Galata Wind, Sustainalytics tarafından hazırlanan ÇSY risk raporunda “Yenilenebilir Enerji Üretimi" başlığı altında aldığı 14,9 notuyla Türkiye'de 1. oldu

Galata Wind, Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ÇSY – ESG) Risk Derecelendirmesi alanında uzman kuruluş Sustainalytics’in gerçekleştirdiği değerlendirme sonucunda, geçtiğimiz yıl 19,9 olan risk skorunu 14,9 olarak iyileştirdi.

  • 08 Ağustos 2023
  • Galata Wind, Sustainalytics tarafından hazırlanan ÇSY risk raporunda “Yenilenebilir Enerji Üretimi" başlığı altında aldığı 14,9 notuyla Türkiye'de 1. oldu için yorumlar kapalı
  • 179 kez görüntülendi.
Galata Wind, Sustainalytics tarafından hazırlanan ÇSY risk raporunda “Yenilenebilir Enerji Üretimi" başlığı altında aldığı 14,9 notuyla Türkiye'de 1. oldu

Galata Wind, Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ÇSY – ESG) Risk Derecelendirmesi alanında uzman kuruluş Sustainalytics’in gerçekleştirdiği değerlendirme sonucunda, geçtiğimiz yıl 19,9 olan risk skorunu 14,9 olarak iyileştirdi. Bu sonuçla ‘Düşük Risk’ kategorisinde derecelendirilen Galata Wind “Yenilenebilir Enerji Üretimi” başlığı altında Türkiye’de 1. olurken küresel 90 şirket arasında da 13. sırada yer aldı.

ÇSY (ESG) derecelendirme alanında dünyanın lider bağımsız denetçi kuruluşu olan Sustainalytics’in derecelendirmesi bir şirketin bulunduğu sektöre özgü önemli ÇSY (ESG) risklerine ne kadar maruz kaldığı ve şirketin bu riskleri ne kadar iyi yönettiğini ölçen ‘ÇSY (ESG) Risk Derecelendirmeleri’ araştırmasına dayanıyor. ÇSY (ESG) Risk Derecelendirmeleri bu riski; ihmal edilebilir, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olacak şekilde beş seviyede kategorize ediyor. 

Temmuz 2023’te açıklanan derecelendirme sonuçları Galata Wind’in ÇSY (ESG) performansı/yönetimi ile ilgili en iyi uygulamalarla uyumlu, ÇSY (ESG) konuları için yönetim kurulu düzeyinde bir gözetime sahip olduğunu ortaya koyuyor. Sonuç, geçtiğimiz yıl aynı kriterlerle yapılan ve 19,9 olan notun bu yıl 14,9 olarak iyileştiğini gösteriyor. Raporda ayrıca Galata Wind’in rüzgâr ve güneş enerjisi santrallerinin verimliliği ve performansının, deneyimli idari kadrosuna ve kalifiye teknik personeline bağlı olduğu da vurgulandı.

Portföyünü sadece yenilenebilir enerji faaliyetleri ile genişleteceğini taahhüt eden Galata Wind temiz bir gelecek için sürdürülebilir enerji kaynaklarına yatırım yapıyor, Türkiye’nin dört bir yanındaki Gold Standard ve VCS sertifikalı rüzgâr ve güneş enerjisi santralleriyle %100 yenilenebilir enerji üreterek yılda yaklaşık 400.000 ton karbon salımı azaltımı sağlıyor. Galata Wind daha önce 2025 büyüme stratejisi kapsamında 2023-2024 yıllarında yatırımlarının ivme kazanacağını açıklamıştı. Bu kapsamda şirket yurt içi ve yurt dışında satın alım fırsatlarını yakından takip etmeye devam ederken Avrupa’da ülke politikasına göre uzun vadeli elektrik satış kontratları (PPA) olan inşaata hazır projeler veya sıfırdan geliştirilecek olan rüzgâr ve güneş projeleri ile ilgileniyor. Ayrıca, altyapıları hazır mevcut santrallerinde planlanan kapasite artışları kapsamında Mersin RES’deki 39 MW’lık ek kapasite inşaatına 2023 yıl sonunda başlanılması hedeflenirken, Taşpınar RES’deki 13 MW’lık kapasite artırımının ise 2023 yılı sonunda devreye alınması planlanıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı