Enerya, güvenli doğal gaz kullanım rehberini açıkladı

En sağlıklı ısınma sistemi, temiz enerji kaynağı doğal gaz; hava, ortam ve çevre kirliliğine yol açmıyor.

 • 08 Kasım 2021
 • Enerya, güvenli doğal gaz kullanım rehberini açıkladı için yorumlar kapalı
 • 493 kez görüntülendi.
Enerya, güvenli doğal gaz kullanım rehberini açıkladı

En sağlıklı ısınma sistemi, temiz enerji kaynağı doğal gaz; hava, ortam ve çevre kirliliğine yol açmıyor. Ekonomik bir enerji kaynağı olan doğal gazı alınacak basit önlemlerle daha güvenli kullanmak mümkün. Türkiye’nin en yaygın 2’inci özel doğal gaz dağıtım şirketi olan Enerya, daha güvenli doğal gaz kullanımı için vatandaşlara 10 maddeden oluşan bir yol haritası sunuyor.

Doğal gaz tüm dünyada en güvenli yakıt olarak kabul edilirken, alternatif ısınma yöntemlerine göre de tasarruf sağlıyor.  Aynı zamanda hava, ortam ve çevre kirliliğine yol açmıyor.

Doğal gazı güvenli bir şekilde kullanmak için ise kullanıcıların birtakım önlemler alması gerekiyor. ‘Doğal gazsız ev kalmayacak’ anlayışıyla çalışmalarını sürdüren Enerya, toplumsal sorumluluk bilinciyle hazırladığı güvenli doğal gaz kullanımı yol haritasıyla vatandaşlara alınacak basit önlemler konusunda yol gösteriyor.

İşte 10 adımda güvenli doğal gaz kullanımı:  

Doğal gazı güvenle kullanmak için;

 1. Herhangi bir acil durumda 187 doğal gaz acil hattını arayın. 
 2. Soba, kombi ve ocak gibi cihazların bulunduğu kapalı alanlarda açılmış olan 150 cm² kesitli havalandırma menfezlerini kesinlikle kapatmayın.
 3. Bacalı cihazları banyoya, yatak odalarına yerleştirmeyin. Bu tip cihaz bulunan yerlerde uyumayın.
 4. İstenmeyen durumlar yaşamamak için yakıcı cihazlarınızın baca ve emniyet sensörünü iptal etmeyin.
 5. Açık balkonda kullanılacak hermetik cihazları, havalandırılmış koruyucu bir kutu içinde muhafaza edin ve radyatör gidiş-dönüş borularının izolasyonunu yaptırın. Kapalı balkonda çalıştırılan açık yanmalı veya bacalı cihazlar için havalandırma menfezi açtırın.
 6. Hermetik veya bacalı cihaz bacalarında değişiklik için yetkili servis desteği alın ve orijinal yedek parça kullanın.
 7. Gaz dedektörlerini ve gaz alarm cihazlarınızı belirli aralıklarla kontrol ettirin.
 8. Tesisatta yapılacak değişiklikleri sertifikalı firmalara uygulatın. Dağıtım şirketini işlemler konusunda bilgilendirin.
 9. Güvenli tüketim için doğal gaz tesisatı, yakıcı cihazlar ve bacalarınızı yılda bir defa yetkili firmalara kontrol ettirin.
 1. Tesisatınızın daha uzun ömürlü ve güvenli olması için tesisat borularınızı boyatın.

Doğal gaz kullanıcılarının baca temizliğini düzenli olarak yapmaları ve baca montajının yalnızca yetkili servisler tarafından yapılması büyük önem taşıyor. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı