Facebook Kullanıcıların Konuşmalarını Dinliyor!

Konuya puan ver!

Şu anda sosyal medya konusunda en çok tıklanma alan ve en sık takip edilen site Facebook’tur. Her ne kadar Türkiye’de Facebook değer kaybediyor gibi gözükse de dünyanın bir yanındaki ülkeler için durum tam tersidir. Öyle ki Facebook yapmış olduğu güncellemeler ile kullanıcıların dikkatini çekmeye ve onların uygulamada ya da sitede daha fazla zaman geçirmesi için çalışmalar yürütmektedir.

Facebook bilindiği üzere özellikle reklam konusunda da büyük bir çalışma yaptı ve artık karşımıza can sıkmayan reklamları çıkartmaya başladı. Facebook’da dolaşırken yüzlerce reklam ile karşılaşabiliyoruz ve bu reklamların tamamı bizim ilgi alanlarımızı oluşturmaktadır. Peki Facebook bizim ilgi alanlarımızı nereden biliyor? Tabi ki geçmişimizden biliyor. Tarayıcılar üzerinden yaptıklarınız, Facebook’ta aramalarınız, izlediğiniz videolar, takip ettiğiniz kişileri, beğendiğiniz video ya da fotoğraflar yani kısaca tüm yaptıklarınız Facebook üzerinden takip ediliyor ve size en uygun reklamlar çıkartılıyor. Ancak ortaya ilginç bir iddia atıldı ve Facebook’un bizleri dinlediği öğrenildi.

Facebook Kullanıcıları Dinliyor!

Facebook’un zaten mesajlarımızı okuduğunu biliyorduk öyle ki siz Facebook’da mesajı göndermeseniz dahi atacağınız mesajlar kayıt altına alınıyor ve göndermeseniz bile Facebook bunları biliyor. Ancak işin ilginç tarafı Facebook’un konuşma kayıtlarımızı da dinlediği öğrenildi.

YouTube’a video atan bir karı koca Facebook’un insanları dinleyip dinlemediğini öğrenmek için telefonlarından bir görüşme yaptı. Tarayıcı geçmişlerinden bağımsız olarak telefon konuşmasında ”kedi maması” kelimesini oldukça sık kullandılar ve kedi maması almak istediklerini belirttiler.

Çiftin çekmiş olduğu videoda her şey apaçık bir şekilde görülmekte olup yine çiftin açıklamasına göre bu konuşmanın ardından Facebook’a iki gün sonra kedi maması ile ilgili reklamların çıktığı belirtildi. Yani Facebook bizlerin telefon konuşmalarını dahi dinliyor ve konuşmalarımızı not altına alarak reklam verenlerin anahtar kelimeleri ile karşılaştırıyor. Hangi kişinin konuşmalarında geçen anahtar kelime hangi reklam veren için uygunsa hemen bu kişiye o reklam gösteriliyor.

Facebook’un zaten bizi incelemesi başlı başına rahatsız edici bir durum olarak görülürken şimdi Facebook’un telefon konuşmalarını dahi dinlediği iddia edildi. Bu iddia doğru da olabilir yanlış da ancak Facebook telefon konuşmalarımızı dinliyorsa özel hayatın gizliliği kalmamış demektir.

1 Yorum

Yorum yap