olmuştur. En büyük temennimiz bu kararla birlikte çocuklarımızın hastalanmaması için sıkı önlemler alınmasıdır” şeklinde konuştu. 
 
Ders kitabında tarihi bir hata yapıldığının altını çizen Başkan Aşkar, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Yüzyüze eğitime katılan kıymetli öğrencilerimizin büyük bir yanlış bilgilendirmeyle karşı karşıya bırakılması asla kabul edilemez ve yapılan büyük bir tarihi hatadır. Ortaöğretim’de okutulmaya başlanan “İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük” ders kitabında yer alan “Kıbrıs Sorunu ve Kıbrıs Barış Harekâtı” anlatılırken dönemin Başbakanı merhum Sayın Bülent Ecevit’in adını dahi anmayan sözde şahısların adına yazar demek yanlış olur. 1994 yılında yaşanan 5 Nisan krizinde dönemin Başbakanı'nı es geçip, 2001’deki ekonomik krizin Sayın Mustafa Bülent Ecevit’e yıkılması yüzsüzlük ve en büyük saygısızlıktır. Belli ki  soyunu, sopunu dahi bildiğini düşünmediğim bu sözde kendine yazar diyen şahısların kaleme aldığı görülen bu kitabın ne Türk İnkılap tarihine, ne de Atatürkçülük fikrine dair en küçük bir katkısı yoktur. Bunlara ‘Yazar demek Gerçek yazarlara ihanet etmektir.’ Kendini bilen her insan bu şahısları kınamalıdır.”
 
Kimsenin M. Bülent Ecevit’i karanlık oyunlarına alet edemeyeceğine vurgu yapan Başkan Aşkar, “Küçük akılları ile bunu siyasi bir malzeme olarak kullanmaya çalışan her kim o varsa çok iyi bilmelidir ki, bu ülkeye gelmiş geçmiş siyasetçilerin içerisinde en dürüst, en milliyetçi, kendisini halka, Hakk’a ve adalete adamış, vatanı için her türlü fedakarlığa kendini adamış en dürüst Başbakan Sayın Merhum M. Bülent Ecevit’tir! Biz Türkiye'de tek kalan gerçek Demokratik Sol Partililer olarak asla ne Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e ne de Türkiye'ye ana kara kazandıran üç kere halkın isteğiyle iktidara gelmiş tek lider olan Sayın M.Bülent Ecevit'e laf söyletmeyiz ve yok sayılmasına müsaade etmeyiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı