Facebook Güvenlik Kontrolünde Yenilik

Siber saldırılarının popüler olduğu günümüzde Facebook’da güvenlik sistemine yenilikler eklemeye devam ediyor.


Facebook, günümüzün sosyal medya uygulamalarından biri olmasının yanında, aynı zamanda sanal kimliğimizi de oluşturduğu aşikâr. Artık, her web sitesi muhakkak “facebook ile kaydol” tuşu ile kayıt hakkı tanırken, aynı zamanda kimlik bilgilerinin gerçek hayatta da işe yaraması oldukça hoş. Pek çok yerde işe yarayan, fonksiyonel olarak kolaylık sağlayan bir uygulama olarak hem Android işletim sisteminde, hem de Ios’ta bulunan Facebook; Zuckenberg’in kurduğu büyük bir proje olarak günümüzün en büyük kullanıcı sayısına sahip uygulamalarından.

Markası altında pek çok projeye ve özelliğe de yer veren Facebook’un en büyük avantajı, gerçek profilleri çoğunlukla içerisinde barındırabilmesi ve gerçek kimlikteki insanların gerçek bilgiler vermesi. Bu da, kısa süre içerisinde Facebook’un bir acil durum kiti olarak kullanılmasını sağlayabiliyor. Örneğin, geçtiğimiz dönemde gelen özellikle beraber, ülkelerdeki önemli durumlarda “güvenlik kontrolü” sağlanabiliyor ve bu güvenlik kontrolü ile siz arkadaşlarınıza “güvendeyim” diyebiliyorsunuz. En son Ankara ve İstanbul gibi Türkiye’nin belli yerlerinde kullanılan güvenlik kontrolü; artık yenilenmiş bir içeriğe sahip.

Artık Herkes Kullanabilecek

Facebook Safety Check ya da Facebook Güvenlik Kontrolü adı verilen bu uygulama, pek çok insanın, pek çok insana acil durumlarda ulaşabilmesinde büyük avantaj sağlıyordu ve artık yerel bölgelerde; ulusal olacak kadar önemli olmayan acil durumlarda dahi; bu özellik kullanıcılar tarafından aktif edilebilir hale gelecek.

Bu durumda, örneğin herhangi bir ilçede olan patlamada kolayca kullanıcılar güvenlik protokolünü açarak; Facebook üzerinde bu kontrolü sağlayabilecekler. Facebook’un bu özelliği yenilemesi ile beraber pek çok kullanıcıya acil durumlarda ulaşabilmesi ve daha fazla kullanıcıya hitap edebilmesi bekleniyor.

Bakalım, Facebook hedeflerine bu güvenlik kontrolü güncellemesinde; dilediği gibi ulaşabilecek mi?

Bir Cevap Yazın