Fintech dünyasının küresel temsilcileri İstanbul'da buluşuyor

Türkiye’nin ilk ve en büyük küresel finansal teknoloji etkinliği İstanbul Fintech Week, 4’üncü yılında, sektörün önde gelen isimlerini bir araya getiriyor.

  • 16 Mart 2023
  • Fintech dünyasının küresel temsilcileri İstanbul'da buluşuyor için yorumlar kapalı
  • 223 kez görüntülendi.
Fintech dünyasının küresel temsilcileri İstanbul'da buluşuyor

Türkiye’nin ilk ve en büyük küresel finansal teknoloji etkinliği İstanbul Fintech Week, 4’üncü yılında, sektörün önde gelen isimlerini bir araya getiriyor. İstanbul Fişekhane’de gerçekleştirilecek ve 50’nin üzerinde oturuma ev sahipliği yapacak zirvede finans ekosisteminin geleceği masaya yatırılacak. Uluslararası pek çok katılımcının yanı sıra zirvede Azerbaycan ve Romanya’dan sektörel heyetler yer alacak.

Türkiye finansal teknolojideki gücünü İstanbul Fintech Week ile dünya vitrinine çıkarıyor. Finansal İnovasyon ve Teknoloji Derneği’nin (FINTR) ana destekçisi olduğu İstanbul Fintech Week, 13 Nisan’da başlıyor. Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Türkiye’nin ilk ve en büyük küresel finansal teknoloji etkinliği İstanbul Fintech Week, 2 gün boyunca 50’nin üzerinde oturuma ev sahipliği yapacak. İstanbul Fişekhane’de gerçekleşecek zirveye uluslararası pek çok katılımcının yanı sıra Azerbaycan ve Romanya’dan da heyetler katılacak. Etkinlikte panellerin yanı sıra Türkiye’den ve birçok farklı ülkeden startup sunumları ile bu ülkelerin fintech otoriteleri tarafından kendi pazarlarının anlatıldığı oturumlar yer alacak. Fintech alanındaki Startup’lar yatırımcılarla da buluşma imkanına kavuşacak. C-Suite salonunda ise üst düzeyin katılımı ile gerçekleşecek kapalı oturumlarda finansal sektördeki kritik alanların geleceği keynote konuşmacılar eşliğinde tartışılacak. Etkinlik Metaverse evreninde de hayat bulacak. Etkinlikte, kısıtlı sayıda kişinin gerçeğe en yakın avatarlarının metaverse platformuna aktarılacağı bir stant yer alacak. 

Fişekhane’de iki gün ve üç zirve bir arada

Yuvarlak masa toplantıları, startuplar ve ülke sunumlarının yer alacağı etkinlikte, Blockchain Fest, Digital Finance Summit ve Women in Fintech Summit olmak üzere üç ayrı zirve gerçekleşecek. 13 Nisan’da Blockchain Fest zirvesinde merkeziyetsizlik kavramı, merkezi borsaların yapısal dönüşümü, Web 3’ün ve metaverse’ün ele alındığı konuşma ve paneller yer alacak. 14 Nisan’daki Digital Finance Summit’te ise uzman konuklar finansal ürünlerin tüm hizmetlerin içinde sunulabilen ürünlere dönüşümünü, ödemeler 2.0’ı, “sadece dijital” bankacılığı ve daha birçok konuyu masaya yatıracak. İkinci günde ayrıca SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu konuşmasının da yer alacağı, sektörün üst düzey yöneticilerinin katıldığı geniş spektrumlu oturumda Insurtech başlığı ele alınacak.

Finansın kraliçeleri de sahnede olacak

Zirveye katılan uzmanlar arasında OKX Küresel Kamu İlişkileri Yöneticisi Tim Byun, fintech sektörünün duayeni The Financer CEO’su Chris Skinner, JP Morgan Dijital Servisler Küresel Direktörü Pınar Emirdağ, Airtm Stratejiden Sorumlu Direktörü Lisa Nestor, Holochain Ticari Direktörü David Atkinson, SWIFT İnovasyon Lideri Nick Kerigan ve Crypto Hub kurucusu Nick Spanos gibi isimler yer alıyor. Etkinlikte ayrıca finans ekosistemine yön veren kadın girişimciler ve liderlerin başarı hikayelerine de yer verilecek. Women in Fintech Summit başlığı altında gerçekleştirilecek oturumda, Unconventional Ventures Kurucusu Theodora Lau, Stratyfy COO’su Deniz Johnson ve Odgers Berndston Yönetici Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar gibi isimler yer alacak. Panelde sektörde kadın yönetici sayısını artırmaya yönelik atılması gereken adımlar ve kadın liderlerin yaşadıkları deneyimler de katılımcılarla paylaşılacak.

Startup’lar için de önemli fırsatlar sunacak

Zirvenin ekonomiye pozitif katkı sağlama yönünde önemli bir misyonu bulunduğunu belirten FINTR Yönetim Kurulu Başkanı ve KOOP Ventures Kurucu Ortağı Demet Zübeyiroğlu, “Etkinliğimiz sayesinde her yıl finans ekosisteminin önde gelen isimlerini bir araya getiriyoruz. Fintech endüstrisinin Türkiye’deki güçlü sektörler arasında yerini aldığını görüyoruz. Bu kapsamda; böylesi bir organizasyonla uluslararası paydaşları İstanbul’da bir araya getirmenin, hem finans dünyasının gelişimi ve küreselleşmesi hem de İstanbul’un fintech alanında bir çekim merkezi olabilmesi için oldukça değerli olduğunu düşünüyoruz. Öte yandan, etkinliğin Türk startup’ların küresel paydaşlarla buluşmaları ve yurtdışına açılmaları noktasında da önemli fırsatlar sunacağına inanıyoruz. Uzmanların fintech ekosistemindeki önemli başlıklara değineceği organizasyon sayesinde tüm paydaşların yeni bakış açıları kazanacağına eminiz. Kalabalık bir katılım beklediğimiz oturumların bu yıl da keyifli ve ufuk açıcı olmasını, yeni işbirliklerine yol açmasını diliyoruz” dedi.

Çok değerli sponsorların desteğiyle gerçekleşiyor 

Finans dünyasını bir araya getirecek İstanbul Fintech Week’te isim sponsoru küresel kripto para borsası OKX olurken, Odeabank, Payfix, Türkiye İş Bankası, United Payment (Birleşik Ödeme) ve Yapı Kredi FFRWRD Premium Sponsor; Aktif Bank C-Suite Sponsor; Esri Türkiye, GarantiBBVA Ödeme Sistemleri, İninal, Innova, Insha Ventures, KPMG, Mastercard, Odgers Berndston ve Procenne ise Co-Sponsor olarak yer alacaklar. BloombergHT, Cointelegraph, Endless Fairs ve Metafluence da etkinliğin partnerleri arasında.

“Dijital Finansın Öncüleri” Ödülleri

Öte yandan, KPMG ve FINTR iş birliğiyle gerçekleştirilecek olan “Dijital Finansın Öncüleri” programının ödül töreni de İstanbul Fintech Week’te yapılacak. Törende finans teknolojileri alanında yenilikçi projeler geliştiren bankalara ve küreselleşmeye en açık fintech firmalarına 7 kategoride verilecek ödüller sahiplerini bulacak. Törenin açılış konuşması Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından gerçekleştirilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı