Filiz Akın’ın yaşamına dair notlar: Hayatın Provası Yok

 Türk Sineması’nda yüzü aşkın filmi ile beyazperdede boy gösteren Yeşilçam’ın sarışın yıldızı Filiz Akın’ın özel yaşamı ve sanat hayatının perdelerini sevenlerine açtığı “Hayatın Provası Yok” adlı kitabı İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı.

  • 16 Ağustos 2021
  • Filiz Akın’ın yaşamına dair notlar: Hayatın Provası Yok için yorumlar kapalı
  • 557 kez görüntülendi.
Filiz Akın’ın yaşamına dair notlar: Hayatın Provası Yok

 Türk Sineması’nda yüzü aşkın filmi ile beyazperdede boy gösteren Yeşilçam’ın sarışın yıldızı Filiz Akın’ın özel yaşamı ve sanat hayatının perdelerini sevenlerine açtığı “Hayatın Provası Yok” adlı kitabı İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı.

Yeşilçam’da oynadığı kült filmlerle toplumda rol model haline gelen Filiz Akın, çocukluk yaşamından anneliğe, sinema hayatından sefirelik yıllarına, yaşadıklarını Hayatın Provası Yok isimli kitapta sevenleriyle paylaştı. Bircan Usallı Silan’ın hazırladığı nehir söyleşisi türündeki Hayatın Provası Yok kitabı İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflarda yerini aldı.

Mutluluk ve Başarıyı Yakalamanın Sırlarını Açıklıyor

Filiz Akın bu kitapta Ankara’da doğduğu evi, terzi annesiyle beraber hayatın nakışını nasıl işlediklerini, TED Koleji’nde kendisine takılan lakabı, sinema kariyerine nasıl başladığını ve Paris’teki yaşamını büyük bir içtenlikle anlatıyor. Özel hayatına dair soruları da yanıtlayan Filiz Akın, kendi yaşamından hareketle okura yaşama dair ipuçları veriyor. Usta oyuncu bunun yanı sıra; mutluluk ve başarıyı yakalamanın sırlarını açıklarken yaşadığı eşsiz tecrübeyle gençlere hayatları boyunca rehber edinecekleri öğütler vermeyi de ihmal etmiyor.

Filiz Akın’ın Yaşamına Dair Her Şey Bu Kitapta 

Bircan Usallı Silan’ın sorduğu özel sorulara Filiz Akın’ın verdiği cevaplarla bir yaşam literatürüne dönüşen bu çalışma, şimdiden nehir söyleşilerine iyi bir örnek olarak gösterilecek türden. Hayatın Provası Yok kitabında, son izlediği diziden, en beğendiği yazarlara; zevkle yediği yemeklerden keyif aldığı müziklere kadar Filiz Akın hakkında merak edilen pek çok bilgi yer alıyor.

Bircan Usallı Silan’ın düzenlediği Yeşilçam’ın sarışın yıldızını anlatan Hayatın Provası Yokİnkılâp Kitapevi etiketiyle tüm kitapçılar ve satış platformlarında. 

Filiz Akın Hakkındaki Düşünceler

Film yıldızı olmak ilginç bir deneyim. Kim bilir kaç insanın hayalini süslüyorsun, kim bilir kaç bin duvarda resmin asılı, kim bilir kaç genç kız sana benzemeye çalışıyor. İşte bütün bunlara rağmen “sahici, yalın, dost bir insan” kalabilmek için Filiz Akın olmak gerekiyor.

                                                                                                                                  Zülfü Livaneli 

Adını duyunca içimin titrediği Filiz; narin, duygusal, zarif kişiliğinin yanı sıra her olayı metanetle karşılayan çok güçlü bir yanı da olan arkadaşım… En umutsuz anda bile, bir umut ışığı yakalar. Hayatımda olduğu için kendimi şanslı hissediyorum. Sinemanın efsane ismi, sarışın güzeli, herkesin kalbine girmiş Filiz Akın’ım.

                                                                                                                                  Türkan Şoray

 

Çocukken açık hava sinemasına gider gazozumuzun içine sarı leblebi atar o sihirli dünyayı seyrederdik. Sarı uzun saçları, zarafeti ve şıklığı bana hep çok farklı gelmişti. Yıllar sonra kendisini tanıdığımda sadece dış güzelliği değil ruhunun da ne kadar güzel ve gerçek olduğunu gördüm. Benim hem ablam, hem arkadaşım, hem sırdaşım oldu…

     Oya Başar

   

Filiz Akın… Bana hayat veren insan. Zevkli, kaliteli, kibarlık örneği… Kanseri bile nazikçe karşılayan hayat öğretmenim. Beni hep şaşırtmayı başaran benim en iyi arkadaşım, annem.

                                                                                                                                  İlker İnanoğlu

 

Yazar Hakkında

Bircan Usallı Silan

Manisa doğumlu olan Bircan Usallı Silan Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu, Dünya, Güneş ve Hürriyet gazetelerinde çalıştı. 1996 yılından bu yana kurucusu olduğu N1 Danışmanlık ve Organizasyon şirketiyle kişilere menajerlik, basın danışmanlığı ve çeşitli kurumlara iletişim danışmanlığı yapmakta; sinema filmi PR çalışmalarının yanı sıra birçok festival ve organizasyonda basın danışmanlığı hizmeti vermektedir.

Bugüne kadar Acı Dolu Yıllar, Dört Yapraklı Yonca, İyi Ki Annenim Senin, Nilüfer Hepsi Bu, Ve Aslında Bütün Senler Ben adlı dört kitabı yayımlanmış, Filiz Akın imzalı Güzelliklere Merhaba ve Hayata Merhaba kitaplarının da editörlüğünü yapmıştır.

Festivaller kapsamında ise Fatma Girik, Filiz Akın, Kemal Sunal, Cüneyt Arkın, Sadri Alışık ve Türkan Şoray kitaplarını sinemacı Burçak Evren ile birlikte hazırlamıştır.

Silan halen, Türk Sinemasının usta isimlerinin resmi menajerliğini yapmakta ve birçok ünlü ismin basın danışmanlığını yürütmektedir.

 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı