Gece Yeme Sendromu Nedir ve Sonuçları

  • 19 Temmuz 2021
  • Gece Yeme Sendromu Nedir ve Sonuçları için yorumlar kapalı
  • 856 kez görüntülendi.
Gece Yeme Sendromu Nedir ve Sonuçları

Bir günde aldığınız besinlerin yüzde 50’sini ve hatta daha fazlasını akşam yemeğinden sonra alıyorsanız sizde de gece yeme sendromu var demektir. Bu sorun genellikle de çok stresli kişilerde, uyku düzenini bir türlü sağlayamayan ve uyuyamayanlarda sıkça görülüyor. Bu kişilerde genellikle sabah kahvaltısı yapma isteği bulunmaz ve uykuya dalmakta zorluk çekerler. Aynı zamanda uykudan uyanır uyanmaz kendilerini buzdolabının kapısında bulur ve kendilerine yemek yemede hakim olamazlar. Bu da kontrolsüzce kilo almanıza, sağlıksız ve düzensiz beslenmenize neden olur.

Bu da tabii ki beraberinde ciddi hastalıkları meydana getirir. Stres hormonunun salgılanması ile uyku düzensizlikleri ve buna bağlı olarak da yeme bozukluğu meydana geliyor. Gece yemek yiyenlerin pek çoğunun uyuyamadıkları için bu alışkanlığı edindikleri tespit ediliyor.

Gece yeme sendromuna yakalananlarda nefes durması, uyku bozuklukları ve tıkanma gibi sağlık sorunları neden olabilir.

Bu kişiler gece yatağa yatmadan önce düzenli egzersiz yapmalı ve kas gevşetme hareketleri yapmalıdır. Gece yemek yemeyi azaltmak için, reçel, bal, pirinç pilavı, beyaz ekmek, patates gibi ürünleri daha az tüketmeye dikkat etmeli ve gece saat 22.00’da yatmalısınız. Tıkanana kadar yemek yemek aslında psikolojik bir hastalıktır. Bu kişiler aşırı kilo aldığı için obezite sorunu ile karşı karşıya kalır. Yeme nöbetlerinden kurtulmak için psikiyatristten yardım almanız ve düzenli beslenme alışkanlığı kazanmanız gerekir.