Faiz artışı sonrası kredi taleplerindeki yatay seyir geçici olabilir

“Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın politika faizini %17,5’a çıkarma kararı, kredi kullanmayı düşünen milyonlarca kişi için önemli bir dönüm noktası oldu.

  • 21 Temmuz 2023
  • Faiz artışı sonrası kredi taleplerindeki yatay seyir geçici olabilir için yorumlar kapalı
  • 155 kez görüntülendi.
Faiz artışı sonrası kredi taleplerindeki yatay seyir geçici olabilir

“Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın politika faizini %17,5’a çıkarma kararı, kredi kullanmayı düşünen milyonlarca kişi için önemli bir dönüm noktası oldu. Piyasa beklentilerinin altında gerçekleşen bu kararın, kredi kullanmayı planlayanları nasıl etkileyeceği merak konusu. 

Enuygun Finans Ürünleri Kıdemli Müdürü Esin Abacı, “Faiz artış sürecinin devam edeceğini öngörüyorum. Bu durum, kredi faiz oranlarına da yansıdı. Haziran ayındaki faiz artışının ardından kredi faiz oranları yaklaşık 600 baz puan arttı. Bu trendin devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

Haziran ayındaki faiz artışının ardından ihtiyaç kredisi taleplerinde önemli bir değişim yaşandığını belirten Abacı, “İhtiyaç kredisi başvurusunda bulunanlar, Haziran ayından itibaren bekle-gör stratejisi izlediler. Haziran ayındaki faiz artışından sonra, kredi aramalarında ilk iki haftada %10’luk bir düşüş yaşandı,” dedi ve ekledi: “Temmuz faiz artışının arifesinde durum değişmedi. İhtiyaç kredisi talepleri, faiz artışı sonrasında yatay seyir izliyor. Ancak, faiz artışının devam edeceği beklentisiyle, ihtiyaç sahiplerinin taleplerini öne çekeceklerini ve bu seyrin yukarı yönlü kırılacağını öngörüyorum.”

Enuygun, faiz oranlarının gidişatı ve kredi piyasalarındaki eğilimler hakkında düzenli güncellemelerle bilgilendirmeye devam edeceğini duyurdu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı