En İyi Kahve Nerededir? Dünya Üzerindeki Kahve Çeşitleri

  • 26 Şubat 2023
  • En İyi Kahve Nerededir? Dünya Üzerindeki Kahve Çeşitleri için yorumlar kapalı
  • 708 kez görüntülendi.
En İyi Kahve Nerededir? Dünya Üzerindeki Kahve Çeşitleri

Kahve

Dünya lezzeti olarak sayılan ve tüketim açısından birçok ülkede kullanılan, sevilerek tüketilen bir içecek türü olan, Kahve çeşitleri soğuk ve sıcak olarak ikiye ayrılır. Coffea cinsinde bir ağacın meyvesinden oluşan çekirdeklerin kavrulup öğütülmesinden elde edilir. Birbirinden farklı bu meyve çekirdekleri, tatları aromaları ve kokuları farklılık gösterir. Kahve çekirdeği ince çekilirse daha kolay hazırlanması mümkündür. Kahve çekirdeklerinden üretilen farklı tatlara sahip olan kahve çeşitleri,birden fazla çeşide sahiptir. Bu çeşitlerden bahsetmek gerekirse, ülkemizde de çok fazla tüketilen kahve çeşidi olan türk kahvesi bu kahve çeşitlerinin arasındadır. Kahve çeşitlerinden detaylı bir şekilde bahsedelim.Dünya genelinde en çok tüketilen kahve çeşitleri nelerdir? Kahve en çok hangi ülkede üretilir? Ülkeler arasında bakıldığında en çok hangi ülke daha fazla kahve tüketir?

Kahve çeşitleri

Bakıldığı zaman bir çok insanın severek tükettiği bu içecek türünün, kullanımın olarak farklı farklı çeşitleri vardır. Sadece bir kahve çekirdeğinden başlayan bu serüven farklı aromalar ve farklı tarzlar ile birlikte değişik lezzetlere kavuşuyor. Gelin hep birlikte bu kahve çeşitlerini detaylı bir şekilde inceleyelim.

Espresso

Kahve kültürü açısından gelişmiş bir ülke olan İtalyada üretilen bir kahve çeşidi olup, 1900’lü yıllarda keşfedilmiştir. Türk kahvesine göre daha kalın öğütülmekte olup, koyu kahve çekirdeklere sahiptir. Tadı diğer kahvelere göre daha yoğun olmaktadır, böylelikle sert kahve sevenlerin favori kahvesi haline gelmektedir. Espresso kahvenin yararlarına gelecek olursak size kısa maddeler halinde açıklayalım.

  • Vücuttan su atımını kolaylaştırır bu şekilde ödemlerden kurtulmaya yardımcı olur.
  • Metabolizmayı hızlandırmada yardımcıdır bu sayede kilo problemleri yaşayan insanların çoğunluğu espresso kahveyi içerek ödem atılır. Böylelikle bu kahve türünün kilo vermeye yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. 
  •  Espresso kahvenin çok fazla tüketildiğinde zararları da vardır bunları sıralayacak olursak,vücutta titremelere neden olabilir içim saatide çok önemlidir geç içim saatlerinde uyku problemlerine yol açmaktadır.

Gelişmiş kahve kültürü dünya çapında sürekli olarak gelişmektedir. Dünya çapında ünlü olan belli başlı markalar düzenli olarak kahve çeşitlerini değiştirip farklı aromalar ile birlikte tüketicilerine sunmaktadır. Bu aromalar çoğunlukla kahveye lezzet ve tat konusunda farklı bir deneyim katarak size eşsiz bir tat sunar. Bu duruma en güzel örneği bir kahve çeşidi ile verebiliriz; Latte. 

Latte

Ülkemizde çok sık tüketilen ve bir o kadar da sevdalısı olan insanın, severek ve isteyerek sütün muhteşem lezzeti ile sunulduğu bir kahvedir. Bu kahvenin sevilmesin de etkili olan bir diğer nokta ise görünümüdür. Görüntü bakımından bakıldığı zaman üzerine farklı aromalar ve farklı sunumlar ile şekiller çizilip, göze hitap eden ve hoş bir görüntü ile sunulmaktadır. Aslında bakıldığı zaman ana maddesi olarak Espresso kullanılarak yapılan bu kahve, süt ile buluşması ile birlikte daha yumuşak bir içim sağlayabilir. Yumuşak bir içime sahip olan bu kahve kullanıcıları tarafından sıkça tercih edilmektedir. Vanilya aroması ile birlikte farklı ve eşi benzeri olmayan bir tada sahip olan bu kahve, şekerli olması ile birlikte çok fazla tercih edilmektedir. Kendine has tadı ile kahve çeşitleri olarak en çok tercih edilen kahve olarak sayılabilir. İtalyanlara has bir sunum tarzı ile karşımıza çıkan Latte, farklı sunum teknikleri ile görsel bir şova sahip olan bir kahve çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Filtre Kahve

Kahve türü olarak en fazla tercih edilen ve acı bir kahve olmasına rağmen çoğu kafein bağımlılarının severek tükettiği bir kahve türüdür. Bakıldığı zaman bu kadar fazla tüketilmesinde birçok neden vardır. Kahve çekirdeklerinin sıcak su ile olan aheste buluşması ile birlikte eşsiz bir deneyim kazandırır. Filtre kahvelerin en çok tercih edildiği yerlerden bir tanesi çoğunlukla ofis tarzında çalışma alanlarıdır. Genel olarak kafein ile birlikte sizi zinde tutup daha hızlı uyanmanıza ve daha fazla dinç olmanızı sağlar. Bu durumdan dolayı bakıldığı zaman en çok tercih edilen kahveler arasındadır. Hazırlanış olan granül kahve olarak adı geçen bu kahve, diğer kahvelerden daha farklı bir şekilde hazırlanmaktadır. Kurutulmuş kahve özünden üretilen bu kahve türü, hazırlanış olarak diğer kahvelerden daha farklı bir hazırlanışa sahiptir. 

Hazırlama aşaması olarak kahve çekirdeklerini güzel bir şekilde kavuruyoruz. Hemen ardından öğütülüp demlenmesi için sıcak bir su ile karıştırıyoruz. Lezzetli bir şekilde demlenmeye bıraktığınız kahvenizi güzel bir lezzetle içmeye başlayabilirsiniz. Filtre kahve içenlerin en çok yaşadığı zorluk hazırlanma sürecidir. Hazırlanma konusunda kahve severlerin en büyük avantajı hızlı bir makineye sahip olmasıdır. Bu makinelere bakıldığı zaman birçok farklı çeşidi bulunabilir. Fakat en çok tercih edilen ve kullanırken kahve severlere kolaylık sağlayan bir makineden bahsetmekte fayda var, Philips Filtre Kahve Makinesi. Birçok makineden daha çok özelliği bulunan bu makine size çok rahat bir kullanım sağlar. Geniş haznesi sayesinde çok daha fazla kahve depolamayı sağlar. Böylelikle siz kahve severlere çok daha fazla kahve depolayıp sıcak sıcak ve taze bir filtre kahve içme deneyimi sağlar.

Türk Kahvesi

Türkiye’nin hatta ve hatta dünyanın en çok tercih edilen kahvelerinden bir tanesi olan bu kahve türü, daha önce ki bahsettiğimiz kahvelerden çok daha farklı bir şekilde tüketicilerine sunulur. Her yıl ülkemize gelen milyonlarca turistin severek tükettiği ve burdan giderken de yanında götürüp ülkelerinde tanıttığı bir kahve çeşididir. Bakıldığı zaman aslında tarihi çok çok eskiye dayanır. Osmanlı İmparatorluğu’ndan bu zamana kadar taşınan bu kültür, bakıldığı zaman tarihimizden kalan önemli bir miras olduğunu görebiliriz. Türk Kahvesi bakıldığı zaman damak tadına uygun olarak pişirilmektedir. Tatlı bir kahve içmek isteyenler için şekerli, tam kıvamında ve lezzetli olması için orta, acı bir kahve seviyorsanız eğer ki sade olarak tercih edebilirsiniz. Bu 3 çeşitte yapılan Türk Kahvesi çoğunlukla yapılırken ocakta yapılır, fakat Türk Kahvesinin tadını severek içenler bu kahveyi içerken genel olarak kumda veya közde tercih ederler. Kumda ve köz ateşinde pişmesinin tercih edilmesindeki asıl sebep ağır ağır pişince lezzetini ve kokusunu daha güzel bir şekilde tüketiciye sunmak içindir. Türk kahvesinin tadını kumda ve közde deneyenler, bir sonra ki sefere de aynı şekilde tadını alabilmek için tercih ediyorlar. 

Sunum yapılırken sade bir şekilde değilde yanında su ve lokum ile birlikte getirilir. Böylelikle hem kahvenin tadını hemde türk lokumu ile birlikte ağızda oluşan o muhteşem tadın kıvamına bakabilirsiniz. Kahve kültürü konusunda epey bir gelişen dünya ülkeleri arasında halen daha eski tadını koruyup, klasik bir tat vermektedir. Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan Türk Kahvesi, çoğunlukla yemeklerden sonra tercih edilmektedir. Ülkemizde normal zamana kıyas ile en çok tüketildiği zaman Ramazan Ayı olmaktadır. Ramazan ayında bu kadar tercih edilmesinde ki en büyük sebep, iftardan sonra mideyi ve hazımsızlığı kolaylaştırması için tüketilir. Bakıldığı zaman Ramazan Ayının en önemli hayırlarından bir tanesi olan ramazan kolisi bulunmaktadır. Fiyatları içeriğine göre değişen bu koliler de çoğunlukla sohbeti arttırmak için ve şişkinliği alması için konmaktadır.