Teknoloji ve Haber Sitesi

GEBKİM MTAL yüz-yüze eğitime hazır!

GEBKİM Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı’nın 2018 yılında açtığı GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, (MTAL) pandemi sürecinde daha nitelikli eğitim vermek için hazırlandı.

  • 03 Eylül 2021
  • GEBKİM MTAL yüz-yüze eğitime hazır! için yorumlar kapalı
  • 494 kez görüntülendi.
GEBKİM MTAL yüz-yüze eğitime hazır!

GEBKİM Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı’nın 2018 yılında açtığı GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, (MTAL) pandemi sürecinde daha nitelikli eğitim vermek için hazırlandı. 8 kimya ve 4 endüstriyel otomasyon laboratuvarı, bünyesinde barındırdığı üretim tesisi ve tesise bağlı kalite kontrol birimi, atölyesi, konferans salonu, 10 bin kitap kapasiteli kütüphanesi ile sektöre nitelikli iş gücü kazandırmayı hedefleyen GEBKİM MTAL’e pandemi sürecinde, robotik kodlama atölyesi, pilot üretim tesisi, 2 adet temel elektrik laboratuvarı kuruldu. GEBKİM MTAL, tam kapanma sürecinde aldığı akreditasyon belgesiyle de öğrencilerine yurtdışı staj imkânı sağlıyor. 

 

Türkiye’nin ilk kimya ihtisas organize sanayi bölgesi GEBKİM’e bağlı şirketlerin topluma hizmet etme amacıyla kurduğu GEBKİM Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı’nın 2018 yılında faaliyete geçirdiği GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, (MTAL) pandemi dönemini daha nitelikli eğitim vermek için değerlendirdi. 

Hali hazırda, 8 kimya ve 4 endüstriyel otomasyon laboratuvarı, üretim tesisi ve bu tesise bağlı kalite kontrol birimi, atölyesi, konferans salonu, 10 bin kitap kapasiteli kütüphanesi, yemekhanesi, dans ve resim atölyesi, İngilizce eğitim için özel olarak tasarlanmış ‘İngilizce sokağı’ ve ilçe dışından gelen öğrenciler için ücretsiz servis imkânıyla alışılagelmiş meslek lisesinin çok dışında olanaklar barındıran GEBKİM MTAL, yeni imkânlarıyla daha nitelikli nesiller yetiştirecek. 

“OKULUMUZ ARGE MERKEZİ İLAN EDİLDİ”

Okulların zoraki olarak eğitime ara verdiği küresel salgın sürecini en iyi şekilde değerlendirmeyi hedeflediklerini belirten GEBKİM Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı pandemi sürecinde yapılanları, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla 15 bilgisayarlı Robotik Kodlama Atölyesi’ni açtık. Bin metrekarelik alanda pilot üretim tesisi kurarak burada 40 ton temizlik malzemesi ürettik. Pandemi öncesinde öğrencilerimizin ilgi duyduğu Endüstriyel Otomasyon alanına 2 adet Temel Elektrik Laboratuvarı ekledik. 7 yıl sürecek bir akreditasyon anlaşması yaparak öğrencilerimizin yurtdışında staj yapmasına olanak sağladık. Yüz-yüze eğitime hazırlanmak için tadilatlarımızı tamamladık. Tüm bu çalışmalarımız, Milli Eğitim Bakanımız Mahmut Özer’in okulumuzu ARGE Merkezi ilan etmesiyle taçlandı” sözleriyle özetledi. 

 “LABORATUVARLARIMIZLA MESLEĞE HAZIRLIYORUZ” 

GEBKİM Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı lisenin olanaklarını sıralayarak, “Bünyemizde bulunan, Kimya Laboratuvarı Dalı, Proses Dalı, Petrokimya Dalı, Nicel Analiz ve Anorganik Kimya, Temel Kimya Laboratuvarı, Organik Kimya Laboratuvarı, Polimer Kimya Laboratuvarı, Endüstriyel Nicel Analiz Laboratuvarı, Proses Kontrol Laboratuvarı, Petrokimya Prosesleri Laboratuvarı, İlaç Üretim Prosesi Laboratuvarı ile öğrencilerimiz üretimde yer alan tüm prosesleri ilk elden deneyimle fırsatını yakalıyor. Endüstriyel otomasyon laboratuvarları olan, Ardaşık Kontrol Laboratuvarı, Hidrolik Pnömatik Laboratuvarı, Temel Mekanik Atölyesi, Mikro Denetleyiciler Laboratuvarı, Temel Elektrik Atölyesi ile de modern üretimde kullanılan tüm teknikleri deneyimleme şansını elde ediyorlar” şeklinde konuştu. 

“GEBKİM TEKNOLOJİ MERKEZİNİ ENTEGRE EDECEĞİZ”

GEBKİM OSB içerisinde yakın zamanda faaliyete alınması beklenilen GEBKİM Teknoloji Merkezi’nin, GEBKİM MTAL ile entegre çalışacağını da vurgulayan İbrahim Aracı, “GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile birlikte çalışacak olan Teknoloji Gelişim Merkezi’nde, Türkiye’de ve dünyada yaptıkları kimya çalışmalarıyla önemli başarılar sağlamış akademi ve sanayi dünyasından isimlerden oluşan danışma kurulları olacak. Doktora ve yüksek lisans yapan kimya prosesi, temel kimya bilimleri, nano-teknoloji, biyokimya ve analitik kimya, döngüsel ekonomi ve dijital teknoloji gibi alanlardan uzmanlar görev alacak” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı