Teknoloji ve Haber Sitesi

Eşitlik, Özgürlük, Kardeşlik ve Barış Köprüsü Nevruz Kutlu Olsun!

Yaşamın, baharın, dönüşümün kutlaması olan Nevruz; Anadolu’nun, Mezopotamya’nın, Orta Asya’nın, Kafkasların halklarının ortak bayramıdır.

  • 20 Mart 2022
  • 77 kez görüntülendi.
Eşitlik, Özgürlük, Kardeşlik ve Barış Köprüsü Nevruz Kutlu Olsun!

Yaşamın, baharın, dönüşümün kutlaması olan Nevruz; Anadolu’nun, Mezopotamya’nın, Orta Asya’nın, Kafkasların halklarının ortak bayramıdır. Hoş geldin Nevruz! Newroz Piroz Be!

 

Kışa karşı Baharın müjdecisi, ölüme karşı dirilişin ve yenilenmenin, zalime karşı direnişin sevinci, mutluluk ve barış getir bizlere…

 

Baskıların, yasakların, zulmün fütursuzlaştığı yurdumuzda, ‘tehlikeli’ ve ‘yasak’ ilan edilmek istenen Nevruz/Newroz, yüzyıllardır olduğu gibi bugün de evlerde, meydanlarda, dillerdeki türkülerde coşkuyla kutlanacaktır. Direnenlerin sembolü, özgürleşmenin ve baharın müjdecisi olmanın gereği olarak bugün de umutların yeşertildiği gün olacaktır. Varsın zalimler korksun. Varsın saraylardakiler halkların gülümsemesiyle titresin. Barışın ve kardeşliğin, umudun, mücadelenin, karanlıktan hep beraber çıkışın, beraber kurtuluşun, zalimleri yenmenin ortak sembolü olarak yurdun üstüne çöken karanlığın mimarları kendilerini çaresiz hissetsin. Nevruzun kutlanmaması için ellerinden geleni artlarına koymasınlar. Kaçış yok. Bahar geliyor. Işık yükseliyor. 

 

Savaş çığırtkanları, silah tüccarları, halkları ve yaşamları hiçe sayıp pazarlık masası kuranlar. O masalarda başköşeye çöreklenme sevdalıları bilsinler. Barış yakındır. Barış kaçınılmazdır. Dünya halklarının bilgeliği, emperyalistlerin, diktatörlerin, savaş tacirlerinin tüm gücüne ve örgütlülüğüne karşı galip gelecektir. Direnişe, özgürlüğe, yaşama, Bahara ve barışa dair tarihten devraldığımız mirasın, kardeşliğin canlı bir kanıtı olan Nevruz ateşleri her yeri aydınlatacak. Halkların kardeşliğinin bir simgesi olarak harlanmaya devam edecektir.

 

Nevruz’un tüm halklar için barışa, eşitliğe, özgürlüğe ve dayanışmaya vesile olmasını diliyorum.

 

Nevruz kutlu olsun!

 

Newroz Pîroz Be!

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı