FLO Dijital ile online ve offline alışveriş arasındaki duvarlar yıkılıyor

Dijitalleşmenin hız kazandığı bu dönemde müşteri deneyimi her geçen gün daha da ön plana çıkarken, FLO teknoloji yatırımları ile adından sıkça söz ettiriyor.

  • 13 Aralık 2021
  • FLO Dijital ile online ve offline alışveriş arasındaki duvarlar yıkılıyor için yorumlar kapalı
  • 384 kez görüntülendi.
FLO Dijital ile online ve offline alışveriş arasındaki duvarlar yıkılıyor

Dijitalleşmenin hız kazandığı bu dönemde müşteri deneyimi her geçen gün daha da ön plana çıkarken, FLO teknoloji yatırımları ile adından sıkça söz ettiriyor. Çok kanallı bir alışveriş platformu olarak müşterilerine temas ettiği her noktada en iyi hizmeti vermeyi amaçlayan FLO yeni projesi ile alışveriş deneyimini farklı bir boyuta taşıyor. FLO Dijital projesi ile artık mağaza ve e-ticaret kanalları bütünleşiyor, inovatif bir alışveriş deneyimi doğuyor.

 

Müşterilerine daha iyi bir alışveriş deneyimi sunarken, aynı zamanda mağaza çalışanlarının işlerini daha kolay ve verimli bir şekilde yürütmeleri fikrinden yola çıkarak tasarlanan FLO Dijital ile alışverişte yepyeni bir dönem başlıyor. FLO’nun iç yazılım ekibi tarafından tasarlanıp geliştirilen FLO Dijital; tüm FLO, In Street ve Nine West mağazalarında kullanılan mobil bir uygulama. Bu uygulama sayesinde FLO bünyesinde yer alan 600’ün üzerindeki mağaza ve yine FLO’nun bünyesinde hizmet veren e-ticaret kanallarının stokları satış danışmanlarının cebine sığıyor. Böylece alışveriş deneyimi mağaza stoklarının sınırlarını aşıyor.

 

 Geleneksel perakendede satış kaybı ile sonuçlanan senaryolar FLO Dijital ile kazanca ve müşteri memnuniyetine dönüşüyor

 

Pilot uygulamalarının ardından tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılan FLO Dijital ile mağaza çalışanları; müşterilerinin alışverişi sırasında mağazasının stoğunda o anda bulunmayan ürünler için sanal sepet oluşturabiliyor. İstenilen renkte ve numaradaki ayakkabıların satışı sanal sepet üzerinden anlık olarak gerçekleştirilebiliyor. Üstelik mağaza çalışanları FLO Dijital üzerinden; diğer tüm mağazaların ve e-ticaret kanallarının stoklarına erişebildiği için müşteriler, mağaza ve e-ticaret depolarının metrekareleri ile sınırlı kalmadan çok geniş bir ürün yelpazesi arasından istediği ürüne ulaşabiliyor. Satın alınan ürün kargo ile en kısa sürede tüketiciye ulaştırılıyor. Böylece satış kaybı önleniyor, müşteriler ise istediği ürüne hızlı bir şekilde sahip olabiliyor. 

 

FLO Dijital satış sonrası süreçlerde de etkin rol oynuyor. Günümüzde iade ve değişim süreçlerinde yaşanan deneyim, tüketicilerin bir sonraki alışveriş tercihlerinde belirleyici olduğu biliniyor. Tercih edilen ürünün hızlıca müşterinin evine kadar ulaştırılmasını sağlayan FLO Dijital ile iade ve arızalı ürün inceleme işlemleri de pratik ve hızlı bir şekilde yapılıyor. İncelenmesi için tüketiciler tarafından mağazalara getirilen ürün FLO Dijital modüllerindeki yapay zeka destekli fonksiyonlar çalıştırılarak iade kararı verilecekse müşteri mağazadan ayrılmadan yapılmasına olanak sağlıyor. Böylece FLO Dijital ile hem keyifli ve hızlı bir şekilde alışveriş yapılırken, hem de iade ve değişim süreçlerine en hızlı şekilde çözüm bulunuyor. 

 

FLO Dijital uygulaması ile istenilen bir ürünün renginin ya da numarasının bulunamama devri kapandı

 

FLO’nun omnichannel kaslarını güçlendirerek mağaza ve e-ticaret stoklarını tek bir orkestrasyon altında yönettiklerini belirten FLO Bilgi Teknolojileri ve Lojistik Genel Müdür Yardımcısı Burak Aktaş şunları söyledi: “Perakende sektörünün dinamiklerini ve mağazaların dönüşen rolünü göz önünde bulundurarak online ve offline alışveriş kanalları arasındaki duvarları kaldırmaya karar verdik. Bunu tüm mağaza çalışanlarımızın cebine sığdırdığımız FLO Dijital adını verdiğimiz mobil uygulamamız üzerinden hayata geçirdik. Geleneksel perakende de bir tüketicinin seçenekleri gittiği mağazanın metrekaresi ile sınırlıydı. Bu sınırlardan kaynaklı olarak mağaza stoklarında müşteri istediği ürünün uygun bedenini, numarasını, rengini bulamadığında satış kaybı yaşanırdı. Bu perakende sektörü için kanayan bir yara idi. Ama biz FLO Dijital uygulamamız sayesinde bu kaybı önledik. Hatta mağazalarımızın cirolarını 10’a kadar yukarı çeken önemli sonuçlar elde ettik.  Artık satış temsilcilerimiz FLO Dijital üzerinden oluşturduğu sanal sepet ile tüm mağazalarımızın ve e-ticaret depolarımızın stoklarından yararlanarak satışı gerçekleştirebiliyor ve ürünler müşterimizin adresine kargolanıyor. Instore ordering dediğimiz bu sistemle satış kaybını önlediğimiz gibi müşterimize de istediği ürünün satışını anlık olarak gerçekleştirip müşteri memnuniyetini yukarılara çekiyoruz. Ayrıca poşet taşımayı sevmeyen, ya da alışveriş sonrası sinemaya, kafeye gidecek olan müşterilerimiz ellerinde poşetlerle günlerine devam etmek istediklerinde mağazadan satın alıp kargo ile gönderim imkanı önemli bir tercih sebebi oluyor.” 

 

FLO Dijital ile teknolojinin sunduğu fırsatlardan etraflı bir şekilde yararlandıklarının altını çizen Aktaş: “Çalışma arkadaşlarımızın işlerini kolaylaştırmayı amaçlayarak ve müşteri deneyimini önceleyerek hayata geçirdiğimiz projemizi Türkiye’nin dört bir yanındaki tüm lokasyonlarımıza yaydık. Sektörümüzde bir ilke daha imza attığımız bu projemiz hem çalışanlarımız hem de deneyimleyen müşterilerimiz tarafından beğeniyle karşılanıyor. FLO olarak sektörümüzde yeni bir sayfa açacak inovatif bir uygulamayı daha hayata geçirmiş olmaktan gurur duyuyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı