EgeArt “Arkeolojik Kazı Fotoğrafları Sergisi" açıldı

Ege Üniversitesi (EÜ) tarafından düzenlenen ulusal ve uluslararası sanatçıların katıldığı, 9.

  • 15 Aralık 2022
  • EgeArt “Arkeolojik Kazı Fotoğrafları Sergisi" açıldı için yorumlar kapalı
  • 218 kez görüntülendi.
EgeArt “Arkeolojik Kazı Fotoğrafları Sergisi" açıldı

Ege Üniversitesi (EÜ) tarafından düzenlenen ulusal ve uluslararası sanatçıların katıldığı, 9.Uluslararası EgeArt Sanat Günleri kapsamında düzenlenen “Arkeolojik Kazı Fotoğrafları Sergisi” sanatseverlerle buluştu.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sergi Salonunda düzenlenen serginin açılış törenine, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Ayönü, Sergi Küratörü Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Haluk Sağlamtimur, akademisyenler, öğrenciler ve sanatseverler katıldı. Etkinlikte, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı öğretim üyeleri tarafından canlı müzik dinletisi verildi.

Serginin açılışında konuşan Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Ayönü “Bu yıl, EgeArt Sanat Günlerinin 9’uncusunu gerçekleştirmenin mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz. İzmir’in farklı kültür sanat merkezlerinde, ulusal ve uluslararası sanatçılara ait birçok sergi ve söyleşiler ile bir araya geliyoruz. Bugün burada, kadrosu, projeleri ve yürüttüğü kazılarla, Türkiye’nin en önemli arkeoloji bölümlerinden biri olan Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünün düzenlemiş olduğu kazılarda çekilen fotoğrafları sergileyeceğiz. Bu anlamda, sergide emeği geçen Doç.Dr. Sağlamtimur hocama teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“Geçmişin izini süren sergi”

Sergi hakkında bilgi veren Doç. Dr. Sağlamtimur, “Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen birçok arkeolojik kazı, Türkiye tarihini aydınlatmak açısından geçmişin izini sürmektedir. Ege Üniversitesi, Anadolu’nun batısından doğusuna uzanan geniş bir coğrafyada yapılan kazı çalışmaları ile ülkemizde önemli arkeolojik proje yürüten üniversitelerden birisidir. Bu çalışmalara katılan öğrenciler, okuldaki arkeoloji eğitimi ile birlikte arazide farklı yöntemleri öğrenip, mesleki hayatlarında uygulamaktadırlar. Sergide Mısır-Akademia Amphora Atölyesi, Yunanistan- Alexandria /Atina Delos Amphora Projesi, Balıkesir-Antandros, Siirt-Başur Höyük, Siirt-Çattepe Höyük, İzmir-Bayraklı (Eski Smyrna), Denizli-Beycesultan Höyük, Denizli-Ekşi Höyük, Şanlıurfa-Gürcütepe, İzmir-Klaros, İzmir -Yeşilova, İzmir-Yassıtepe kazılarına ait fotoğraflara yer verilmiştir. Bugün açılışını yaptığımız fotoğraf sergisi, yılsonuna kadar açık olacak. Ziyaretçilerimizi bekliyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı