Facebook Messenger’da Anlık Videolu Sohbet Dönemi

Facebook zamanında Snapchat’i almaya çalışıp başaramayınca tahmin ediyoruz ki en azından teknik olarak anlık video gönderme özelliği gibi bazı özelliklerini kopyalamayı hedefliyor.


Facebook, dünyanın bilinen en büyük bilişim şirketlerinden bir tanesi ve muhtemelen Mark Zuckenberg bugünlere geleceğini hayal bile etmiyordu. Facebook’tan önce onlarca web sitesi denemiş ancak tutmamış olan Facebook, bugün bir sosyal medya uygulamasından çok bir sosyal kimlik olarak kullanılıyor ve kendisinden ayrılıp özerk bir uygulama halini almış pek çok projesi mevcut. Messenger örneğin, bunlardan bir tanesi. Bir Android uygulaması olarak Facebook messenger üzerinde rahat bir şekilde konuşma yapabilirken aynı şekilde görüntülü sohbet imkanını masaüstünde de bulabiliyor ve bu sayede Skype gibi hizmetlere gerek duymuyorsunuz. Zira, messenger’da direkt olarak Skype işbirliği ile bağlantı sağlıyor. Bu ve bu gibi pek çok yatırımı ve projesi ile Facebook’un önünün açık olduğu aşikâr.

Son dönemde Snapchat’i almaya çalışan ancak alamayınca birtakım özelliklerini kopyalayarak kendisinin gardını düşürmeye çalışan Facebook’un son hamlesi, yine bir Snapchat özelliği olan videolu sohbet. Artık, Facebook Messenger üzerinde Instant Video yeniliği ile yapabileceğiniz bir videolu sohbet var ve bunun için ufak bir butonu kullanmanız yetiyor. Kısa süreli ya da uzun süreli fark etmeksizin videolarınız, ilgi çekici yahut direkt mesaj mottosu ile kaydedilip arkadaşlarınıza iletilebiliyor.

Ek Bir Uygulamaya Gerek Yok

Tıpkı Snapchat’te olduğu gibi, ek bir uygulamaya gerek duyulmadan yapılan bu videolu sohbet olayı, Facebook’un Snapchat’in önüne geçebileceğinin en büyük sinyallerinden bir tanesi. Zira, satın alamamasından sonra önce Instagram’a Stories özelliğini entegre edip, sonrasında ise Messenger’a Instant video özelliğini eklemesi; işlerin kızıştığının en büyük kanıtı. Bakalım, önümüzdeki günlerde bu ve bu tür ataklara karşı Snapchat’in bir hamlesi olacak mı ve Facebook Messenger’ın Instant Video özelliği ne kadar kullanılacak?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.